Jan Bodakowski
Jezus w Koranie
W wydanej nakładem wydawnictwa Fabryka Słów książce „Dżihad i samozagłada Zachodu” autorstwa Pawła Lisickiego, poświęconej głównie temu jak zmiany posoborowe w kościele wsparły islamizacje Europy, są bardzo ciekawe informacje o tym jak na kartach Koranu opisany jest Jezus i Matka Boska. Opisy koraniczne powstałe ponad sześć wieków po Chrystusie często sprzeczne są z opisami Ewangelicznymi i historią Kościoła.
Według muzułmanów Mahomet miał mieć wizje anioła Gabriela, który recytował mu Koran, świętą księgę istniejącą w niebie, przez 23 lata od 610 do 632 roku. „Zgodnie z oficjalną, aprobowana przez większość muzułmanów wersją Mahomet raczej nie umiał pisać i czytać, a przekazywane przez anioła słowa wiernie recytował. To jego zwolennicy uczyli się ich na pamięć i zapisywali na czym popadnie”. Dopiero po śmierci Mahometa zabrano wszystkie fragmenty i uporządkowano. Powstało kilka sprzecznych wersji, z których jedną obowiązującą wybrał kalif następca proroka (inne wersje zostały zniszczone). Według muzułmanów ten wybrany tekst jest identyczny z tekstem z nieba.
Pierwotny zapis Korany był zapisany tylko spółgłoskami (czytało się go razem z samogłoskami), dawało to szerokie pole do subiektywnej oceny tego co jest zapisane. Tekst spisany w całości powstał dopiero w X wieku. Najstarsze fragmenty Koranu pochodzą z 720 roku (Mahomet zmarł w 632 roku). Najstarsza znana całość Koranu pochodzi z IX wieku (spisana tylko spółgłoskami). Dodatkowo za czasów powstania Koranu nie istniał jeszcze jeden uznany język arabski. Koran został spisany w jednym z narzeczy, a potem źle przetłumaczony na dzisiejszy arabski.
Tekst Koranu „jest pogmatwany, często wręcz nie zrozumiały”. Zawiłości te wymusiły liczne komentarze. Krytyczne badania naukowe nad Koranem nie są prowadzone (odmiennie do badań biblistycznych). Kraje arabskie hojnie wspierają tych naukowców. którzy nie podważają oficjalnej wersji historii Koranu. Naukowcy rzetelnie badający Koran, z obawy przez islamskimi terrorystami często publikują swoje badania obalające oficjalną wersje anonimowo (jeden z nich odkrył, że oficjalny tekst korany jest źle przetłumaczony - na szahidów w islamskim niebie czekają winogrona a nie dziewice).
Mahomet wspomniany został w Koranie tylko cztery razy, Mojżesz 136, Maria 34 a Jezus 24 razy. Losy Mahometa znane są tylko z hadis, opowieści o życiu Mahometa (jest ich podobno milion). Muzułmanie spierają się, które z tych opowieści są prawdziwe. Beduini nie mieli kultury zachowywania historii z przeszłości, i powszechnie byli analfabetami (więc nie mieli jak zapisywać historii).
Koran naucza, że Żydzi świadomie chcieli zabić proroka Jezusa, i ukrzyżowali, dzięki interwencji Allacha, nie samego Jezusa, a „Jego cień i pozór”. Zapisy Koranu uznające winę Żydów są zgodne z zapisami Talmudu o w tym, że to Żydzi zabili Jezusa. Podobnie jak muzułmanie także gnostycy twierdzą, że Jezus nie został ukrzyżowany. Według Koranu dusza Jezus miała wniebowzięta. Opisy Jezusa w Koranie pasują do realiów świata arabskiego VII wieku, a nie do realiów Palestyny początków naszej ery.
Według Koranu anioł zwiastował Maryi, że porodzi syna (odmiennie niż w Ewangeliach Maryja nie wyraziła zgody, anioł oznajmił jej wole Allacha). Koran głosi, że Jezus zrodzony został z dziewicy, a po porodzie mówił jak dorosły. Według Koranu Jezus nie był bogiem, tylko prorokiem zapowiadającym przybycie Mahometa. W dzieciństwie Jezus miał ożywić glinianego ptaszka (ten motyw pojawił się w apokryfie zwanym apokryfem świętego Tomasza). Koran głosi, że Allach by udowodnić, że Jezus jest prorokiem, sprawił, że Jezus uzdrawiał, wypędzał złe duchy, wskrzeszał zmarłych, ale nie odpuszczał grzechy.
Zgodnie z Koranem Maria była siostra Aarona z opowieści o Mojżeszu, Jezus miał się urodzić w Egipcie, po czym z rodzicami miał wyjechać do Syrii. Koran głosi, że Bóg nauczył Jezusa Tory i Ewangelii, Bóg przekazał Jezusowi tekst prawdziwej Ewangelii, która miała być nie zapisem życia Jezusa ale „gotowym tekstem do przekazania”.
Zgodnie z Koranem chrześcijanie wierzą w trójce bogów: Boga, Jezusa i Maryję. Koran głosi, że Jezus negował bóstwo swoje i i Maryi. Według nauk Koranu Jezus ma powrócić pod koniec czasów by wziętość udział w sądzie ostatecznym.
Według Koranu Żydzi i chrześcijanie stanowią jedną wspólnotę wyznaniową, Koran nie dostrzega istnienia Nowego Testamentu i tego, że Ewangelia jest jak Jezus odrzucona przez Żydów. Wydarzenia starotestamentowe są w Koranie bliższe midraszom, judaistycznym opowieściom odwołującym się do Biblii, niż temu co jest opisane w Starym Testamencie. „Koran oskarża Żydów o wyznawanie przekonań, które z pewnością były im obce”.
Jan Bodakowski
![Jezus w Koranie](http://www.matras.pl/media/catalog/product/I/M/IMG1432820006906_42817_9.jpg)
Inne tematy w dziale Kultura