Oil GNU
Oil GNU
kejow kejow
1180
BLOG

Polska wygrała arbitraż z Mercuria [J&S] ale czegoś brak ?

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 3

Trybunał Arbitrażowy Sztokholmskiej Izby Gospodarczej oddalił pozew Mercurii w całości i przyznał Polsce zwrot poniesionych kosztów. Spór toczył się od kwietnia 2009 r.

Mercuria oskarżyła Polskę o rzekome złamanie postanowień Traktatu Karty Energetycznej i dyskryminacyjne traktowanie inwestycji tej firmy w Polsce (spółka-córka Mercurii w Polsce to J&S Energy S.A.).

Trybunał uznał, że nasz kraj nie złamał postanowień Traktatu i nie traktował w sposób dyskryminacyjny działalności Mercurii w Polsce. 

Lakoniczna informacja Ministerstwa Gospodarki

Historia sporu

Postępowanie przed arbitrażem w Sztokholmie przeciw Polsce wszczęła firma Mercuria Energy Group, spółka-matka polskiej spółki J&S Energy. Jesienią 2007 r. rządowa Agencja Rezerw Materiałowych nałożyła na J&S Energy 462 mln zł kary, zarzucając tej importującej paliwa spółce, że miała mniejsze obowiązkowe jego zapasy niż wymagają przepisy.

Zarzuty sformułowano jeszcze za rządu PiS, ale gdy po wyborach parlamentarnych powstał rząd PO-PSL, po ponownych kontrolach zarzuty potwierdziło Ministerstwo Gospodarki kierowane już przez wicepremiera Waldemara Pawlaka.

J&S zapłaciło karę, ale nie zgodziło się z zarzutami i odniosło sukces.

Jesienią 2009 r. wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił karę nałożoną na J&S ze względu na błędy formalne w postępowaniu. Zaraz potem Ministerstwo Gospodarki zwróciło J&S pieniądze pobrane na poczet kary.

GW

Dlaczego eurodeputowany Janusz Wojciechowski  chwali sukces wygranej polskiego rządu zdaniem blogerki RKK

Kiedy ekskomunistyczny sędzia, były członek ZSL, robiący za komuny błyskawiczną karierę, obecnie eurodeputowany PiS i jeden z najzagorzalszych funkcjonariuszy prezesa Kaczyńskiego, pisze o roli Prokuratorii Generalnej w uzyskaniu dla Polski 700 milionów dolarów w sporze prawnym – jednym tchem chwali samego siebie oraz dopuszcza się insynuacji pod adresem rządu, a szczególnie wicepremiera Pawlaka.
Do podłości ze strony prominentów PiS zdążyliśmy się przyzwyczaić. Ba, nawet potrafimy te podłości usprawiedliwiać, rozumiejąc, że bez wazeliny i nieuczciwych manipulacji informacją, taki Wojciechowski na dobrą lokatę na liście wyborczej PiS liczyć nie może – a do wyborów do Europarlamentu już tylko dwa i pół roku, więc się chłopinie grunt pod nogami palić zaczyna.

Wojciechowski w swoim tekście stosuje wyjątkowo paskudną metodę insynuacji, którą nie tylko usiłuje pozbawić rząd Polski zasług w uzyskaniu owej kwoty spornej od J&SMercuria, ale wręcz sugeruje podle, że zamiarem wicepremiera Pawlaka, w 2008 roku, po upadku rządu Kaczyńskiego, był szwindel gwarantujący przegraną Polski w tym sporze.

Z blogu Publikacja Wojciechowskiego

Nowe i stare umowy

Łączna wartość umów zawartych pomiędzy Grupą LOTOS S.A. a Mercuria Energy Trading SA z siedzibą w Genewie od dnia zawarcia ostatniej umowy znaczącej pomiędzy ww. podmiotami (rb nr 43/2009 z dnia 4 grudnia 2009 r.) wyniosła 239,9 mln USD (tj. 787,2 mln PLNwg średniego kursu ustalonego dla USD przez NBP na dzień 7 maja 2010 roku) i osiągnęła wartość umowy znaczącej tj. przekroczyła wartość 10% kapitałów własnych Grupy LOTOS S.A.

Największą pod względem wartości spośród umów jest umowa z dnia 7 maja 2010 r. na dostawę 150.000 ton ropy naftowej typu REBCO. Zgodnie z zawartą umową dostawy ropy realizowane będą rurociągiem "Przyjaźń". Szacunkowa wartość tej umowy w dniu zawarcia wynosi 85,6 mln USD (tj. 280,9 mln PLN wg średniego kursu ustalonego dla USD przez NBP na dzień 7 maja 2010 roku).

Umowa nie zawiera warunku ani terminu zawieszającego, nie przewiduje kar umownych oraz została zawarta na warunkach powszechnie stosowanych dla tego typu umów.

Pytanie

Kto się boi umownych kar.

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka