Jan Bodakowski Jan Bodakowski
365
BLOG

Premiera gry IPN „111” w 74 rocznice bitwy powietrznej o Warszaw

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Jan Bodakowski

Premiera gry IPN „111” w 74 rocznice bitwy powietrznej o Warszawę 1939

 

W 74 rocznicę bitwy lotniczej o Warszawę, trwającej od 1 do 6 września 1939, w warszawskim centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się promocja najnowszej gry edukacyjnej „111”.

 

Wydana przez IPN „111” to gra planszowa dla dwóch osób. Na planszy ścierają się silne i nowoczesne samoloty niemieckie z słabymi i przestarzałymi samolotami polskiego lotnictwa. Celem Polaków jest niedopuszczenie do zbombardowania Warszawy.

 

1 września 1939 siły niemieckie zaatakowały Polskę 1900 nowoczesnymi samolotami. Polska zdołała wystawić tylko 600 przestarzałych maszyn, w tym 160 myśliwców. Pomimo że Polscy piloci dysponowali gorszymi samolotami udawało im się skutecznie walczyć z niemieckim lotnictwem. Polskie samoloty P.11 były uzbrojone w dwa karabiny i osiągały szybkość 375 km/h, uzbrojone w pięć karabinów niemieckie Messerschmitty latały z szybkością 525 km/h.

 

Tytułowa „111” była jedną z polskich eskadr tworzących w 1939 roku brygadę pościgową odpowiedzialną za ochronę Warszawy znajdującej się niezwykle blisko granicy z niemieckimi Prusami wschodnimi. To właśnie z jej szeregów rekrutowali się lotnicy dywizjonu 303. Ich historię mogą poznać gracze z broszury dołączonej do książki. Brygada pościgowa liczyła w sumie 54 maszyny. W czasie walk Polacy zestrzelili 43 nowoczesne maszyny niemieckie i utracili 38 przestarzałych polskich maszyn.

 

Po klęsce 1939 część pilotów walczyła z Niemcami w konspiracji w szeregach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, część była internowana na Węgrzech, a część przedostała się do armii polskiej we Francji. Po klęsce Francji polscy lotnicy walczyli w obronie Wielkiej Brytanii. Dywizjon 303 który kontynuował tradycje eskadry 111 zestrzelił najwięcej niemieckich samolotów, był to tym większy sukces, że Polacy walczyli w czasie krótszym o polowe niż inni lotnicy. Po drugiej wojnie światowej ci piloci którzy nie pozostali na emigracji, i wrócili do komunistycznej „Polski”, byli przez komunistów mordowani.

 

Dziś tradycje dywizjonu 303 i eskadry 111 kontynuuje 23 Baza Lotnictwa Taktycznego koło Mińska Mazowieckiego. Stacjonujące w bazie samoloty bojowe MiG-29 mają na swoich ogonach wymalowane portrety pilotów z 111 eskadry.

 

Poprzednia gra edukacyjna IPN „303” ukazywała zmagania w bitwie o Anglię. Dzięki obu grom młodzież uświadomi sobie skalę przewagi Niemiec nad Polską w 1939 roku.

 

Jednym z bohaterów polskiego lotnictwa był kapral Henryk Flame „Grot”, „Bartek”. Flame był rówieśnikiem niepodległej Polski. Do Wojska Polskiego wstąpił na ochotnika. Pod okupacją niemiecką walczył w konspiracji w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych. Po wkroczeniu sowietów kontynuował walkę. Został zamordowany przez milicjanta w 1947 roku.

 

Gośćmi promocji były dzieci i młodzież z warszawskich szkół. IPN zorganizował dla nich dwa konkursy z cennymi nagrodami. Mieszkańcy Warszawy w dniu promocji mogli wybrać się w podróż zabytkowym tramwajem i na chodniku przed centrum edukacyjnym IPN zagrać w grę. Promocje gry uświetnili grupa rekonstrukcji historycznej w mundurach z 1939 roku, wojskowi piloci którzy zaprezentowali symulator lotu i wyposażenie pilotów nowoczesnych myśliwców, oraz wydawcy książek o lotnictwie.

 

Jan Bodakowski

tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl http://www.prawy.pl/

i w tygodniku Polska Niepodległa

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura