Jan Bodakowski Jan Bodakowski
2214
BLOG

Komiksy o Zawiszy Czarnym i Bitwie pod Grunwaldem

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Kultura Obserwuj notkę 2

 

Jan Bodakowski

Komiksy o Zawiszy Czarnym i Bitwie pod Grunwaldem

 

„Zawisza Czarny” i „Bitwa pod Grunwaldem” to dwa komiksy historyczne Zygmunta Similaka opublikowane przez Wydawnictwo Roberta Zaręby

 

W pierwszym z nich Zygmunt Similak (autor scenariusza i rysunków) przystępnie przybliżył czytelnikom postać Zawiszy Czarnego. Naukę (rzemiosła rycerskiego, łaciny i historii), bohaterskie czynny w Krakowie (walkę z zbójami, ratowanie dziewek, wygrane turnieje), służbę u króla Węgier (obronę chłopów bośniackich przed samowolą węgierskich żołdaków, walkę z muzułmanami). Historie Zawiszy zamyka jego bohaterstwo pod Grunwaldem, dalsze walki i pojedynki, oraz męczeńska śmierć od bestialskiego ciosu islamistów.

 

Drugi komiks „Bitwa pod Grunwaldem” zawiera tytułową nowele o bitwie i kilka innych opowieści. Pierwszy epizod przybliża czytelnikom wydarzenia spod Grunwaldu (scenariusz jest niezwykle zbieżny z tym co znamy z filmu). Czytelnik poznaje pychę krzyżaków, krwawe walki, bohaterstwo polskich rycerzy i spektakularne zwycięstwo Polaków. Kolejna opowieść „Spłacony dług” jest historią z czasów pogańskich. Historią zemsty na plugawym woju który zabił cną kapłankę Peruna. Epizod „Rudy zbój” nie jest bieżącym komentarzem politycznym tylko historią opartą na motywach śląskiej bajki. Historia ta opowiada o tchórzostwie, zbrodni, karze i potępieniu. „Krucjata” i „Smok” to satyryczne opowieści rodem z średniowiecza zawierające dość dużą dawkę antyklerykalizmu. Inne satyryczne epizody wykorzystują motyw Grunwaldu („Ptaszek na byku”). „Posiłki” mieszają Grunwald, Spidermana i krzyżaków. Inne epizody wykorzystują również motywy średniowieczne, oraz fantasy i SF.

 

Jan Bodakowski

okładki

plansze

 

 

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura