Jan Bodakowski
Represje sowieckiej Rosji wobec Polaków w latach 1937–1952 - Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski
Polacy muszą uświadamiać sobie i innym narodom skalę cierpień naszego narodu nie tylko ze strony nazistowskich Niemiec, ale także i ze strony sowieckiej Rosji, tym bardziej, że my Polacy nie zhańbiliśmy się (wbrew temu co usiłuje się nam wmówić), tak jak inne sąsiednie narody kolaboracją z jednym z tych reżimów totalitarnych (a było to udziałem nawet narodu uznawanego powszechnie za główna ofiarę II wojny światowej).
W uporządkowaniu i przywróceniu do zbiorowej świadomości wiedzy na temat zbrodni Rosji sowieckiej na Polakach na pewno pomoże wydana nakładem Instytutu Pamięci Narodowej, 245 stronicowa, praca „Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937–1952. Białoruś, Litwa, ziemie północno-wschodniej Polski, studia i materiały”.
Jak informuje IPN publikacja dotyczy „tragicznych relacji polsko-sowieckich w pierwszej połowie XX wieku. Książka ukazuje szerokie tło społecznych i politycznych przeobrażeń w ZSRS, systematyzuje również pokaźny materiał faktograficzny. Międzynarodowy zespół autorów porusza kluczowe, a jednocześnie mało znane zagadnienia z polskiej historii kresowej: sowiecką politykę narodowościową wobec polskiej mniejszości oraz losy Kościoła katolickiego na sowieckiej Białorusi w latach 1921–1939, represje wobec Polaków na Kresach w latach 1939–1941, powojenne deportacje Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi. Ważnym wątkiem publikacji jest „operacja polska” NKWD z lat 1937–1938, w której wyniku zamordowano ponad 100 tys. Polaków zamieszkujących Związek Sowiecki. Publikację zamykają interesujące aneksy dotyczące represji wobec duchowieństwa katolickiego na Wileńszczyźnie w latach 1944–1952 oraz miejsc polskiej pamięci na Białorusi i Ukrainie”.
Jan Bodakowski
![image](https://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-97715.jpg)
Inne tematy w dziale Kultura