Jan Bodakowski
W Kinotece – Ważne pytania o zagrożenia związane z internetem w wyświetlanym w kinach filmie dokumentalnym „LO”
Z dnia na dzień stajemy się całkowicie uzależnieni od internetu i technologii opartych na zaawansowanej elektronice. Nowoczesna technologia ułatwia nam zdecydowanie życie, zapewnia doskonałą rozrywkę, ale gdy nastąpi niechybny rozbłysk elektromagnetyczny na Słońcu (zjawisko normalne i cykliczne) nasz cały świat, wszystkie urządzenia zapewniajcie nam życie, dostęp do żywności, wody, ciepła, energii elektrycznej, nasze wszystkie informacje, wyparują. Spowoduje to zapewne śmierć miliardów ludzi i całkowity upadek naszej cywilizacji.
Historii internetu, naszemu dzisiejszemu uzależnieniu od sieci i nowoczesnych technologii, oraz scenariuszom przyszłości, poświęcony jest niezwykle ciekawy film dokumentalny „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” (Lo and Behold, Reveries of the Connected World) w reżyserii Werner Herzog. Kinomani maja okazje zobaczyć obraz w kinach w całej Polsce (w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, mieszczącym się w Pałacu Kultury).
Pierwsza wiadomość internetowa została przesłana 29 października 1969 roku z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) do Uniwersytetu Stanforda. Inicjatorem tworzenia sieci były siły zbrojne USA. Treść informacji była krótka i brzmiała LO od loguj, celem informacji było uruchomienie komputera po drugiej stronie sieci. Skromne początki internetu uzmysławiają jak gigantyczna rewolucja technologiczna zaszła za naszego życia (tak wielki skok technologiczny nie miał miejsca nigdy w historii nauki i techniki). Im sieć stawała się większa tym lepiej działała, im bardziej internet się rozwijał tym stawał się lepszy. Wydajność sieci wzrosła miliony razy.
Dziś sieć niezwykle ułatwiła edukacje (jeden wykładowca może dotrzeć nie tylko do kilkudziesięciu osób na sali ale do setek tysięcy studentów, dzięki czemu placówki naukowe mogą wyszukiwać niezwykle zdolnych ludzi, których nigdy nie było by stać na tradycyjną edukacje). Dzięki internetowi można oprowadzić badania naukowe na ogromną skalę, i wykorzystywać w badaniach sprzęt komputerowy i prace milionów ludzi nie związanych z ośrodkami badawczymi. Sieć umożliwiła powstanie autonomicznych samochodów, które same przemieszczają się bez udziału kierowcy, dzięki czemu spadną koszty transportu towarów i osób (samochody takie są już wprowadzane do ruchu, ich zaletą jest to, że uczą się one na błędach, wnioski z błędu jednej maszyny są przyswajane przez wszystkie błędy, kiedy żaden kierowca nie uczy się na błędach innego kierowcy).
Niestety i w sieci ujawniły się patologie: rozpowszechnianie są materiałów niszczących życie innych ludzi, eksploduje nienawiści, złośliwości, dręczenie, internet wykorzystywany jest do działalności kryminalnej. Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez nowoczesne urządzenia szczególnie szkodliwe jest na szczęście tylko dla niektórych hiper wrażliwych osób. Bardzo poważnym problemem jest psychiczne uzależnienie od sieci. Dla osób uzależnionych od sieci, internetowy fikcyjny świat staje się bardziej realny i ważniejszy od świata realnego, aktywność w sieci staje się ważniejsza od realnej aktywności. Uzależnieni porzucają swoje obowiązki, czynności fizjologiczne, prace, rodziców, związki emocjonalne. Długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera niszczy organizm.
Twórcy internetu absolutnie nie przewidywali patologii z nim związany, bardzo one ich zaskoczyły. Nie można się im dziwić, fenomenem jest to, że internet absolutnie nie pojawiał się w utworach science fiction ani w rojeniach futurystów. Właściwie przed powstaniem internetu nikt nie wyobrażał sobie powstania takiej technologii i tego jaki ona może mieć wpływ na nasze życie.
Już dziś toczy się cyber wojna. By zapewnić bezpieczeństwo państwa władze muszą troszczyć się o zapewnienie cyber ochrony przed działaniami innych państw i organizacji terrorystycznych. Wrogie cyber ataki mogą całkowicie zniszczyć infrastrukturę państwa i doprowadzić do awarii przedsiębiorstw np. chemicznych i śmierci setek tysięcy ludzi. Najbardziej niepewnym elementem systemu bezpieczeństwa są ludzie, to ich nieodpowiedzialność umożliwia łamanie zabezpieczeń.
Cały nasz współczesny świat oparty na elektronice i sieci w jednej chwili może zostać zniszczony przez elektromagnetyczny rozbłysk na Słońcu. Ostanie takie rozbłyski miały miejsce w XIX wieku i są cyklicznym oraz normalnym zjawiskiem Słońca. Elektromagnetyczny rozbłysk doprowadzi do zniszczenia całej elektroniki, i zniszczenia całej infrastruktury zapewniającej nam życie, a w konsekwencji do śmierci miliardów osób (z głodu, braku wody, baraku energii elektrycznej i ciepła, w wyniku katastrof w zakładach przemysłowych oraz anarchii). Dziś cała zgromadzona wiedza na nośnikach cyfrowych może wyparować w jednej chwili. Współczesny świat nie jest na to absolutnie przygotowany.
Dziś młodzi ludzie korzystają z nowoczesnych technologii, absolutnie nie rozumiejąc na jakiej zasadzie one działają. Technologia jest niczym magia, działająca ale nie wiadomo na jakiej zasadzie. Taka postawa wiąże się z coraz częstszym u młodych ludzi brakiem umiejętności logicznego myślenia.
W filmie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” poruszone są też zagadnienia: internetu między planetarnego, powstania sztucznej inteligencji (bardziej prawdopodobne jest to, że internet wyrwie się spod kontroli ludzi), autonomicznych robotów, wykorzystania elektromagnetycznej aktywności mózgu do sterowania poprzez tą aktywność urządzeniami.
Jan Bodakowski
![W Kinotece – Ważne pytania o zagrożenia związane z internetem w wyświetlanym w kinach filmie dokumentalnym „LO”](https://i.ytimg.com/vi/Zc1tZ8JsZvg/maxresdefault.jpg)
Inne tematy w dziale Kultura