Jan Bodakowski
Ryszard Terlecki - Solidarność 1980–1989
Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się przed czterema laty 168 stronicowa praca Ryszarda Terleckiego „''Solidarność''. Dekada nadziei 1980–1989”.
Autor w swej pracy przybliża czytelnikom wydarzenia z ostatniej dekady PRL, od strajków z których narodziła się Solidarność, przez okres legalnej działalności związku, stan wojenny, lata podziemnej walki, aż do obrad okrągłego stołu i wyborów z 4 czerwca 1989.
Ryszard Terlecki w 1976 został magistrem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1980 doktorem, w 1992 doktorem habilitowanym, a w 2002 profesorem. Pracował naukowo w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum, Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, Biurze Edukacji Publicznej Krakowskiego Oddziału IPN, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Publikował w wielu czasopismach.
Był jednym z prekursorów subkultury hipisów w PRL. Zatrzymywany za działalność opozycyjną w 1968 i 1970. Współpracował od 1977 roku z Studenckim Komitetem Solidarności, a potem z Komitetem Obrony Robotników. Publikował w wielu podziemnych czasopismach i wygłaszał wykłady o historii w kościołach.
W III RP działał w Koalicji Republikańskiej, Partii Chrześcijańskich Demokratów, Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, PiS. Był radnym i posłem.
Jan Bodakowski
Inne tematy w dziale Kultura