Igor Janke Igor Janke
9190
BLOG

Dlaczego wygrała "Wyborcza" a nie "Tysol"?

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 120

Rafał Ziemkiewicz w najnowszym „Uważam Rze” pisze, iż „media przestały być osobną, czwartą władzą. Są po prostu częścią systemu rządzącego. I w coraz większym stopniu posłusznym jego narzędziem”.

PO czym przedstawia historie tworzenia się dominującego układu medialnego w III RP. Tekst bardzo ciekawy. Nie z wszystkim się z nim zgadzam, ale warto przeczytać. Rafał kończy tak: „

Dziś media III RP wbijają Polakom w głowę dwie narracje. Pierwsza, starsza, to narracja michnikowszczyzny – o tym, że „europejskość” jest jedyną normalnością, dziejową koniecznością, nowoczesnością i nikt poważny nie może nie kopiować wiernie lewicowo-liberalnego wzorca („Jakie pani ma poglądy? Normalne, europejskie” – Monika Olejnik w wywiadzie dla „Twojego Stylu”). Ta opowieść wymaga odcięcia od masowej widowni jakiegokolwiek głosu krytycznego wobec mód i szaleństw politycznej poprawności. Druga natomiast – rządowa – to narracja o zagrożeniu, jakie stwarza dla przeciętnego Polaka PiS, kibole i rozmaici ekstremiści z prawa, ale, mocą symetrii, i z lewa.

Dotąd te dwie narracje nie były sprzeczne i zapewne pozostaną takie nadal. Wprawdzie prominentni przedstawiciele salonu pozwolili sobie ostatnio na słowne dyscyplinowanie Donalda Tuska po tym, jak w exposé zrównał zagrożenie ze strony „prawicowych kiboli” z „lewackimi ekstremistami”, ale wydaje się to sporem w rodzinie, a te zdarzały się już kilkakrotnie, np. w sprawie OFE. Medialny establishment potrzebuje instytucjonalnego wsparcia Tuska, a Tusk potrzebuje jego propagandowych usług, przynajmniej dopóty, dopóki istnieje wspólny wróg. I do tego czasu przekaz wiodących mediów III RP pozostanie równie jednostajny, nudny i jedynie słuszny jak dotąd”. Cały tekst Ziemkiewicza w jest tutaj.

Pytanie jest takie: co Waszym zdaniem doprowadziło do takie a nie innego układu sił w mediach? Słabość merytoryczna i instytucjonalna  jednej strony czy lepsze szanse na starcie drugiej? Przypomnę, że było na początku Radio „Solidarność”, które potem przekształciło się w radio „Eska” – dziś jedną z wielu muzycznych stacji. Był Tygodnik „Solidarność”, który dziś jest niszowym pisemkiem.

Wygrały „Wyborcza” i Radio Zet a nie Radio czy Tygodnik „Solidarność”. Dlaczego? Czy nie przede wszystkim dlatego, że były bardzo dobrze robione od początku?

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (120)

Inne tematy w dziale Polityka