Jan Bodakowski
Stepan Bandera wbrew faktom został wykreowany przez propagandę sowiecką, rosyjską, ukraińską, na ważną postać, pomimo że nie ma ku temu podstaw. Dziś Bandera jest bezpodstawnie dla wielu Ukraińców symbolem bezkompromisowej walki o wyzwolenie Ukrainy spod sowieckiej okupacji (walka UPA z sowietami podczas i po II wojnie światowej była tak bolesna dla ZSRR, że przez dziesięciolecia banderowcy w sowieckiej propagandzie odgrywali rolę największych wrogów komunizmu w ZSRR - co wbrew intencjom dominujących w ZSRR Rosjan ugruntowało pozytywny odbiór UPA i Bandery na Ukrainie).
Stepan Bandera urodził się 1 stycznia 1909 we wsi Uhrynów Stary. Od dziecka był bardzo chorowity. Jego ojciec, jak dziadek ze strony matki, był księdzem obrządku grekokatolickiego. Matka Bandery zmarła w wieku 31 lat (średnia dla kobiet wynosiła 29 lat) gdy Stepan miał lat 7. W II RP Bandera ukończył Wydział Rolniczo-Lasowy Politechniki Lwowskiej. Od końca lat dwudziestych działał w Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W 1933 został szefem OUN na Ukrainie. OUN był do 1933 finansowany przez sowiecką Rosję, równolegle przed II wojną światową nacjonalistów ukraińskich wspierali finansowo i szkoleniami Niemcy (Republika Weimarska i naziści).
Powodem radykalizmu Ukraińców (który absolutnie nie może usprawiedliwiać zbrodni UPA, ale tłumaczy podatność ukraińskich wieśniaków na nazistowską propagandę banderowców) była (wroga również Polakom) polityka sanacyjnej kliki Piłsudskiego – rekwizycje, pacyfikacje, przemoc wojska wobec chłopów (tak samo brutalnie traktowani byli przez sanacyjne wojska polscy chłopi). W 1930 roku na polecenie premiera Józefa Piłsudskiego odziały policji pacyfikowały wsie ukraińskie w odwecie za akcje sabotażowe ukraińskich nacjonalistów. Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, ofiarami pacyfikacji stawali się niewinni chłopi a nie przestępcy. Sanacyjna policja przeprowadzała rewizje, niszczyła mienie i żywność, biła chłopów, Ukraińskie kobiety wieszano za nogi (by obnażyć ich narządy płciowe). Ofiarami sanacji padło 450 ukraińskich wsi.
Działalność terrorystyczna Bandery była pasmem akcji pokazowych i kompromitacji. Ludzie Bandery skompromitowali się nieudanym napadem na pocztę w Gródku Jagiellońskim, wsławili się zdemolowaniem setek szkół polskich na ziemiach zamieszkałych przez Ukraińców i zorganizowaniem ukraińskich dzieci do bluzgania polskim nauczycielom, zamachem na sowieckiego konsula, zamordowaniem kilku Ukraińców uznanych przez Banderę za zdrajców. Z rozkazu Stepana Bandery zabito 1 Polaka, 1 Rosjanina i 11 Ukraińców.
Po wybuchu wojny więźniowie zostali przeniesieni do Brześcia i tam zwolniony (sanacja w pierwszych dniach wojny wypuściła z więzień wszystkich przestępców i zbrodniarzy, czym przyczyniła się do plagi przestępstw kryminalnych podczas II wojny światowej na ziemiach polskich).
Po ataku Niemiec na ZSRR, wbrew Niemcom, 30 czerwca 1941 banderowcy powołali do życia rząd niepodległej Ukrainy (Dmytro Doncow odmówił udziału w tej inicjatywie, Melnyk powołał swój rząd w Równym, Bandera na wszelki wypadek czekał na reakcje Niemców w Krakowie). Wywołało to wściekłość Niemców. W odwecie za samowolną deklaracje niepodległości Niemcy aresztowali Banderę i jego towarzyszy. Bandera trafił najpierw do wiezienia, a potem do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen, gdzie spędził prawie całą wojnę. W tym też czasie Niemcy systematycznie wymordowali duża część współpracowników (liderów OUN Bandery) i rodziny Bandery. Dopiero we wrześniu 1944 roku Niemcy zwolnili Banderę z obozu koncentracyjnego.
Po wojnie Stepan Bandera chroniony przez zachodnioniemieckie służby specjalne (dla których stworzył siatkę szpiegowską w ZSRR). Przed tragiczną śmiercią Bandera mieszkał w Monachium jako Stefan Popiel. Prowadził spokojne życie wraz z żoną, synem i córką, był domatorem, kochającym ojcem, dobrym mężem, osoba religijną, miłośnikiem pieszych wycieczek. W RFN Bandera terroryzował innych ukraińskich emigrantów (ludzie Bandery na zlecenie swego szefa mordowali, bili i okradali innych Ukraińców), współpracował z brytyjskim i włoskim wywiadem, był ścigany przez sowiecki i amerykański wywiad (amerykanie uznawali, że organizacje ukraińskie były zinfiltrowane przez sowietów, i mieli mu za złe fałszowanie dolarów którymi opłacał swoje akcje w ZSRR), wydawał anty amerykańskie czasopismo ukraińskich nacjonalistów „Szlak zwycięstwa”. Poza gronem kilku współpracowników był darzony nienawiścią przez całą ukraińską emigracje.
15 października 1959 Banderę zamordował agent KGB (dzięki czemu Bandera stał się męczennikiem i zdobył powszechną sympatie Ukraińców). Cała rodzina Bandery stała się w trakcie II wojny światowej ofiarami terroru nazistowskiego lub sowieckiego - ojciec Bandery został zamordowany przez sowietów w Bykowni, w miejscu gdzie sowieci mordowali tez polskich oficerów z listy katyńskiej, trzy siostry Bandery zostały zesłane na Sybir, dwaj bracia Bandery zostali zamordowani w Auschwitz, trzeci brat został zabity przez sowietów).
Jan Bodakowski
Komentarze
Pokaż komentarze (2)