Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz
128
BLOG

Słabe państwo, bierne specsłużby

Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz Gospodarka Obserwuj notkę 4

 

Po ataku na wieże w NY, wiele mówiono i czyniono, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu. Zamrożono konta bankowe, które mogły służyć temu celowi. USA wszedł w wieloletni konflikt ze szwajcarskim rządem i bankami. Żądało ujawnienia danych klientów, którzy wbrew prawu, nie płacą podatków w USA. Podobnie Niemcy dyscyplinują swoich obywateli.

Co jednak najważniejsze, dostęp do kapitału stanowi podstawą ekspansji ekonomicznej USA, Niemiec, Chin, Rosji. Stąd też zainteresowanie służb wywiadowczych wpływami w systemie instytucji finansowym osiągnęło w ciągu ostatnich 10 lat swoje apogeum. Przykładowo, w Polsce wieść niesie, że Wiceprezes Luigi Lovaglio z Pekao SA ma szczególne wsparcie włoskiego rządu. Niedawno za pracę w Pekao uhonorowany został wysokim odznaczeniem przez.... Prezydenta Włoch!  Wiceprezes, w opinii polskich i włoskich współpracowników, okazał się już wielokrotnie niezatapialny, bo udanie chroni w Pekao SA interes Republiki Włoskiej. Warto pamiętać, że to właśnie Lovaglio wraz z Bieleckim podpisał przed czterema laty za Pekao SA umowę z włoskim deweloperem Pirelli. Umowę, która na następne 25 lat dała nieograniczone możliwości drenowania polskiej gospodarki.

Patrząc na świat finansów z tej właśnie perspektywy ze zdumieniem przeczytałem w RZ notatkę: Kontrowersyjna decyzja Rostowskiego. A dzisiaj kolejną: Rostowski okazał się ignorantem. I mam alarmujące pytania: Czy polskie służby wywiadowcze nie powinny lepiej pilnować interesów finansowych i gospodarczych Państwa Polskiego? Czy mają w tej dziedzinie kompetencje i fachowców? Czyż słabość państwa nie powoduje wielomiliardowych ubytków podatkowych?

Wracając do decyzji Rostowskiego pozbawienia Polski reprezentanta we władzach Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Czy stanowisko Pani Marty Gajęckiej, do niedawna Wiceprezes EIB, i fakty przedstawione przez nią nie powinny odbić się prawdziwą burzą w mediach i szybką dymisją ministra finansów? Czy doczekamy się reakcji na narusznie przez ministra polskiej racji stanu? Warto pamiętać, że to właśnie Pani Gajęcka przeciwstawiała się skutecznie, jako Wiceprezez EIB, finansowaniu przez ten bank rurociągu północnego.

Agentura coraz groźniejsza

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka