Jan Bodakowski
W kinie Atlantic - Ghostbusters. Pogromczynie duchów
Ponad trzydzieści lat temu w 1984 po raz pierwszy na ekranach kin w USA zagościli pogromcy duchów (w 1989 powstała część druga filmu). Odtwórcami głównych ról w tym zabawnym horrorze komediowym byli: Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Rick Moranis i Sigourney Weaver, Po trzydziestu latach na ekranach kin (2D i 3D) zagościł remake „Ghostbusters. Pogromcy duchów”. Tym razem w rolę naukowców walczących z upiorami wcieliły się cztery aktorki, więc nie wiadomo czemu tytuł filmu brzmi „Pogromcy” a nie „Pogromczynie”.
Wszelkie plany zawodowe, stojącej na progu kariery wykładowczyni fizyki na prestiżowym nowojorskim uniwersytecie, Erin Gilbert (Kristen Wiig) ulegają załamaniu gdy uczelnia odkrywa, że za młodu napisała ona książkę o badaniu fenomenów duchów. Młodą naukowiec zdradziła, wystawiając w internecie do sprzedaży książkę, jej dawno nie widziana przyjaciółka z dzieciństwa Abby Yates (Melissa McCarthy). Trzydziestoletnia, absolutnie niewyróżniająca się z tłumu samotnych kobiet, naukowiec zostaje ponownie wplątana przez swoją niezbyt wysoką i niezwykle pulchną samotną koleżankę w badanie duchów. W tym dziele pomaga im współpracownica pulchnej koleżanki upozowana na post punkowe Jillian (Kate McKinnon) i duża murzynka Patty (Lesley Jones).
Wyrzucone ze swoich uniwersytetów samotne trzydziestolatki postanawiają założyć firmę łapiącą duchy by móc prowadzić badania nad tym fenomenem. Ich sekretarzem, tylko z powodu swojej urody, zostaje przystojny absolutnie głupi Kevin (Chris Hemsworth). W trakcie badania kilku pierwszych nawiedzonych budynków kobiety odkrywają spisek mający na celu otwarcie bram piekieł w Nowym Jorku.
„Ghostbusters. Pogromcy duchów”, który można obejrzeć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Atlantic, zawiera dużo humoru obyczajowego (dotyczącego staropanieństwa, frazesów feministycznych, manii robienia sobie sweet fotek, kłamstw władzy), trzymająca w napięciu akcje i świetne efekty specjalne. Film zapewnia dużo dobrej rozrywki.
Atrakcją dla starszych widzów będzie dostrzeganie na drugim planie postaci, miejsc i motywów z dwu pierwszych części. Pogromczynie z powodu kosztów rezygnują z wynajęcia lokalu użytkowanego przez bohaterów dwu pierwszych części. Naukowiec demistyfikujący spirytystów i taksówkarz grani są przez aktorów, którzy przed trzema dekadami grali pogromców duchów (na planie pojawia się też stara sekretarka pogromców duchów i ofiara demonów z poprzednich filmów).
Pomimo, że film porusza zagadnienie duchów i demonów, moim zdaniem nie stanowi zagrożenia duchowego. Nie propaguje się w nim praktyk okultystycznych, ani nieuprawnionego egzorcyzmowania (okultyzmem parają się w filmie, jak i w poprzednich częściach, negatywni bohaterowie). Choć duchy pokazane są w sposób satyryczny to jednak zawsze jako zagrożenie. W filmie nie porusza się kwestii religijnych, nie ma też żadnej gender ani lewicowej propagandy. Co ciekawe film ma pewne propaństwowe przesłanie, politycy i służby działają na rzecz obywateli współpracując z pogromczyniami.
Jan Bodakowski
https://pmcdeadline2.files.wordpress.com/2016/05/ghostbusters-iii.jpg
http://www.ghostbusters.com/wp-content/uploads/2016/06/ghostbusters-full-new-img.jpg
![W kinie Atlantic - Ghostbusters. Pogromczynie duchów](http://1.fwcdn.pl/po/16/09/491609/7741237.3.jpg)
Inne tematy w dziale Kultura