O tym co się dzieje w miejskich samorządach mówi się ostatnio mniej. A przecież to miasta, decydują o wynikach wyborów. Poniżej próbka aktywności kołobrzeskich radnych.
Sytuacja w mieście jest ciekawa, bo w ostatnich wyborach prezydent miasta Anna Mieczkowska z poparciem PO, pokonała w pierwszej rundzie wieloletniego posła PiS a także epizodycznie europarlamentarzystę, osobę znaną od wielu kadencji, lekarza - no krótko mówiąc przekonanego o tym, że druga runda jest pewna i miasto się obudzi z lewicowo - liberalnego snu. Wynik pozbawił prawicę złudzeń. W historii miasta odnotowuje się tylko jedną częściowo prawicową kadencję tzw. egzotycznej koalicji, kiedy to prawica połączyła swe siły z lewicą przeciwko polityce prywatyzacji pod szyldem polityki Leszka Balcerowicza.
Obecnie w Radzie Miasta opcja prezydencka ma zdecydowaną przewagę, więc wydawałoby się, że Pani prezydent ścieżki ma wyprostowane. Aż tu, parę tygodni temu młody radny z PiS Adrian Tomicki, pyta przytomnie czy to jest OK, że radni pracują w spółkach miejskich. No i się zaczęło. Poniżej link do audycji na antenie Polskiego Radia Koszalin w której o sytuacji w mieście dyskutują przedstawiciele wszystkich opcji w kołobrzeskiej Radzie Miasta.
Kołobrzeska Debata Samorządowa.
Problemy: dlaczego Rada Miasta nie powoła komisji w sprawie zamieszkania radnego, nie nadała rondu imienia ofiary mordu żołnierzy sowieckich, nie zgodziła się na zakaz wędkowania w porcie i nie przychyliła się do apelu wójtów w sprawie taryf za wodę i ścieki.
Jakie są stanowiska klubów radnych w sprawie, nie powołania komisji, która miała sprawdzić gdzie mieszka radny Adrian Tomicki (PiS). Radny Tomicki zadał pytania dotyczące zatrudnienia radnych w spółkach miejskich. Teraz sprawdzenia A. Tomickiego mają dokonać urzędnicy magistratu.
Czy radni nie zawstydzili się złożonego wniosku do wojewody i czy nie chodzi też o to, że nie tylko radny PiS studiuje poza Kołobrzegiem ale także radni KO pracują z dala od miasta.
Rozpoczęto także dyskusję nad przyczynami, dla których Rada Miasta nie podjęła uchwały w sprawie nadania rondu imienia ofiary mordu żołnierzy sowieckich. Dlaczego rondo przy ul. Jedności Narodowej, nie będzie nazwane imieniem Ireny Porodzińskiej, 25 - letniej repatriantki brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez radzieckich żołnierzy w kwietniu 1947 roku.
Debatowano także o zakazie wędkowania w porcie jachtowym, o zmianie nazwy klubu radnych i o stanowisku Rady Miasta w sprawie apelu wójtów dotyczącego taryf za wodę i ścieki. Miasto jest w sporze sądowym z Wodami Polskimi w sprawie stawek wyliczonych przez miejską spółkę.
Dyskutują: Izabela Zielińska (Klub Radnych Wspólnota Samorządowa), Ryszard Szufel (Klub Radnych KO) Kołobrzegu), Bartosz Bieńkowski (Klub Radnych PiS) i Krzysztof Plewko (Klub Radnych Koalicja Samorządowa).
Poniżej link do audycji w Polskim Radiu Koszalin.
https://prk24.pl/84132071/kolobrzeska-debata-samorzadowa-rozmowa-o-sporze-sadowym-z-wodami-polskimi
Inne tematy w dziale Polityka