Jan Bodakowski
Wielki leksykon tajnych służb świata. Mossad
Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się 1072 stronicowa praca Jana Lareckiego „Wielki leksykon tajnych służb świata”, pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. W swej pracy autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny.
Jedną z opisanych tajnych służb jest izraelski Mossad (Instytut), Instytut ds Wywiadu i Operacji Specjalnych. Zagraniczny wywiad cywilny państwa żydowskiego nosi nazwę Mossad od 1951 roku. Przez funkcjonariuszy jest nazywany ''biurem''.
Celem Mossadu jest: zdobywanie informacji wywiadowczych za granica (Mossad jest właściwie jedyną izraelską agencją zajmująca się wywiadem zagranicznym - choć niektóre informacje wojskowe zdobywa jedna z agencji wojskowych), infiltracja Arabów, ściganie zbrodniarzy nazistowskich, oraz dokonywanie ataków na wrogach Izraela.
Siedziba Mossadu mieści się w Tel Awiwie przy bulwarze króla Saula. Szef Biura Yossi Cohen jest bezpośrednio odpowiedzialny przez premierem Izraela. Największą komórką Instytutu jest jest oddział zajmujący się werbowaniem i prowadzeniem agentury w innych krajach, organizacją pracy siatek wywiadowczych uplasowanych w izraelskich ambasadach, szpiegostwem.
W ramach Instytutu działa też Specjalny Oddział Operacyjny zajmujący się sabotażem poza granicami Izraela i sprawami bezpieczeństwa. Instytut korzysta, też z zakonspirowanych agentów w innych krajach, zespołów likwidacyjnych, oraz współpracy społeczności żydowskiej w innych krajach.
Do zadań Mossadu należy też: ratowanie Żydów w innych krajach, prowadzenie wojny psychologicznej, działań propagandowych i dezinformacyjnych, poszukiwanie żołnierzy izraelskich zaginionych poza granicami Izraela, monitorowanie rozprzestrzeniania się technologii budowy broni niekonwencjonalnych, śledzenie dziań dywersyjnych przeciwnika.
Agentami Mossadu są głównie funkcjonariusze Biura, w mniejszym stopniu przedstawiciele diaspory żydowskiej, czy konfidenci arabscy. Prace Instytutu kontroluje specjalna komisja Knesetu.
Pierwsi szpiedzy Izraela działali już w XV wieku przed naszą era. W naszych czasach po I wojnie światowej pierwsze tajne organizacje zajmujące się działalnością szpiegowską tworzyli syjoniści. 1920 roku powstał konspiracyjna armia osadników żydowskich Hagana, już w 1934 w ramach Hagany powstała służba wywiadowcza. Równolegle swoje tajne siły tworzyła prawica żydowska. Po II wojnie światowej kombatanci wszystkich organizacji zasilili izraelski aparat bezpieczeństwa.
Izrael dysponuje pięcioma odrębnymi służbami: wywiadem wojskowym, wywiadem cywilnym (Mossad), kontrwywiadem cywilnym, żandarmerią wojskową, wywiadem marynarki wojennej, wywiadem naukowo-technicznym, wywiadem policji (zajmującym się między innymi infiltracją arabskich organizacji politycznych).
Jan Bodakowski
![image](http://www.rytm-wydawnictwo.pl/public/images/produkty/oryginalne/1726-1333.jpg)
Inne tematy w dziale Kultura