W środę na Forum Ekonomicznym w Krynicy o godzinie 13.15 poprowadzę debatę z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wystąpię tam jako przedstawiciel Instytutu Wolności, który jest – podkreślam – niezależnym od partii politycznych think-tankiem. Bardzo cieszę się, że debata dotyczyć będzie strategii gospodarczej a nie bieżącej politycznej walki. Założyliśmy Instytut w przekonaniu, że w Polsce brakuje myślenia strategicznego. Polityka uprawiana jest z dnia na dzień, a jedynym jej celem jest utrzymanie dobrej pozycji w sondażach. Dlatego zawsze jesteśmy otwarci na dyskusje o poważnych sprawach. Chcemy zachęcać polityków do myślenia strategicznego. Zapraszamy do nas polityków z różnych ugrupowań. W naszych debatach brali udział m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Jacek Saryusz-Wolski, Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak, Witold Waszczykowski, Krzysztof Szczerski, Przemysław Wipler. Był Viktor Orban i był Jarosław Gowin. Czas na Jarosława Kaczyńskiego.
Nie chcę nikogo przekonywać, czy PiS myśli strategicznie, czy nie. Sami to ocenicie. Ponieważ jest prawdopodobne, że za dwa lata może wrócić do władzy, warto zapytać lidera partii jakie ma dziś plany względem rozwoju gospodarczego, finansów państwa, rozwiązania problemów demograficznych i na rynku pracy.
Czy PiS chce dziś sięgać do głębokich kieszeni, czy chce zostawić obywatelom i przedsiębiorcom więcej pieniędzy w kieszeni, jak zrobił to kilka lat temu, kiedy ministrem finansów była Zyta Gilowska? Co Jarosław Kaczyński sądzi o metodzie gospodarczej Viktora Orbana, który wprowadził dla obywateli podatek liniowy na poziomie 16 procent a dal małych przedsiębiorstw na poziomie 10 procent i jednocześnie nałożył specjalne podatki kryzysowe na cztery wielkie branże: bankowość, energetykę, hipermarkety i telekomy? W jaki sposób chce zmusić banki do tego, by pozwoliły spłacać klientom niższe raty we frankach szwajcarskich? Czy zamierza zmniejszyć rozbuchaną dziś administrację? Gdzie chce szukać oszczędności niezbędnych w trudnych czasach? Jak chce walczyć z rosnącym zadłużeniem państwa? Czy chce kontynuować proces deregulacji? Jak odblokować szanse dla młodych ludzi?
O co jeszcze powinienem Waszym zdanie zapytać? Zapewne na zadanie wszystkich pytań nie starczy czasu, ale jestem ciekaw Waszych propozycji.
Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka