Kultura polityczna konsupcji alkoholi na przykładzie przywódców kilku krajów
Podstawy analizy pojęciowej choroby alkoholowej;
alkoholowa reakcja zaczerwienienia
pojawiające się po wypiciu alkoholu zaczerwienienie twarzy, szyi i ramion, z którym często współwystępują nudności, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca.
Występuje często w niektórych populacjach azjatyckich (co wiąże się z wrodzonym defektem enzymu metabolizującego aldehyd octowy – dehydrogenazy aldehydowej) i u osób zażywających leki hamujące aktywność dehydrogenazy aldehydowej.
uzależnienie
zespół uzależnienia można zdiagnozować, gdy w ciągu minionego roku wystąpiły co najmniej trzy z poniżej wymienionych zjawisk:
1) silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia substancji;
2) trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z zażywaniem substancji (rozpoczynanie, kończenie i rozmiary zażywania);
3) fizjologiczne objawy stanu odstawienia, występujące, gdy picie zostało przerwane lub zmniejszone, przejawiające się specyficznym dla danej substancji zespołem abstynencyjnym oraz zażywaniem tej samej lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych;
4) stwierdzenie tolerancji (potrzeby zażywania zwiększonej dawki substancji w celu uzyskania efektów poprzednio osiąganych przy pomocy mniejszych dawek);
5) narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań z powodu zażywania danej substancji, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia lub zażywania substancji albo do usuwania skutków jej działania;
6) zażywanie mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw, takich jak uszkodzenia wątroby, stany depresyjne występujące po okresach intensywnego używania tych substancji, uszkodzenia funkcjonowania poznawczego związane z substancjami - w tych przypadkach potrzebne jest rozpoznanie, czy zażywajacy mógł być świadomy natury i zakresu tych szkód.
Mellibruda J. (2000). Psychopatologia zjawisk społecznych. W: Psychologia (red. J. Strelau). Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
majaczenie alkoholowe
Stan dezorientacji, ze zmąceniem świadomości, któremu często towarzyszą halucynacje, złudzenia, mylna interpretacja zdarzeń i ogólne poczucie zagubienia oraz zmniejszona zdolność skupienia uwagi na bodźcach zewnętrznych, a także objawy somatyczne: drżenie, pocenie się, tachykardia i nadciśnienie tętnicze, związane z nasilonym nadużywaniem alkoholu. Delirium tremens pojawia się u osób uzależnionych, zwykle dzień lub dwa po odstawieniu alkoholu.
Anonimowi Alkoholicy (AA)
wspólnota, której uczestnicy uzależnieni od alkoholu wspierają się wzajemnie w procesie zdrowienia. Anonimowi Alkoholicy mówią o sobie, że są „wspólnotą ludzi, którzy dzielą się swymi doświadczeniami, swoją mocą i nadzieją, że mogą rozwiązać swój wspólny problem i pomóc innym w zdrowieniu z alkoholizmu”. Jedynym warunkiem potrzebnym do uczestnictwa w tej wspólnocie jest pragnienie powstrzymania się od picia. Podstawowym celem zaś jest trzeźwość oraz pomaganie innym ludziom w jej osiągnięciu i utrzymaniu.
Poszczególne grupy AA zachowują autonomię, powinny być samowystarczalne i nie przyjmować żadnych środków finansowych z zewnątrz. Członkowie grup uczestniczą w regularnych spotkaniach, nazywanych mityngami, i indywidualnie korzystają z zaleceń programu. Zachowują anonimowość w wystąpieniach publicznych i w czasie mityngów. Treść programu została opisana w formie Dwunastu Kroków.
W programie AA podstawowym układem odniesienia stają się zasady egzystencji całej wspólnoty oraz idee zawarte w Dwunastu Krokach, a w szczególności – idea powierzenia Bogu kontroli nad własnym życiem oraz „poddania się”, czyli zaakceptowania swej bezsilności wobec alkoholu. Istota przemian psychologicznych dokonujących się u osoby intensywnie realizującej ten program upodabnia je do zjawiska konwersji, czyli nawrócenia religijnego pod wpływem doświadczenia osobistej klęski życiowej.
Alkoholik moralności.
"Alkoholik moralności: upija się błędami innych." Znalezione powiedzonko amerykańskie, bez jakichkolwiek aluzji czy przytyków.
Sam Gul- jako pobożny muzułmanin - nie pije alkoholu,
ale podkreśla, że religia jest jego prywatną sprawą Na przyjęciu po zaprzysiężeniu nowego tureckiego prezydenta Abdullaha Gula, oskarżanego przez świecką opozycję o nastawanie na konstytucyjną laickość państwa, podawano zakazany dla wyznawców islamu alkohol - podały tureckie media.
Z kart historii chorób przywódców
Charles Kennedy - dotychczasowy przywódca Liberalnych Demokratów - nie jest już liderem tej partii. Ustąpił pod presją partyjnych kolegów i opinii publicznej kilka dni po przyznaniu się do tego, że ma problemy z alkoholem. Czołowi działacze jego partii podpisali się pod listem, w którym zażądali od swojego lidera rezygnacji. Aż 25 z 65 Liberalnych Demokratów zasiadających w Izbie Gmin zagroziło, że odejdzie z partii, jeśli na jej czele nadal będzie stał "żywy trup" - jak określili Kennedy'ego. - Jeśli szukasz kogoś do roli Tarzana, nie zaangażujesz aktora bez nogi. A jeśli potrzebujesz kogoś do kierowania partią, to rozważnie nie wybierzesz alkoholika - przekonywała zasiadająca w Izbie Lordów z ramienia Liberałów Jenny Tonge.
Borys Jelcyn - Słynne są pijackie „wpadki” Jelcyna. Na przykład, nie doszło do spotkania między nim a prezydentem Irlandii w 1994 roku, gdyż Jelcyn będąc w stanie nietrzeźwym, po prostu nie mógł wysiąść z samolotu. Potem, w sierpniu tegoż roku, Prezydent Federacji Rosyjskiej przebywając w Berlinie w związku z wycofaniem wojsk z NRD po pijaku próbował dyrygować orkiestrą wojskową. Alkoholowa choroba Jelcyna postępowała rzutując na jego stan umysłowy. W grudniu 1997 roku w Szwecji zapowiedział likwidację całego rosyjskiego arsenału broni jądrowej i redukcję wojsk o ponad 40 procent. Jego pomocnicy musieli gęsto tłumaczyć się mediom, że „prezident ustał” (prezydent jest zmęczony).
Zachodnie media porównywały wizyty głowy rosyjskiego państwa do występów moskiewskiego cyrku. Doszło do tego, że Jelcyn coraz rzadziej zaczął pojawiać się publicznie. Jego rzecznik Siergiej Jastrzebski komentował to przy pomocy utartego zwrotu „prezydent na daczy pracuje z dokumentami”. Wśród ludzi ten zwrot potocznie znaczył pijackie eskapady. W Niemczech nawet powstała wódka „Jelcyn”.
Najważniejszy był obiad wydany przez Lecha Wałęsę w Helenowie. W jego trakcie Jelcyn zgodził się na sformułowanie zapisu o tym, że - najogólniej mówiąc - Rosja nie sprzeciwia się polskiemu członkostwu w NATO. Spotkanie to obrosło w legendy. Osadzają się one na tezie, że było mocno zakrapiane alkoholem i Jelcyn pod jego wpływem wyraził swoją zgodę. Rzecznik Wałęsy Andrzej Drzycimski pytany po latach, czy w czasie obiadu był alkohol, odpowiada: Był, nie ma co ukrywać. Ale co z tego za problem? On (prezydent Jelcyn) chciał, bo rozumiał, że to jest dla niego szansa, zupełnie nowa szansa. Musiał przewidywać, że to zacznie się sypać gdzieś. On chciał się zabrać tym powozem, który odjeżdżał w kierunku zachodnim.
Prezydent USA pijany
Bez komentarzy
http://www.joemonster.org/download.php?d_op=getit&lid=2112
Nicolas Sarkozy Prezydent Francji
w czasie szczytu G-8 po luźnej rozmowie w cztery oczy z Władimirem Putinem zaskoczył wszystkich swoim zachowaniem.
http://www.dailymotion.com/video/x38dd3_nicolas-sarkozy-ivre-au-g8_fun
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura