Igor Janke Igor Janke
1787
BLOG

Opiszcie Wasze Kresy jak Stańczyk w "Uważam Rze"

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 36

Polecam w najnowszym „Uważam Rze” tekst Tomka Stańczyka o Kresach i polskich śladach. Bardzo dobry na wakacyjny czas, kiedy w polityce dzieje się trochę mniej.

Nie zawsze uświadamiamy sobie, że polskie dziedzictwo kulturowe - zamki, pałace, kościoły, cmentarze miejsca związane z wybitnymi rodakami, pola słynnych bitew - w znacznej mierze pozostaje poza Polską, na dawnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej, dziś na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Polska tożsamość to nie tylko Wawel, Grunwald, zamek w Łańcucie, cmentarz powązkowski, ale także katedra w Wilnie z królewskimi grobami, zamek w Podhorcach, Beresteczko i Zbaraż, cmentarz Łyczakowski. Kresy to sceneria "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem", "Ogniem i mieczem", 'Doliny Issy".

Kresy to także przestrzeń, na której rozgrywał się dramat Polaków podczas II wojny światowej: egzekucje więźniów dokonywanych przez NKWD po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, masowe zbrodnie, których dopuszczali się  ukraińscy nacjonaliści na Wołyniu, zbrodnie niemieckie, popełniane także z pomocą kolaborantów litewskich, których symbolem są Ponary.

Na dawnych kresach są tysiące miejsc związanych z osobistą historią Polaków, którzy zamieszkiwali te ziemie aż do wielkiego, w istocie przymusowego, exodusu w pierwszych latach powojennych. To również historia rodzinna ich potomków.

I jak to jest, że do dziś nie mamy Muzeum Kresów?

Stwórzmy nasze własne małe muzeum – napiszcie proszę o miejscach, które są Wam bliskie albo dla Was ważne. Przeczytajcie ten tekst w „Uważam Rze” i napiszcie o swoich miejscach.

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka