Rosyjskie słowo "wódka" jak żadne inne związane jest z najbardziej odległymi od siebie wyobrażeniami o Rosji.
Petersburskie Muzeum Rosyjskiej Wódki jest zaliczane do najczęściej odwiedzanych miejsc w północnej stolicy Rosji. To nie jedyny tego typu obiekt w kraju, ale już samo położenie na Konnogwardiejskim Bulwarze - dwa kroki od pomnika Jeźdźca Miedzianego i Isakijewskiego Soboru - wymownie wskazuje na jego status. To niczym Muzeum Piwa naprzeciw kolumny Nelsona na Placu Trafalgar w Londynie lub Muzeum Koniaku naprzeciwko grobowca Napoleona w Pałacu Inwalidów.
RIA "Nowosti"
Rosjanie są dumni ze swej wódczanej tradycji. Jedna z anegdot głosi, że to miłość do alkoholu sprawiła, iż Włodzimierz Wielki (książę Rusi Kijowskiej, do której tradycji nawiązuje Rosja) uznał za religię państwową chrześcijaństwo, a nie wrogi alkoholowi islam. Obfite racje alkoholowe przyznawane budowniczym Petersburga miały być motorem państwa Piotra Wielkiego, a pomysłom prohibicji ostro przeciwstawiał się ponoć nadzwyczaj łagodny w tej sprawie Stalin.
Historyczne uwarunkowania wódki w Rosji
Bez względu na "suche prawo", działające w Rosji do końca wojny domowej, robotniczym i chłopskim masom gardła nie "wysychały" nawet w czasach największego głodu komunizmu wojennego. Wojskowi grabili magazyny spirytusu. Ludność cywilna pędziła samogon w rozmiarach przemysłowych. Niebawem i nieugięci bolszewicy poszli na kompromis. W 1922 roku władze pozwoliły sprzedawać wino i koniak. W 1923 roku zalegalizowane zostały nalewki o mocy do 30%. A w 1925-tym pojawiła się "rykowka" - 40° wódka, nazwana tak przez naród od imienia ówczesnego premiera Aleksieja Rykowa.
Znana wódka rosyjska z okresu RWPG
Wódka Jelcyn
Problemy z alkoholem kompromitowały go jako polityka, ale zwykli ludzie widzieli w nim "swego" człowieka. Gdy przed kamerami z całego świata tańczył na wiecach, śpiewał i publicznie wznosił toasty kieliszkami wódki.
Wódka Medvedeff
W rosyjskich sklepach pojawiła się wódka Medvedeff, ale na półkach butelki z tym trunkiem stoją nad butelkami ze znaną i popularną od dawna wódką Putinka. Medvedeff jest tani i kosztuje tyle samo, co jego nosząca imię byłego prezydenta konkurentka - 150 rubli (15 zł). Znawcy rynku nie wróżą nowej wódce sukcesu.
Wódka Putinowka
Na zdrowie.
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości