Plany fiskusa na opodatkowanie kopalin w tym gazu łupkowego
Polska dopiero przygotowuje się do wprowadzenia podatku od wydobycia węglowodorów. Jak poinformował w poniedziałek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski,
Według wiceministra, termin przyspieszenia prac nad podatkiem od węglowodorów zależy od momentu rozpoczęcia przemysłowego wydobycia gazu łupkowego, czyli najwcześniej mógłby to być rok 2015. "Odróżniłbym opodatkowanie wydobycia węglowodorów, czyli gaz, gaz niekonwencjonalny i ropa od wydobycia innych kopalin. Tutaj ze względu na długoletnie kontrakty i sytuację rynkową z pewnością nie ma powodu, żeby teraz nakładać dodatkowe obciążenie na tych, którzy wydobywają np. gaz" - powiedział PAP Grabowski.
WNP/pl
Podatki za granicą na gaz łupkowy
Na VI Forum Energetyczne odbywające się w Sopocie. jak poinformował Marcin Matyka partner kancelarii prawnej DLA Piper Wiater sp.k., która przygotowała analizę systemu opodatkowania gazu niekonwencjonalnego na świecie, wysokość opodatkowania waha się pomiędzy 30 a 52 proc.
Według Matyki najczęściej stosownym podatkiem jest podatek naliczany od dochodów. Taki system - ze stawkami wahającymi się między 30 a 52 procent - stosują m.in. Wielka Brytania, Norwegia czy Dania. "Podobny system obowiązuje w Izraelu, choć tam podatek wydobywczy jest progresywny, czyli im większe dochody, tym większa stawka podatkowa, a maksymalnie może ona wynieść ok. 50 procent"
Przykład podatku od wydobycia gazu w Texasie USA
http://www.lbb.state.tx.us/Other_Pubs/Natural%20Gas%20Tax%20Overview.pdf
Podsumowanie
Gaz łupkowy szansą naprawy polskiego budżetu i korzystnej pozycji dla bezpieczeństwa energetycznego. Na razie brzmi zachęcająco ale jaka będzie ustawa. Czy lepszy będzie wariant opodatkowania dochodu w celu zapobieżenia transferu opłat licencyjnych technologiczny za granicę i podatek łaczny do 62%.
Kejow
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka