Jan Bodakowski
Fotorelacja – IPN promocja albumu o zimnej wojnie 08.03.2013
Wieczorem 8 marca w warszawskim centrum edukacyjnym IPN odbyła się promocja albumu „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” autorstwa Pawła Sasanki i Sławomira Stępnia. Promocje dyskusją uświetnili znamienici prelegenci. Francuski ambasador Pierre Buhler. Prezes IPN Łukasz Kamiński. Wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki. Profesor Jerzy Nowak. Spotkanie prowadził Jerzy Eisler.
Autor albumu Paweł Sasanka pochwalił się, że jest to pierwszy na świecie album tak obszernie opisujący zimną wojnę. Na kartach publikacji opisane zostały 142 wydarzenia z najnowszej historii. Każde z nich ilustruje jedno lub dwa zdjęcia – będące bardzo ważną częścią narracji. Dodatkowo dopowiedziana jest historia bohaterów zdjęć które stały się ikonami historii. Duża trudność autorom sprawił fakt, że część wydarzeń nie ma dokumentacji fotograficznej. Nie ma na przykład ani jednego zdjęcia dokumentującego śmierć 30.000.000 milionów Chińczyków podczas wielkiego głodu wywołanego rewolucja kulturalną.
Doskonale władający piękną literacką polszczyzną francuski ambasador Pierre Buhler w swej refleksji nad historią zimnej wojny przypomniał, że ZSRS dążyła do restytucji imperium carów. A imperializm rosyjski przybiera przez wieki różne kostiumy. Dziś dążenia imperialne Rosji uosabia Putin wykorzystując w geopolityce oręż gospodarczy.
Za pozytyw zimnej wojny ambasador Francji uznał wymuszony przez USA proces integracji europejskiej, oraz rewolucje cyfrową – w tym i powstanie internetu którego jednym z twórców był Paul Baran osiadły w USA emigrant z Polski.
Wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki przypomniał, że podczas zimnej wojny NATO nie przywiązywało wagi do Polski, Polska w oczach zachodu była tylko instrumentem polityki sowieckiej. Zdaniem wiceministra MON Układ Warszawski był tylko propagandowym tworem, realnie ludowe Wojsko Polskie było podległe Armii Czerwonej.
Zdaniem Kupieckiego zimna wojna spowodowała cywilizacyjną zapaść PRL, izolacje od zachodniej myśli technicznej. Skutkiem zimnej wojny była nowa doktryna wojenna.
Opinie o podległości LWP sowietom potwierdził też profesor Jerzy Nowak. Sam był, podczas swojej pracy w dyplomacji PRL świadkiem jak sowieccy dowódcy traktowali dowódców LWP jak szmaty. Sowieci tak jak dziś Rosjanie uznawali Polaków za naród, który nie potrafi okazać wdzięczności za wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji. Równocześnie profesor Nowak przypomniał, że społeczeństwo PRL wierzyło, że Układ Warszawski broni ziem zachodnich PRL przed rewizjonizmem niemieckim. Kilkoma uwagami profesor Nowak zbulwersował słuchaczy. Jego zdaniem plusem zimnej wojny było utrwalenie przynależności do PRL ziem zachodnich. A NATO uważało Polskę za wroga a nie teren okupowany – wyrazem tego był fakt, że NATO planowało apokaliptyczny atak nuklearny na ziemie polskie ale nie na ziemie NRD. Profesor przypomniał również o gigantycznych stratach gospodarki PRL z tytułu realizacji agresywnej doktryny militarnej ZSRR.
Jan Bodakowski
Inne tematy w dziale Kultura