Kantata Kaszubska „Remùsowô miłota”, jest drugim po „Zamku we mgle” czyli Śpiewogrze polsko-kaszubskiej dziełem kompozytora Mateusza Ryczka i piszącego te słowa. „Zamek we mgle” zarysowywał koncepcję motywów muzyki kaszubskiej w wyobrażeniu, wielokrotnie nagradzanego kompozytora muzyki współczesnej, znanego w kręgach melomanów, szczególnie wymagających (układy mikrotonowe i techniki spektralne) nie stroniącego od elektroniki, a więc kompozytora, nie piszącego muzyki popularnej, najdelikatniej rzecz ujmując.
Libretto do „Zamku…” napisał piszący tą notatkę, a cały skład wykonawczy, po ubiegłorocznym entuzjastycznie przyjętym wykonaniu w Chmielnie, ponownie zaproszono do kolejnego dzieła, tym razem Kantaty Kaszubskiej.
Jednak, nie chodziło po prostu o to, by sposób łączenia muzyki z ariami i duetami śpiewaków wraz z kaszubskim chórem oraz kaszubskim narratorem, automatycznie powtarzać w nowym ujęciu i opowiadać po raz kolejny kolejną wyruszającą legendę. Inspiracją do poszukiwań okazały się wiersze Hanny Makurat-Snuzik. Warto wiedzieć, że dopiero w dopiero w 2011 roku został po raz pierwszy obroniony doktorat napisany w języku kaszubskim. Dokonała tego właśnie Ta dużej wrażliwości poetka, pisząca niejako równolegle współczesnym językiem kaszubskim i polskim, przez co Jej poezje, brzmią niejako podwójnie, w znaczeniu kaszubskim i polskim dowyobrażeniu.
Śpiewność frazy kaszubskiej została zobrazowana muzycznie przy akceptacji samych Kaszubów, bo oprócz Poetki, Zespołu Chmielanie, narratorów, członków orkiestry, także śpiewający barytonem Damian Wilma okazał się rodowitym Kaszubą. I to właśnie śpiewacy Ewa Zeuner i Damian Wilma, po premierze „Zamku we Mgle” wręcz zażądali arii i duetów po kaszubsku. Współczesna poezja Hanny Makurat-Snuzik doskonale temu zadaniu sprostała a kompozytor Matusz Ryczek dokonał przełożenia obrazów, śmierci, miłości i pamięci na język muzyczny.
Kantata Kaszubska „Remùsowô miłota”
Kompozytor Matusz Ryczek,
Libretto: Hanna Makurat-Snuzik, układ libretta Jarosław Banaś
Wykonawcy:
Ona – mezzosopran Ewa Zeuner
On - baryton Damian Wilma
Narratorka Łucja Kitowska
Narrator – Tadeusz Makowski
Trąbka solo – Adam Skorczewski
Chór Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”
Kierownictwo chóru Maria Leszczyńska
Orkiestra Kameralna Evviva l’arte!
Dyrygent – Antonina Pola Banaś–Nitkowska
Dyrektor Projektu Edyta Klasa
Premiera 29.10.2023 Sala Widowiskowa Domu Kultury w Chmielnie.
W załączeniu zaproszenia na premierę w tym tygodniu ubiegłoroczna rejestracja premiery "Zamek we mgle".
Inne tematy w dziale Kultura