Terminal LNG w Świnoujściu stał sięfaktem niedługo zbliża się moment oddania jego do eksploatacji.
Jak doszło do realizacji koncepcji terminala LNG w Polsce i jakiebyły lokalizacje
Polecam uwadze publikację z września 2011r. na łamach GAZ WODA TECHNIKA SANITARNA
http://gazoprojekt.pl/p/terminal_lng_geneza_i_ewolucja.pdf
Wymienia się nazwiska osób które byłu za realiacją terminala poczawszy od Edwarda Gierka, Kazimierza Marcinkiewicza, Jerzego Buzka.
Prace studialne prowadziły rzady Józefa Oleksego i Włodzimierz Cimoszewicza, Leszek Miller zrezygnował z tego projektu.
Z historii w 2006 umowa o współpracy Gazpromu z państwowym koncernem Sonatrach miała być jednym z głównych wydarzeń podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Algierii. Jednak prezes Gazpromu Aleksiej Miller stwierdził, że podpisanie umów przesunięto czy planowany był sojusz sprzedaży LNG w rejonie morza Bałtyckiego?
Co zrobił z Algierią Kaczyński
Po rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim w 2007 minister Chakib Khelil i minister gospodarki Piotr Woźniak mieli podpisać memorandum o współpracy gospodarczej Algierii i Polski. Umowa otworzy drogę dla dostaw do Polski skroplonego gazu z Algierii. Według Woźniaka na przełomie 2010 i 2011 r. pierwsze tankowce z gazem z Algierii mogłyby dopłynąć do terminalu portowego, jaki w Świnoujściu zamierza zbudować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe.
LNG z Algierii jest szansa dla Polski wobec kontraktu z Katarem Polska może uczestniczyć w budowie wielkiego gazociągu z Nigerii przez Algierię - zapowiedział na konferencji w Warszawie minister energii i górnictwa Algierii Chakib Khelil. Zaprzeczał, by Algieria planowała stworzenie gazowego kartelu z Rosją.
Czy ZSRR i Rosja blokowała polską niezależność energetyczną
Redaktor Witold Michałowski jako pierwszy w Polsce w roku 1976 publicznie na łamach "Przeglądu Technicznego" podjął temat budowy terminali LNG (terminale na gaz skroplony), wskutek interwencji ZSRR zakazano mu dalszych publikacji na ten temat.
Podsumowanie
Dbając o rozwój perspektywy długoterminowej należy przede wszystkim wspierać konkurencję na rynku energetycznym, rozwijać odnawialne źródła energii, wybudować terminowo terminal LNG, wspierać działania zwiększające efektywność energetyczną państwa, kontynuować prace badawcze związane z eksploatacją gazu łupkowego oraz nieustannie dążyć do rozwoju technologii energetycznych. Negocjacje pomiędzy PGNiG S.A. a E.ON Ruhrgas powinny obejmować także współpracę w zakresie badań i rozwoju nowych technologii, na które można pozyskiwać środki europejskie. Polska powinna wzmacniać relacje z Niemcami. (cytat z publikacji Mariusza Ruszela)
Przyglądając historii terminala LNG w Polsce nasuwają się myśli gdzie jest tzw, prawda, a gdziej est ocena bezpieczeństw energetycznego , czy zjawisko agentów wpływu miało miejsce w tym wycinku polskiego interesu narodowego.
Kejow
Ps. Link do starszego postu o agentach wpływu
http://jaron.salon24.pl/187447,agenci-wplywu-rosji-blokuja-via-ue-gazoport-lng
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka