W dniu 23 kwietnia 2010 roku w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie upamiętniające 65 rocznicę wyzwolenia obozu w Ravensbrück- Salon 24.pl dostał zaproszenie na oficjalnym blogu RPO..
W obchodach wzieli udział:
Dr. Wanda Półtawska , Z-ca RPO Stanisław Trociuk 23.04.2010
Panie z Klubu Kobiet Ravensbrück, przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz wolontariusze i przedstawicielki Fundacji na Rzecz Kobiet „Ja Kobieta”. Zaproszenie otrzymał Salon24.pl z uwago na szczególny charakter lekcji patryjotyzmu udzielonej przez Żywych Świadków Historii.
http://www.kobieta50plus.pl/news/1,32947,odzyskac-z-niepamieci
B.wieżniarki z KL Ravensbruck Niemcy u Rzecznika Praw Obywatelskich
Konferencja jest dziełem zbiorowym, efektem współpracy istniejącego od 1946 r. Klubu Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, Fundacji “Polsko-Niemieckie Pojednanie”, Fundacji “Ja Kobieta” zajmującej się problemami starszych kobiet, mającego podobny cel portalu społecznościowego www.kobieta50plus.pl.
Alicja Gawlikowska Przew. Klubu Kobiet Ravensbruck
Obie wspomniane fundacje realizują też projekt “Odzyskać z niepamięci – Solidarność pokoleń czyli spotkania z kobietami, które przeżyły obóz w Ravensbrück”, a jednym z celów jest znalezienie odpowiedzi na pytania: Jak starsi (w tym kobiety) postrzegają stosunek młodych do ich traumatycznych przeżyć? Co jest dla nich ważne w kontaktach z młodszym pokoleniem? Jak wesprzeć porozumienie starszych z młodymi?
Elisabeth Haag Niemcy skrzypaczka 23.04.2010
W ramach projektu ukaże się wkrótce książka ze wspomnieniami więźniarek i przedmową dr. Janusza Kochanowskiego. Z-ca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk szeroko omówił udział tragicznie zmarłego RPO dr. Janusza Kochanowskiego.
Z-ca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk czyta przedmowe J.Kochanowskiego
Wspomniano o pomocy niemieckiej charytatywnej fundacji Oskara Kolbe , na tegoroczne obchody wyzwolenia pojechało tylko 8 byłych Winiarek do Ravensbruck.Istotną rolę odegrała Polsko Niemiecka Fundacja POJEDNANIE wypłacające odszkodowania i udzielająca pomocy więźniarkom z Ravensbruck
Przewodniczacy Fundacji Pol-Niemieckiej POJEDNANIE Dariusz Pawłoś
Kustosz Muzeum ZAMEK w Lublinie Wystawy Ravesbruck
PODSUMOWANIE
jest potrzeba upowszechniania przemilczanej historii i martylogii kobiet w Ravenbruck poddawanych pseudomedycznym eksperymentom . Z uwagi na skład wieżniarek przeważającej cześci polska inteligencja i ruch Poslski Podziemnej – władze PRL zapomiały i przemilczały historię i tragedię wieżniarek z Ravensbruck.
Mam do tego osobiste odniesienie.
Proszę o publikację wspomnień b. wieżnów obozów hitlerowski i łagrów rosyjskich aby młode pokolenie nie zapomniało. To było przesłaniem zmarłego RPO dr. Janusza Kochanowskiego
PS. Moja matka Zofia , Babcia Aleksandra oraz jedyna obecnie żyjąca we Wrocławiu ciocia Bronisława nr. 56750 były po wypędzeniu z Powstania Warszawskiego więźniami Ravensbruck od dnia 13,08,1944 a następnie wywiezione do niewolniczej pracy do KL Dachau w niemieckim Koncernie Zbrojeniowy AGFA Gevert.
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości