Bazylika św. Marii na Zatybrzu (wł. “Basilica di Santa Maria in Trastevere”), jeden z najstarszych kościołów w Rzymie, założony przez św. Kaliksta.
Przebudowany około 1140. Złocony kasetonowy strop został ozdobiony w roku 1617 przez Domenichina sceną Wniebowzięcia Marii, portyk autorstwa Carla Fontany w 1702. Posadzkę zdobi mozaika w stylu Cosmatich pochodząca z XI wieku. Fasada natomiast ozdobiona jest mozaikami Pietra Cavalliniego przedstawiającymi sceny z życia Marii
Basilica di Santa Maria in Trastevere
Kościół Santa Maria in Trastevere jest jednym z kościołów tytularnych nadawanych kardynałom-prezbiterom. Jego obecnym kardynałem jest Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, a poprzednim był Stefan Wyszyński. W XVI wieku kardynałem tego kościoła był także inny Polak, Stanisław Hozjusz.
Wg. WIKIPEDII
Na wspaniałej marmurowej posadzce napis
HINC OLEUM FLUXIT CUM CHRISTUS VIRGINE LUXIT XIC ET DONATUR VENIA A QVOCVMQVE ROGATUR
Legenda sięgająca czasów starożytnego Rzymu głosi, że w tym miejscu wytrysnął ze skały olej aby uprzedzić świat że za ileś tam lat ma się narodzić Zbawiciel.
Kosciół
W 38 r. p.n.e. z ziemi wytrysło żródło oleju mineralnego (ropy) przez chrześcijan nazwanego świętym olejem, który przyjęto jako znak nadejścia wkrótce Syna Bożego. Punkt w którym wytrysło źródło zaznaczony jest na jednym ze schodów na ołtarzu.