kejow kejow
234
BLOG

Sojusz polsko-litewski - 600 lat bitwy Grunwaldzkiej

kejow kejow Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

List intencyjny, zakładający współpracę w zakresie wspólnych działań informacyjnych i kampanii promocyjnej projektów kulturalnych związanych z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, podpisali w poniedziałek przedstawiciele rządów Polski i Litwy.

Dokument sygnowali pełnomocnicy rządów Polski i Litwy do spraw organizacji obchodów rocznicy bitwy - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski i wiceminister obrony Republiki Litewskiej Vytautas Umbrasas.

List zakłada także wymianę delegacji polsko-litewskich, współpracę przy organizacji rekonstrukcji bitwy na polach Grunwaldu, realizacji projektów naukowo-badawczych oraz koordynację przedsięwzięć dotyczących obchodów

http://www.pb.pl/4/a/2010/03/15/Polska_i_Litwa_dogadaly_sie_ws__Grunwaldu

 

1410 i 2010  "Grunwald" - "Żalgiris "

"Podczas centralnych obchodów 15 lipca na Polach Grunwaldzkich planowana jest obecność głów państw Polski i Litwy oraz przedstawicieli m.in. Ukrainy i Mołdawii. W rekonstrukcji bitwy weźmie udział silna reprezentacja bractw rycerskich z Polski i Litwy. Także postać księcia Witolda zagra Litwin. Zależy nam, by w tym roku widowisko było, przy zachowaniu wieloletniej tradycji rekonstrukcyjnej, jak najbardziej zgodne z prawdą historyczną"

 Oficjalne uroczystości państwowe związane z rocznicą rozpoczną się 15 lipca na Polach Grunwaldzkich. Dwa dni później, 17 lipca, odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, w której udział weźmie ponad 1500 statystów.
Zaplanowano też rekonstrukcję historycznego przemarszu wojsk króla Władysława Jagiełły na Grunwald. Tabor będzie codziennie zatrzymywał się w jednym z miast na trasie, by rozbić obóz. Wymarsz rozpocznie się 25 czerwca w Sulejowie, wojska dotrą na Pola Grunwaldzkie 15 lipca.

 

Źródło:PAP

Z KARTY HISTORYCZNEJ (OPIS)

W środę 9 lipca Władysław, król polski, wraz z Witoldem wkroczyli na ziemię nieprzyjaciela. Wojska ruszyły prosto na Malbork, serce państwa krzyżackiego. Współczesna nauka bardzo wysoko oceniła decyzję przeniesienia teatru wojny na ziemie nieprzyjaciela. Po kilku dniach marszu i stoczeniu kilku mniejszych bitew armia polsko-litewska nocą z 14 na 15 lipca stanęła w lasach na wschód od wsi Łodwigowo i Stębark. Naprzeciw, na wschód od wioski Grunwald, stały wojska krzyżackie. Między obu armiami rozciągało się pole przyszłej bitwy.

 Liczebność wojsk obu stron różnie jest szacowana przez badaczy. Zgodnie przyjmuje się, że armia Jagiełły była liczniejsza. Według Stefana M. Kuczyńskiego liczyła 29 tys. jazdy i około 2 tys. pieszych, nie licząc czeladzi, armia zakonna zaś około 21 tys. jazdy i około 5 tys. pieszych, też nie licząc czeladzi. Inni uczeni uważają, że liczebność armii królewskiej miała się jak 2:3 na korzyść Jagiełły. Armia krzyżacka składała się z wojsk zakonnych i pocztów rycerskich przybyłych z całej Europy, głównie jednak z krajów niemieckich oraz z oddziałów zaciężnych i cieszyła się sławą jednej z najlepszych armii Europy. Dowodził nią wielki mistrz zakonu Ulryk von Jungingen. Armia Jagiełły składała się z chorągwi polskich, wojsk litewsko-ruskich oraz niezbyt licznych oddziałów tatarskich i zaciężnych wojsk czeskich. Naczelnym wodzem armii był król Władysław Jagiełło

http://historia.na6.pl/bitwa_pod_grunwaldem_bitwy_sredniowiecza

PODSUMOWANIE

Sojusz pomiedzy sąsiadami jest zawsze mozliwy i odowływanie się do sukcesów z historii umacnia powiązaniania polsko - litewskie.

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura