Igor Janke Igor Janke
1642
BLOG

Co robił Viktor Orbán 13 grudnia 1981? Plus info o spotkaniach

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 12

Prezentuję kolejny fragment książki „Napastnik”. Przypominam o konkursie na tekst o tym, jakim Viktor Orbán jest przywódcą? Wielkim wizjonerem czy groźnym dyktatorem? Rozsądnym politykiem czy nieporadnym awanturnikiem?  Liderem, jakiego Europa potrzebuje, czy reliktem przeszłości? Autor najciekawszego tekstu opublikowanego na blogu może wygrać weekend dla dwóch osób w Budapeszcie.

A oto fragment książki:

Prawdopodobnie najważniejszym momentem, który wpłynął na ukształtowanie się antykomunistycznego światopoglądu Orbána, był jego pobyt w wojsku. Jako 18-latek, przed rozpoczęciem studiów, musiał odbyć 11-miesięczną służbę. Trafił do wojska w sierpniu 1981 roku. Wiedział już, co działo się w Polsce, wiedział o rewolcie „Solidarności” i bardzo się tym interesował. Dużo rozmawiał z przyjaciółmi o polityce. Zbierali informacje o tym, co dzieje się w Polsce, pasjonowali się i kibicowali polskiemu karnawałowi wolności. Słuchali Wolnej Europy, przywozili informacje z domu. Bardzo żyli polskim zrywem.

Orbán trafił do Zalaegerszeg, specjalnej jednostki, z której w 1968 roku węgierscy żołnierze wyjechali tłumić „praską wiosnę". Wiadomo było, że gdyby wybuchła wojna czy potrzebna byłaby zbrojna interwencja wojska, na pierwszą linię trafiliby żołnierze z Zalaegerszeg. W 1981 coraz częściej mówiło się o możliwości interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Polsce.

Do tej samej jednostki, co Orbán, trafił też Gábor Fodor, jego późniejszy przyjaciel, z którym najpierw mieszkał w pokoju, przyjaźnił się i tworzył Fidesz, a potem toczył polityczne walki, które zakończyły się podziałem Fideszu i polityczną wojną. Gábor był artylerzystą, Viktor wylądował w piechocie. Gábor Fodor zapamiętał z tamtego czasu, że wojsko chciało zniszczyć ich osobowość, zmusić do uległości, do służenia armii komunistycznej. „Wywierano na nas silną presję, której się opieraliśmy – wspomina.

W życiu codziennym Węgier począwszy od lat 70. agresywna propaganda komunistyczna nie była tak silnie obecna. Wszystko polegało raczej na cichej akceptacji nowych reguł. Nie było tylu natrętnych haseł, pogadanek, ideologicznej agresji. Co innego w wojsku, tam prymitywna propaganda była na porządku dziennym. Służba wojskowa była dla Orbána i jego przyjaciół bardzo trudnym doświadczeniem. Rygor i absurdy komunistycznej armii wywoływały w młodych inteligentach reakcje alergiczne. Wspominają, że nie mogli znieść tego, że rządzą nimi ludzie nie mający do tego żadnych kwalifikacji, ani merytorycznych, ani moralnych.

Viktor często wdawał się w bójki.Starsi traktowali przyszłych studentów brutalnie. „Przeżyłem to tylko dzięki temu, że byłem silny i nie unikałem ryzyka” – mówi Orbán z nieukrywaną dumą w głosie. Często bił się ze starszymi żołnierzami. „Tylko w ten sposób można było zyskać szacunek u innych” – wspomina, uśmiechając się od ucha do ucha.

Jednemu oficerowi strzelił raz z otwartej ręki w twarz, za co trafił do karceru. Karano go wiele razy. Jak przyznaje, nie był to jednak jeszcze bunt polityczny. Tak jak w podstawówce i liceum, nie mógł znieść reguł, których nie akceptował. A ponieważ w wojsku ilość reguł, zwłaszcza tych absurdalnych, była znacznie większa niż gdziekolwiek indziej, jego bunt się nasilał.

 

A oto plan promocji książki

Warszawa, 3 grudnia, godz. 18.00 Trafiic, ul. Bracka 25 (udział wezmą Bronisław Wildstein, Czesław Bielecki, Adam Bodnar, Krzysztof Kwiatkowski)

Rzeszów - 4 grudnia, wtorek, godz. 19.10, Klasztor Bernardynów, ul. Sokoła 8,

Lublin - 5 grudnia, środa, godz. 13.15, Klub Polityki Wydziału Politologii U.M.C.S., Plac Litewski 3,

Tarnów - 6 grudnia, czwartek, godz. 18.00, Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38,

Łódź - 7 grudnia, piątek, godz. 18.00, Księgarnia Wojskowa, ul. Tuwima 34,

Szczecin - 10 grudnia, poniedziałek, godz. 18.00, Royal Club Music Place, ul. Mariacka 26,

Olsztyn - 11 grudnia, wtorek, godz. 17.30, P.H.D. Książnica Polska, ul. Jana Pawła II 2/3,

Gdańsk - 12 grudnia, środa, godz. 18.00, Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa Filii nr 29 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Obrońców Wybrzeża 2, Gdańsk Przymorze,

Kraków - 17 grudnia, poniedziałek, godz. 18.00, Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1.

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Polityka