jan mak jan mak
2280
BLOG

Kłamstwo Wałęsy i proste logiczne wnioski

jan mak jan mak Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 53

Istnieje wiele aspektów “sprawy Wałęsy”. Ja chciałbym zwrócić uwagę na jeden ściśle związany z funkcjonowaniem w Polsce demokracji. Sprawa Wałęsy nasuwa pewne proste wnioski, z którymi jak sądzę musi zgodzić się każdy rozumny uczestnik politycznej dyskusji, bez względu na to, po której stronie stoi. Warto je sformułować.

Podstawą demokracji, podstawą demokratycznych wyborów, jest dostęp do rzetelnej informacji. Niezbędnym elementem mechanizmu demokratycznego są wiarygodne źródła informacji umożliwiające wyborcom trafną ocenę partii politycznych i skutków ich działań. Brak takich źródeł powoduje, że życiem publicznym zaczyna rządzić kłamstwo, że walka polityczna staje się walką kłamliwych narracji, że zwycięstwo polityczne staje się rezultatem pijaru i skutecznego mieszania ludziom w głowach, a nie rzeczywistych interesów wyborców i dobrze wyważoną wypadkową interesów większości. 

Dzisiaj nikt rozumny, kto dokonał minimalnego wysiłku porównania różnych informacji i ich źródeł nie może mieć wątpliwości, że Wałęsa kłamie. W oczywisty sposób "idzie w zaparte". Ostatnie okoliczności, udział w sprawie wdowy po Kiszczaku i cieszącego się międzynarodowym autorytetem Instytutu Sehna, musiały wybić z ulegania teoriom spiskowym nawet najzagorzalszych zwolenników tezy o niezwykłej fachowości SB i niezwykłej stronniczości IPN. Wałęsa kłamie. Kłamie ordynarnie i z zacięciem. A nie ma w naszym systemie politycznym mechanizmów, które kłamcę by zdyskredytowały i odsunęły od wpływu na sprawy polityczne.

Działalność Wałęsy wspiera patologię, w której kłamstwo stanowi równoprawny element naszej debaty publicznej. Część sił politycznych uznała za korzystne dalsze wspieranie kłamstwa Wałęsy (i utrzymywania najmniej rozgarniętych obywateli w stanie kompletnego niezrozumienia i braku rozeznania w rzeczywistości) licząc na dodatkowe wyborcze punkty procentowe.  Wałęsa i wspierające jego kłamstwo siły polityczne są winni psucia polskiej demokracji. W tym sensie są to siły antydemokratyczne.

jan mak
O mnie jan mak

Zawodowo jestem matematykiem, informatykiem i logikiem. Od 1982 amatorsko zajmuję się publicystyką. Od 1992 działam też w sferze gospodarki.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka