Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz
1253
BLOG

Historia jednej prywatyzacji, a JK Bielecki

Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz Gospodarka Obserwuj notkę 1

 

Jan Krzysztof Bielecki zajmuje dzisiaj stanowisko szefa Rady Gospodarczej przy Premierze Rządu RP.  Czy tak wysokie stanowisko zawdzięcza swoim dokonaniom jako polityk, czy też wysokiej rangi menadżer z sektora finansowego? Czy wieczne wędrówki z polityki do biznesu i z powrotem tej znanej osoby publicznej są dobre dla Polski? Czy nie tworzą konfliktu interesów?

Niewiele osób wie, że przez niemal całą karierę w polityce i biznesie, JK Bielecki w ten czy inny sposób wpływał na życie znanej spółki makaroniarskiej Malma. A jak to było (?):

  1. Firma doradcza, której współwłaścicielem był Pan Jan Krzysztof Bielecki na zlecenie zarządu działającego w porozumieniu ze związkami zawodowymi Malmy (wówczas nazwa firmy była inna), przygotowuje wycenę spółki, która ma posłużyć do jej prywatyzacji.
  2. Jako Premier RP JK Bielecki przeprowadza prywatyzację Malmy. Uczestniczy w uroczystościach związanych z tym wydarzeniem szeroko relacjonowanych przez ówczesne media.
  3. Jako Dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) z rekomendacji polskiego rządu nadzoruje inwestycje i prywatyzacje EBOR w Polsce. Jedną z nich była inwestycja w Malmę (wtedy Danuta). Drugą inwestycja EBOR w Bank Pekao SA.
  4. Jako Prezes Banku Pekao SA nie interweniuje przez dwa lata kiedy Bank udziela Malmie kolejnych kredytów na spłatę starych, a Malma pogrąża się pod ciężarem długów w spirali zadłużenia. Tak "zarobione" odsetki wliczane są do zysku, a także mają wpływ na wysokość bonusów dla zarządu Banku. Grupa Unicredit stara się w tym czasie o przejęcie nienieckiego HVB i demonstruje świetne wyniki finansowe.
  5. Po przejęciu przez Unicredit niemieckiego HVB, Pekao SA, decyzją zarządu i JK Bieleckiego, wypowiada kredyty spółkom z Grupy Malma. Pół roku wcześniej Bank Pekao SA i JK Bielecki osobiście podpisują z włoskim deweloperem Pirelli 25-cio letnią umowę, wg której Bank Pekao oddaje prawo wyłączności na odkup przez Pirelli trudnych kredytów Banku.
  6. Po wypowiedzeniu kredytów JK Bielecki angażuje się osobiście w poszukiwanie nowego inwestora dla Malmy.
  7. Przed kilku tygodniami Bank Pekao SA ogłasza upadłość Malmy. Dochodzi do bezprawnej próby wejścia na teren zakładu Malmy w Malborku przez syndyka i przedstawiciela Pekao SA  wbrew stanowisku miejscowego sądu i bez udziału lokalnego komornika. W akcji bierze udział policja. Z tym aktem użycia organów państwa w dochodzeniu prywatnych roszczeń, JK Bielecki już chyba nie ma nic wspólnego, bo przecież przestał być prezesem Pekao SA,  a pełni teraz rolę szefa Rady Gospodarczej przy Premierze Tusku?

Warto powiedzieć, że JK Bielecki nie do końca był i jest politykiem i nie do końca menedżerem sektora bankowego. Powszechnie wiadomo, że za czasów jego prezesury w Pekao pierwsze skrzypce w zarządzaniu Bankiem Pekao SA grał Wiceprezes, Dyrektor Generalny Banku, Włoch - Pan Luigi Lovaglio.

Dzisiaj, informacje prasowe o intencji rządu zakupu BZ WBK przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa mają niezwykła wręcz wymowę polityczną. Czy dotąd liberalny rząd Tuska zmienia front i zamierza właśnie podjąć nacjonalizację sektora bankowego? Jak sugerują media za projektem stoi szef Rady Gospodarczej - JK Bielecki? Czy to możliwe?

 

 

Malma walczy i oskarża Jana Krzysztofa Bieleckiego 

Jest interes do zrobienia 

Nowa jeszcze wspanialsza prywatyzacja

Jan Krzysztof Bielecki zwariował?

Więcej na:unicreditshareholders.com

 


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka