Wczoraj zakończyłem swój wyborczy blog na Interii. Pozwalam sobie wrzucić tu tamtą notkę, bo to pierwszy krok w powyborczych analizach. Na koniec dodatek - zmiany procentowego poparcia w okręgach.
Przed miesiącem pierwszy wpis na tamtym blogu zakończyłem zdaniami: Ta kampania zaś jest nietypowa, właśnie ze względu na tą niespotykaną wcześniej stabilność. Stabilność, która może być złudzeniem. Na pierwszy, chłodny rzut oka wyniki to podręcznikowy pokaz stabilności. Rządząca większość zachowuje władzę, Z czterech sejmowych partii wszystkie znów zdobywają mandaty. To wszystko prawda, lecz nie cała. By zobaczyć, co się zmieniło, wystarczy zestawić liczbę – nie zaś procent – głosów oddanych na poszczególne listy od 2005 roku. Wygląda to tak (głosy w milionach):
Dwie największe partie pogubiły wspólnie 2 miliony wyborców. Tą stratą podzieliły się wyjątkowo równo, stąd niewielkie tylko zmiany w procentowym poparciu. Do solidnej zmiany wyniku nie trzeba było nikogo przekonywać do zmiany zdania – wystarczyć mogło, by poszedł i zagłosował tak samo jak poprzednim razem. Ta sztuka nie udała się ani PO, ani PiS, ani PSL. Liczone w setkach tysięcy zniechęcenie nie robi wrażenia, bo jest tak równomierne. Ta równomierność jest oczywiście jakimś wskaźnikiem stabilności poparcia – lecz także pokazuje to, o czym staram się przypominać: zapał i zniechęcenie może być udziałem wyborców każdej partii, nie zaś tylko tych, których mobilizacja w 2007 roku była tak nagłośniona medialnie.
Mobilizacja nie udała się w jeszcze większym stopniu SLD. Na jej kandydatów oddano trochę mniej głosów niż w krytycznym 2005 roku – pozostali zatem tylko najwierniejsi z wiernych, z których część mogła już nie pojawiać się w spisach wyborców z powodów “metrykalnych”. Wstępna analiza wyników w poszczególnych okręgach pokazuje, że przejęcie wyborców lewicy udało się Palikotowi. Wyniki jego Ruchu idą w znacznie większym stopniu śladem wyników LiD z 2007 roku, niż wyników PO. Są one bardziej wyrazem słabości Napieralskiego, niż zupełnie nowej jakości w polityce. Połowa z tych głosów odpowiada temu, co w 2005 roku udało się zdobyć Socjaldemokracji Borowskiego i Partii Demokratycznej Belki. One jednak poszły osobno, żadna nie przekroczyła progu, stąd zniknęły w niepamięci. Palikotowi udało się zebrać głosy lewicy obyczajowej, nie zaś otwarcie odwołującej się do dziedzictwa PRL, doprawić nieco głosami zawiedzionych Platformą czy jeszcze bardziej antypisowskich niż ona.
Ten niewątpliwy sukces przedstawiany jest jak jakaś rewolucja. Trudno tego nie oceniać jako przejawy wyposzczenia mediów dotychczasową stabilizacją. Przez minione 4 lata raz za razem, z uporem godnym lepszej sprawy, dziennikarze z nadzieją w oczach zadawali mi pytanie: Czy to zapowiedź nadchodzącej zmiany? Teraz, choć wygląda to tak, że 9 na 10 wyborców zagłosowało w niedzielę tak samo, jak poprzednio, media rzucają się na te pozostałe 10% jak żołnierz na przepustce na swą ukochaną. Nie ma wątpliwości, że nowy Ruch zajmuje w serwisach znacznie więcej niż 10% czasu. To może być równie mylące, jak podobne procenty poparcia dla głównych partii.
Jak by nie liczyć, więcej wyborców z 2007 roku zostało w domu, niż poparło nową inicjatywę. Ich ewentualny powrót może wywołać zmiany większe od tych, które spowodowało samo pojawienie się nowej siły. To jednak będzie dopiero za 4 lata. Partie mają sporo czasu by wymyślić, jak się na to przygotować. Niezbędne jest tu zrozumienie, co było tym razem naprawdę stabilne, gdzie zaś nastąpiła rzeczywista zmiana.
Tyle komentarza, zaś teraz jeszcze garść faktów. Spadek liczby zdobytych głosów był równomierny generalnie, lecz już nie aż tak bardzo w szczegółach. To już lepiej zobaczyć na procentach. W tabeli zmiany udziału od 2007 czterech starych partii i poparcie dla nowej w sejmowych okręgach. Szarym tłem wyróżniono największe wzrosty lub najmniejsze spadki, na czarno - największe spadki i najmniejsze wzrosty.
Największe poparcie dla RPl to wcale nie Warszawa, lecz Sosnowiec. To najprostsze zobrazowanie wspomnianego wyżej zjawiska. Co oczywiście nie znaczy, że Warszawa nie ma tu znaczenia - tu nastąpił drugi co do wysokości spadek poparcia dla PO. Jak wytłumaczyć tak duże spadki poparcia dla rządzącej partii na Lubelszczyźnie i w Częstochowie sam nie wiem - będę dopiero szukał odpowiedzi. Nie trzeba natomiast długo się zastanawiać nad największymi spadkami PiS - "zakamuflowana opcja niemiecka" to jednak był zabójczy gambit. Do tego brak ś.p. Przemysława Gosiewskiego. Świętokrzyskie to zresztą najjaśniejszy punkt na powyborczej mapie w PSL. Za to wśród małopolskich górali dołowanie. SLD ma w Małopolsce najmniejsze bezwględne spadki, bo też i nie za bardzo miało tu z czego tracić. RPl też ma tu najniższe wyniki w kraju, co dziwić nie powinno. Jak się to przekłada na zmiany udziałów w całym elektoracie danych partii będę liczył i przedstawiał na jutrzejszej konferencji w Fundacji Batorego. Na bloga trafi to w piątek.
Na zakończenie, nie z czystej próżności, lecz by pokazać, że się da, linki do dwóch wywiadów w tak jakby odległych mediach - o kampanii i wynikach w Małopolsce. Uwaga do tego drugiego tekstu - tytuł nie jest dokładnym cytatem z mojej wypowiedzi. W tekście jest coś innego. Dla mnie różnica pomiędzy "Małopolska głosuje na PiS" a "w Małopolsce najwięcej osób głosuje na PiS" jest zasadnicza. Pisałem o tym kiedyś i o tym też będzie w piątek.
Inne tematy w dziale Polityka