kejow kejow
1190
BLOG

Zadzwiajace Muzeum DDR NRD w Berlinie

kejow kejow Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Pod dobrym adresem na Sprewa jest DDR Museum przy ulicyKarl-Liebknecht-Str. 1

DDR Muzeum zdjecie noca - wejscie

DDR Muzeum zdjecie noca - wejscie

http://www.ddr-museum.de/de/museum/

Zdjecie autora bez uiszczenia oplaty € 2 EUR jako zolnierza NAL NRD uciekajacego przez mur berlinski

Kejow jako uciekajacy przez granice DDR zolnierz NAL DDR

Muzeum NRD zostało założone przez Petera Kenzelmanna, który pełni obecnie funkcję jego dyrektora. Zauważył one, że w stolicy Niemiec nie ma podobnego obiektu przedstawiającego czasy NRD-owskie, chociaż podobne funkcjonują w mniejszych miasteczkach, a nawet w Holandii i w USA. Zostało ono utworzone z pieniędzy własnych i pożyczonych. Kenzelmann zebrał ok. 10 tys. eksponatów w tym prezerwatywy i projektor filmowy używany przez biuro Rady Państwa. Nie mogło zabraknąć najważniejszego symbolu NRD – trabanta – samochodu niezwykle cenionego przez ówczesnych obywateli. W stałej ekspozycji znajduje się ok. 600 przedmiotów używanych na co dzień w tym ówczesna prasa, gadżety związane z zespołami muzycznymi czy amatorami kąpieli nago.

Odwiedzający muzeum turyści mogą zapoznać się również z informacjami, że dla Stasi (służby bezpieczeństwa NRD) na etacie pracowało 93 tyś. osób, a kolejne 173 tyś. nawiązało nieoficjalnie “współpracę”. W latch istnienia NRD (1950-1989) ok. 250 tyś. osób skazano za przestępstwa polityczne, podczas gdy całe Niemcy Wschodnie liczyły 17 mln obywateli.

http://www.tur-info.pl/p/ak_id,13301,,muzeum_nrd,w_berlinie,berlin,do_berlina,niemcy,w_niemczech,nrd,niemcy_wschodnie.html

INNE KLIMATY O NRD – DDR

Prawie co trzeci uczeń we wschodnioniemieckiej szkole nie wie, kto zbudował mur berliński; wielu twierdzi, że w NRD były wysokie emerytury i bardziej czyste środowisko, co jest bzdurą. Nie wiedzą zaś, jak fatalna była sytuacja gospodarcza, albo że nie było wolności słowa – dodał.

Zdaniem Schroedera oprócz nauczania w szkołach także odwiedzanie przez uczniów miejsc pamięci i budowa pomników upamiętniających ofiary reżimu w NRD pomogłyby zwalczyć “pozytywny obraz socjalizmu” wśród młodych ludzi.

O niemieckiej “ostalgii” świadczy nie tylko duże (ok. 14-15 procentowe) poparcie dla postkomunistycznej Lewicy, ale i sentymentalne nawiązania do rzeczywistości dawnego wschodnioniemieckiego państwa.

W Berlinie działają np. Muzeum Dnia Codziennego NRD czy hotel o nazwie “Ostel”, którego wnętrze stylizowane jest na wschodnioniemieckie mieszkanie. W pobliżu dawnej kwatery Stasi otwarto niedawno restaurację nawiązującą stylistyką do dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa w NRD. – Wielu ludzi na wschodzie Niemiec nie ma szacunku dla uczuć ofiar dawnego reżimu – skomentował te pomysły profesor Schroeder.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,5697574,Niemieccy_chadecy_chca_walczyc_z_tesknota_za_NRD.html

Byl widzial i sie zadzwil

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura