Jan Bodakowski Jan Bodakowski
3991
BLOG

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” - żołnierz wyklęty

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

 

Jan Bodakowski

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” - żołnierz wyklęty

 

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się biografia kolejnego żołnierza wyklętego. Autorem „Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” 1910–1951” jest Patryk Kozłowski historyk i radny PiS.

 

Zygmunt Szendzielarz urodził się 12 marca 1910 w Stryju. W wojsku II RP służył jako ułan i szybko awansował. W 1939 roku pojął za żonę Anne Swolkień. Owocem małżeństwa była córka Barbara. Walczył w wojnie obronnej 1939. Konspirował w ramach AK na Wileńszczyźnie. Był odpowiedzialny za obronę ludności cywilnej przed bandami sowieckimi i litewskimi. Po wkroczeniu sowietów polscy patrioci byli eksterminowani przez sowietów i ich polskojęzycznych kolaborantów. Rotmistrz Szendzielarz podjął walkę zbrojną z komunistycznym okupantem na Podlasiu i Pomorzu. W 1947 wobec beznadziejności walki zbrojnej powrócił do życia w cywilu. W 1948 został aresztowany przez UB. Osadzono go w Warszawie na Rakowieckiej. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 wykonano 8 lutego 1951. Przez cały okres PRL Zygmunt Szendzielarz był pośmiertnie szkalowany przez bandytów z PZPR.

 

Patryk Kozłowsk w swojej książce opisał: dzieciństwo, młodość, początek służby wojskowej,życie prywatne Zygmunta Szendzielarza, jego działalność konspiracyjną na Wileńszczyźnie, walkę w szeregach Wileńskiej Brygady AK i innych formacjach AK, walkę z komunistycznym okupantem, konspiracje na Pomorzu, próbę powrotu do cywilnego życia, aresztowanie, proces, wyrok, egzekucje. Biografie Łupaszki kończy rozdział o kłamstwach propagandy PRL o Łupaszce i indeksy, reprodukcje zdjęć i fotokopie dokumentów.

 

Korzystając z okazji warto dodać ze inspiracją dla Zygmunt Szendzielarz był podpułkownik Jerzy Dąbrowski „Łupaszko” którego życie stało się kanwą dla komiksu „Łupaszko” wydanego przez IPN, o którym swego czasu pisałem.

 

Jan Bodakowski

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura