Igor Janke Igor Janke
4102
BLOG

Media publiczne 2013. Czy jest jeszcze sens? Zapraszam do debaty

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 79

Juliusz Braun, Robert Kwiatkowski, Romuald Orzeł, Andrzej Urbański, Andrzej Godlewski, Bogusław Chrabota, Eryk Mistewicz, Igor Janke – zapraszam na debatę Instytutu Wolności o mediach publicznych.

Tradycyjne media przestają spełniać swoją rolę. Zajmują się albo wspieraniem albo zwalczaniem rządu (lub opozycji). Są coraz mniej rzetelne. Zamiast analizy rzeczywistości dostarczają odbiorcom coraz niższej jakości rozrywki. I nie mam myśli seriali czy teleturniejów ale raczej relacji z procesów matki Madzi, dokonań Rutkowskiego, ekscytacją każdym ostrzejszym słowem wypowiedzianym przez polityka, czy celebrytę, którego jednym życiowym dokonaniem jest pojawienie się w telewizji. 

Media przestają pełnić rolę, jako pełniły przez ostatnich kilkadziesiąt lat w demokratycznych krajach Zachodu. Przestają patrzeć władzy na ręce, kontrolować ją, tłumaczyć widzom rzeczywistość. Zmienił się model biznesowy tradycyjnych mediów. Mają coraz pieniędzy, więc nie stać ich na produkowanie porządnych treści i na bycie niezależnym. Bo bycie niezależnym kosztuje. Ta sytuacja będzie się tylko pogarszać. Nie ma tu dobrych wieści. Co wiec można zrobić?

Wydaje się, że w tej sytuacji jedynym ratunkiem mogłyby być media publiczne, które nie zależą od wyników oglądalności, które nie muszą uczestniczyć w morderczym wyścigu słabnąca o oglądalność i słuchalność, które dzięki innym źródłom finansowania nie musza zależeć od coraz szybciej uciekających i taniejących reklam. Ale przecież w świecie 2.0 media tradycyjne umierają. Czy jest więc jeszcze sens budować media publiczne w ich tradycyjnym kształcie? Czy mogą one jeszcze spełnić swoją misję? A może ta drastycznie trudna dla mediów sytuacja jest właśnie szansą publicznej telewizji  i radia? A może trzeba myśleć raczej o publicznych portalach, w których pracują dobrze opłacani dziennikarze – śledczy, eksperci ds. międzynarodowych, poważni analitycy?

Media są bardzo ważnym elementem demokracji. Polityka jest marna w dużej mierze dzięki temu, ze media pozwalają, by taka była. Dlatego warto so tym porozmawiać, zwłaszcza, że na obecne media – zwane publicznymi – wydajemy publiczne pieniądze. Czy warto to dalej robić? Może warto, ale zupełnie inaczej?

Porozmawiajmy o tym. Tutaj w Salonie24. Zapraszam także serdecznie na debatę, którą organizuję z Instytutem Wolności. W czwartek o godz. 18.00 w Warszawie odbędzie się publiczna dyskusja pod tytułem:  „Media publiczne 2013. Jak? Po co? Czy jeszcze jest sens?”.

Oto jej program

1.  „Telewizje publiczne i prywatne w świecie 2.0”:

Andrzej Godlewski , wicedyrektor Programu  1TVP; Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

 2.  „Czy telewizja ze świata 1.0 ma jeszcze szanse?”:

Eryk Mistewicz, konsultant strategii merketingowych, kwartalnik „Nowe media”; Igor Janke, Instytut Wolności, współtwórca Salon24.pl

 

 3.  „Jaki model mediów publicznych ma sens  w 2013 roku” -  
debata z udziałem obecnych i byłych prezesów  TVP: Juliusz Braun, Robert Kwiatkowski, Romuald Orzeł, Andrzej Urbański.  Moderacja : Igor Janke

 

Dla salonowiczów jak zawsze zarezerwowaliśmy miejsca na sali. Kto chciałby wziąć udział w spotkaniu proszę, aby wysłał mail pod adres: biuro@instytutwolnosci.pl zgłoszenie. Zwrotnie otrzymacie informację o miejscu spotkania. Zapraszam serdecznie.

A tu zapraszam do dyskusji pisanej. Rozpocznijmy tę rozmowę w Salonie24? Co robić z mediami publicznymi? Jak je budować? Zamknąć? Ale co je wtedy zastąpi?

 

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (79)

Inne tematy w dziale Polityka