Jan Bodakowski Jan Bodakowski
193
BLOG

V Rajd Pieszy Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Jan Bodakowski

V Rajd Pieszy Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie

 

W ramach obchodów rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojny w sobotę 13 września 2014, szlakiem warszawskich miejsc związanych z narodową konspiracją podczas II wojny światowej przeszedł Piąty Rajd Pieszy Szlakiem NSZ. W rajdzie prowadzonym przez szefa szkolenia Straży Marszu Niepodległości Przemysława Czyżewskiego szło 60 osób z Warszawy, Poznania, Gdańska, Przemyśla i Starachowic. Wśród uczestników byli działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo Radykalnego, działaczki Wielkopolskich Patriotów i Sekcji Kobiet Ruchu Narodowego, dzieci, młodzież, rodzice, emeryci.

 

Organizatorem rajdu był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja Kazimierza Wielkiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ. Rajd trwał od godziny 9 do godziny 18. Trasa marszu liczyła prawie 16 kilometrów. Rajd odbył się już 2007, 2008, 2010, 2012. Celem imprezy było przybliżenie historii Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej oraz innych formacji zbrojnych Ruchu Narodowego, a szczególnie ich działalności konspiracyjnej na terenie Warszawy.

 

Podczas Rajdu uczestnicy poznali historie i miejsca związane z działalnością Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Hufców Polskich, OW Wilki i innych organizacji w czasie okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego (w tym i fakty z zakazanej historii, w kwestii tego, że AK nie poinformowała NSZ o wybuchu powstania czym uniemożliwiła żołnierzom NSZ przeprowadzenie planowanej ewakuacji na zachód).

 

Rajd rozpoczął się 13 września 2014 o godzinie 9:00 pod budynkiem Pasty przy Zielnej. Uczestnicy, którzy wsparli finansowo organizacje marszu otrzymali pamiątkowe koszulki. Wszyscy dostali też rajdowe przypinki i broszury (zawierające kopie pism wydawanych przez narodowców w konspiracji, plany konspiracyjnych pomieszczeń narodowców, zdjęcia archiwalne, kopie rozkazów). Podczas rajdu uczestnicy w trakcie bardzo szczegółowych wykładów mieli niepowtarzalną okazje oglądnąć oryginalne druki konspiracyjne.

 

O godzinie siedemnastej Domu Kolejowym u zbiegu Chmielnej i Żelaznej (w miejscu jednej z najważniejszych redut NSZ w powstaniu warszawskim - miejscu stacjonowania kompanii "Warszawianka" NSZ), uczestnicy marszu spotkali się z kombatantami NSZ i mieli okazje obejrzeć repliki i oryginalną z czasów II wś broń wykorzystywaną przez Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ.

 

Jan Bodakowski

 

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura