Jan Bodakowski
Wywiad z Przemysławem Czyżewskim szefem szkolenia Straży Marszu Niepodległości i kandydatem Ruchu Narodowego do europarlamentu z Mazowsza
Przemysław Czyżewski jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Niezależnej Inicjatywy Polacy na rzecz Serbskiego Kosowa. Sekretarzem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Współzałożycielem Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ z Warszawy. Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność-80. Członkiem PTTK i Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni.
Był radnym Młodzieżowej Rady Miasta Ciechanów, kierownikiem koła Młodzieży Wszechpolskiej w Ciechanowie, współzałożycielem i członkiem Zarządu Ciechanowskiego Klubu Survivalu Militarnego "KRUK" przy Lidze Obrony Kraju w latach 1997-2001, instruktor technik linowych w działaniach jednostek specjalnych w CSSS ""WOLF"" z Bytomia w latach 1998-2000, instruktorem na wielu obozach i koloniach o profilu militarnym i survivalowym (posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego). Uczestniczył w wielu cywilnych projektach paramilitarnych i promujących kulturę posiadania i używania broni palnej. W latach 2003-2006 aktywnie działał w Oddziale Historycznym 1 Pułk Szwoleżerów Gwardii w Ciechanowie. W latach 2000-2006 działał w Grupie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej w Ciechanowie i w Warszawie.. Był asystentem wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Śledczej ds. banków i nadzoru bankowego.
Dwukrotnie ukończył uznawany za najbardziej ekstremalny bieg terenowy - Bieg Katorżnika, organizowany przez Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Od 2008 roku w ramach realizacji swoich pasji historycznych organizuje Pieszy Rajd Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych po Warszawie (w tym roku odbędzie się 5 edycja).
Interesuje się historią Polski i historią II wojny światowej, fotografią reporterską i dokumentacyjną. Współpracował z wieloma portalami internetowymi oraz redakcją miesięcznika "MMS KOMANDOS". Pasjonuje się wojskowością i militariami, posiada patent strzelecki i uprawnienia do prowadzenia strzelań. Uzależniony od krajoznawczych wypraw po Polsce, górskich wędrówek i biegów terenowych oraz ekstremalnych.
Jakie są korzenie pańskiej aktywności Politycznej? Czy była to tradycja rodzina? Jak biegła dotychczasowa droga pańskiej działalności Politycznej? Czy jest coś z czego jest Pan na tej drodze dumny, albo coś czego się wstydzi?
Moja działalność polityczna wynika bezpośrednio i jest ledwie niewielką częścią mojej pracy społecznej. Od wczesnej młodości angażowałem się w różne przedsięwzięcia społeczne, a w związku z formującym się moim światopoglądem i poglądami politycznymi, w sposób naturalny trafiłem do środowisk prawicowo-narodowych. Byłem związany lokalnie na Północnym Mazowszu skąd pochodzę z Ruchem Odbudowy Polski, Porozumieniem Polskim Jana Łopuszańskiego, następnie z Ligą Polskich Rodzin. Praca społeczna koncentrowała się w tym czasie na wielu innych dziedzinach pracy narodowej, nie tylko politycznych. Na studiach wstąpiłem do Młodzieży Wszechpolskiej, i chyba tę decyzję chyba cenię sobie najbardziej.
Negatywna ocena należy się na pewno Lidze Polskich Rodzin, choć patologie, jakie mogłem tam obserwować w gruncie rzeczy traktuję jako obserwacje i nauki na przyszłość, jak nie powinno się budować organizacji politycznej Ruchu Narodowego. Wiem, że takie doświadczenia ma spora część aktywistów Ruchu Narodowego i dzięki tym doświadczeniom RN nie popełni błędów LPR.
Czy istnieje potrzeba zmiany ordynacji wyborczych w wyborach parlamentarnych i samorządowych?
Zdecydowanie tak, zła ordynacja wyborcza jest w stanie doprowadzić do destrukcji najdoskonalszego nawet systemu.
Jeżeli tak, to jaka powinna być nowa ordynacja? Proporcjonalna bez progów, taka jak teraz, z podziałem na okręgi, czy bez podziału na okręgi? Czy należy zmniejszyć ilość mandatów, i w jakim stopniu? Czy należy zachować obecny ustrój z dwu władzą wykonawczą, czy może wprowadzić ustrój prezydencki?
W warunkach polskich, naszej mentalności i doświadczeń historycznych system prezydencki może okazać się zdecydowanie skuteczniejszy. Do tego jestem zwolennikiem istotnych zmian w składzie Sejmu i Senatu oraz sposobów wyłaniania reprezentacji parlamentarnej. Ograniczenie liczby posłów połączone z obsadzaniem części mandatów poselskich przez organizacje społeczne i pozarządowe może doprowadzić do likwidacji patologii wynikających z funkcjonującego dziś systemu partyjnego, a faktycznie mafijno-oligarchicznego.
Senat, jeśli nie mniej liczny, to na pewno zmodyfikowany w zakresie zasad wybierania senatorów. Temat jest zbyt obszerny, by go omawiać w krótkim wywiadzie.
Czy państwo powinno tak jak do tej pory ingerować we wszystkie dziedziny życia Polaków, czy może państwo powinno ograniczyć swoje kompetencje do kilku najważniejszych dziedzin? Jeżeli tak jakie to powinny być dziedziny?
System instytucji państwowych i aparat administracyjny powinny pełnić jedynie funkcje administracyjne i częściowo organizacyjne w państwie. Nie mogą jednak w istotny sposób ograniczać obywateli w sposobie organizowania życia publicznego przez Naród.
Czy rolą parlamentu powinno być tworzenie nowych przepisów czy likwidowanie szkodliwych dotychczas istniejących?
Żyjemy w tak kuriozalnej rzeczywistości, że może faktycznie, likwidacja rozwiązań legislacyjnych i prawnych ewidentnie szkodliwych radykalnie by poprawiła stan państwa i poziom życia obywateli.
Czy należy odebrać przywileje emerytalne wszystkim byłym pracownikom aparatu represji, władzy i propagandy reżimu komunistycznego?
Ktoś, kto służył obcej władzy, utrwalał system w gruncie rzeczy okupacyjny nie ma prawa po odzyskaniu suwerenności przez państwo do jakichkolwiek przywilejów. Jeśli nie odgrywał istotnej roli w aparacie represji i władzy to nie powinien dostawać od państwa więcej niż wynosi podstawowa emerytura.
Czy bilans polskiej obecności w UE był korzystny dla Polski?
Dziś już wiemy, że nie. Uważam, że najbliższa dekada uwidoczni nam to jeszcze dobitniej.
Czy fundusze europejskie zmodernizowały Polskę czy zostały zmarnowane na propagandę, niepotrzebne inwestycje i zadłużanie Polski? Jak usprawnić pracę sądownictwa?
Jedyny pozytywny aspekt inwestycji finansowanych z tzw. „środków unijnych” to większy nadzór i kontrola nad inwestycjami. Te mechanizmy na chwilę ujęły w cugle powszechne w Polsce post PRLowskiej patologie korupcyjne i wszechobecne złodziejstwo w obszarze wydatkowania środków publicznych. Dziś wiemy już, że gro inwestycji było chybionych, lada chwila zostaniemy z niewykorzystywaną i nikomu niepotrzebną infrastrukturą, której utrzymanie będzie pochłaniało ogromne środki, ale już nie „unijne”, ale gminne, powiatowe, wojewódzkie. Zawiódł system, zawiedli ludzie odpowiedzialni za te inwestycje. Skalę problemu poznamy w najbliższych latach. Marnotrawstwo pieniędzy na euro-propagandę to inna historia. Niestety to kolejna dziedzina, która może być jedynie przedmiotem drwin i szyderstw, może w przyszłości uda się pociągnąć do odpowiedzialności winnych marnotrawstwa i przekrętów w tej materii.
Czy powinno przywrócić się w Polsce karę śmierci za morderstwo?
Na pewno wyrugowanie z systemu prawa karnego kary śmierci było błędem i wynikał z pseudo humanitaryzmu europejskiego, a nie z realnych potrzeb społecznych i prawnych. Niezawisłe sądy powinny mieć możliwość zasądzania kary śmierci. W jakich przypadkach, to już powinny być decyzje niezawisłych sędziów w wypadkach, które nie budzą wątpliwości. Osobiście, jako prawnik z wykształcenia uważam, że kara powinna być przede wszystkim realnym zadośćuczynieniem za złamanie prawa, a w drugiej kolejności musi być dolegliwa dla przestępcy. Stąd jestem zwolennikiem budowy systemu prac społecznych i aktywnego oraz realnego wykorzystania osób skazanych w ramach właśnie zadośćuczynienia społeczeństwu za popełnione przestępstwo.
Czy kara śmierci powinna dotyczyć innych przestępstw np. pedofilii czy sprzedaży narkotyków nieletnim?
Nie. Uważam, że jeśli już damy sądom możliwość orzekania kary śmierci to jedynie w wypadku, gdy mamy do czynienia z przestępstwem zabójstwa. W wypadku innych szczególnie szkodliwych przestępstw jestem zwolennikiem stosowania drakońskich kar, ale jak już wspomniałem, muszą one stanowić realne zadośćuczynienie i społeczeństwo musi móc to realnie odczuć.
Czy powinno się ograniczyć ustawowo dostęp nieletnich do pornografii?
Raczej karać osoby, firmy i instytucje, które tego typu treści w jakiejkolwiek formie udostępniają nieletnim.
Czy należy zakazać wszelkich form aborcji?
Zasadniczo opowiadam się za całkowitym zakazem legalnego zabijania, bez znaczenia czy człowiek rozwija się w łonie matki, czy ma lat 5, czy 55. Jednak w wypadku wyjątkowych przypadków medycznych gdy ciąża zagraża bezpośrednio życiu matki wówczas lekarze wspólnie z pacjentką i jej rodziną powinni mieć możliwość podejmowania legalnie takich decyzji. Jest to jednak kwestia z tak ogromnym obciążeniem etycznym i moralnym, że formułowanie „katalogowych” ocen i rozwiązań chyba nie jest możliwe.
Czy procedury in vitro powinny być zabronione, legalne, czy legalne i finansowane przez państwo?
O ile medycyna nie rozwinie tego typu metod w sposób taki, by nie zabijać rozwijających się już zarodków to metoda musi pozostawać nieludzką i niehumanitarną.
Czy należy opodatkować prostytucje i zalegalizować stręczycielstwo?
Nie.
A może należy zakazać świadczenia prostytucji i karać usługobiorców?
Zakaz oczywiście był jest i będzie nieskuteczny, jednak miejsce zjawiska prostytucji w naszej kulturze jest takie, a nie inne i bardzo dobrze. Prostytucja nie powinna być zjawiskiem legalnym. Może warto pomyśleć o lepszym monitorowaniu tego typu usług, ujawnianiu danych i wizerunków osób, które z tych usług korzystają ? Sama odpowiedzialność karna nic tu nie zmieni, stręczycielstwo i prostytucja zostaną wepchnięte głębiej w szarą strefę.
Czy należy wprowadzić zakaz propagowania zachowań szkodliwych dla zdrowia, homoseksualizmu, nikotynizmu czy hazardu?
Zdecydowanie tak, jednak znów same represje i zakazy będą jałowe, musi tu występować oddziaływanie na świadomość społeczną i szkodliwość tych zjawisk.
Czy lichwa powinna być zakazana?
Absolutnie tak. „Przemysł” lichwiarski współcześnie jest źródłem bodaj największych ludzkich tragedii.
Czy państwo powinno z budżetu finansować edukacje historyczną obywateli?
Zdecydowanie tak.
Czy należy zlikwidować publiczne media i zaprzestać poboru abonamentu?
Nie. Kwestią otwartą jest w jakiej formie i skali, ale nadawcy publiczni radiowi i telewizyjni muszą pozostać na rynku medialnym.
Czu ubój rytualny i inne okrutne praktyki innowiercze powinny być zakazane?
Nie.
Czy Polska powinna wspierać na forum międzynarodowym interesy społeczności żydowskiej, Izraela, i imperialną politykę USA?
Polska powinna prowadzić skuteczną politykę w ramach realizacji i ochrony własnych interesów. Jeśli w danej chwili w interesie naszego państwa jest wspierać Izrael czy USA to trzeba je wspierać, jeśli w naszym interesie będzie wspieranie innego państwa, to należy je wspierać. W polityce międzynarodowej nie ma dogmatów.
Z jakimi krajami Polska powinna współpracować na forum międzynarodowym?
Jak już wspomniałem, z tymi, z którymi współpraca służy interesom Polski. A w kwestii konkretnych projektów geopolitycznych, bliska jest mi idea Intermarium. Wielka idea konfederacji państw Europy Środkowej i Wschodniej jest wciąż aktualna.
Czy powinna powstać partia narodowa?
Niestety chyba musi. System partyjny to wymusi, inaczej nasz głos i wpływ na Polskę będą nadal symboliczne. No chyba, że dojdzie do przesileń społecznych i rozwiązań siłowych, wtedy partia nie będzie nam potrzebna, byśmy upomnieli się o nasz wpływ na kształtowanie społecznej i politycznej rzeczywistości w naszej Ojczyźnie …
Jeżeli tak to jakie powinna mieć oblicze ideowe?
Musi być przede wszystkim nowoczesna, nie może być anachronicznym, politycznym skansenem lub „grupą rekonstrukcji historycznych”. Współczesny świat niesie dla nas wiele wyzwań, wielką dynamikę w geopolityce. Stąd stworzenie tej organizacji politycznej Narodu musi spoczywać na młodych pokoleniach.
Czy w ramach swej działalności powinna ona współpracować z nielewicowymi partiami z zagranicy nawet gdy w pewnych sprawach partie te mają odmienne poglądy o Polaków?
Powinna współpracować z każdą siłą polityczną, która może służyć Polsce.
Jak powinno się oceniać PiS, decyzje Lecha Kaczyńskiego o sfinansowaniu przez polskich podatników Muzeum Historii Żydów Polskich, podpisanie przez prezydenta Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego, popieranie przez PiS integracji z Unią Europejską?
PIS to największy szkodnik na scenie politycznej. Wiemy jakie zagrożenia dla Polski stanowi polityka innych partii głównego nurtu, a PIS skutecznie odgrywa fałszywą rolę prawicy patriotycznej. Niestety na te fasadowe sztuczki cyrkowe nabrały się całe rzesze naszych rodaków. W zupełnie nieracjonalny sposób ludzie popierający PIS i odwołujący się do szczytnych ideałów patriotyzmu i polskiego interesu narodowego, zdają się w oderwaniu od rzeczywistości nie dostrzegać, że wiele działań tej organizacji jest właśnie wbrew polskiemu interesowi narodowemu. Gdy próbuję znaleźć jakieś pozytywy z czasów, gdy PIS miał realny udział we władzy, to przychodzi mi na myśl CBA i Muzeum Powstania Warszawskiego i … chyba nic więcej. Gdybym był złośliwy, to bym z przekąsem wspomniał, że „sukcesem” PIS była największa ilość warszawskich nieruchomości zwróconych środowiskom żydowskim (wielokrotnie prywatnym spółkom) w czasie prezydentury Kaczyńskiego w Warszawie.
Jak powinno się oceniać poszczególne środowiska odwołujące się do tradycji polskiego patriotyzmu – Obóz Narodowo Radykalny, Młodzież Wszechpolską, Ruch Narodowy, Narodowe Odrodzenie Polski, autonomicznych nacjonalistów, środowisko PPN i inne pomniejsze grupy?
Należy je oceniać po owocach. Wiem jaki dorobek i jakie konkretne osiągnięcia ma Młodzież Wszechpolska (ta organizacja jest mi najbliższa), Obóz Narodowo Radykalny (który w ostatnim czasie rozwija się w zaskakująco dobrym kierunku), czy Autonomiczni Nacjonaliści. Nie potrafię jednak wskazać realnych osiągnięć NOP, poza wartościową działalnością wydawniczą w latach 90ych, dziś to chyba tylko szyld promowany czasem przez GW i TVN ? Nie znam innych organizacji o profilu narodowym i nacjonalistycznym, prowadzących realną pracę narodową. Przywoływanie tu kanapowych grup, które zajmują się jedynie opluwaniem działaczy organizacji narodowych, publikacjami „list Żydów” i dostarczaniem atrakcyjnych materiałów dla antypolskich mediów uważam za niepoważne.
Czy możliwa jest współpraca tych środowisk?
Współpracujemy, Ruch Narodowy jako konfederacja niemal 50 organizacji o profilu narodowym, patriotycznym i nacjonalistycznych to chyba najlepszy przykład, jak wiele się zmieniło, dzięki młodemu pokoleniu. Dopóki głos mieli ludzie za starszych pokoleń taka współpraca nie była możliwa, na szeroką skalę prowadzono działania dezintegracyjne, sztucznie ograniczano rozwój i współpracę naszych organizacji.
Jakie inne kwestie są dla Polski i Polaków ważne?
Przywrócenie Polakom wiary w Polskę, w możliwość realnego decydowania o kształcie państwa i ustroju życia publicznego. Odzyskanie szacunku dla systemu władz państwowych, odzyskanie wiary, że władza nie musi się zachowywać, jak okupant czy złodziej. Może wtedy zmieni się nasza mentalność narodu postkolonialnego.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Polityka