E. Zagrodzka Choinka Bożonarodzeniowa na Rynku w Lubinie
E. Zagrodzka Choinka Bożonarodzeniowa na Rynku w Lubinie
Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka
284
BLOG

Misja: Tradycja

Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Niedawno na jednym z forów dyskusyjnych na facebooku rzuciło mi się w oczy następujące pytanie: Dlaczego ateiści obchodzą Boże Narodzenie?  I odpowiedż większości ludzi: Bo taka jest tradycja. W związku z tą... bożonarodzeniową tradycją skojarzyła mi się jednoznaczna scena z filmu " Rozmowy Kontrolowane", którego akcja dzieje się za Komuny, w której rządziła ideologia ateistyczna, w Stanie Wojennym: W Wigilię przy stole wigilijnym zebrała się rodzina i przyjaciele oficerów Służby Bezpieczeństwa. Jeden esbek mówi: Czym się podzielimy? Nie mamy opłatka! Na to dowódca, wysokiej rangi generał SB odpowiada: Ważna jest tradycja. Podzielimy się... jajeczkiem.  No właśnie, wielu z nas i nie chodzi tylko o ateistów, obchodzi święto Bożego Narodzenia, bo taka jest tradycja, dają sobie co roku prezenty / dzieci na nie najbardziej czekają/, dzielą się opłatkiem, idą na Pasterkę, na Kolację Wigilijną jedzą karpia, ale nie zastanawiają się nad tym, jaki to wszystko ma sens. Czy Boże Narodzenie ma dla nas głębszy sens?

Boże Narodzenie to najważniejsze święto chrześcijańskie i obchodzone jest w całym świecie chrześcijańskim.  Boże Narodzenie w świecie chrześcijańskim, a nawet muzułmanie to szanują / pomijam odłamy ekstremalnych islamistów/ ustają działania wojenne. Jak pięknie śpiewały kiedyś Czerwone Gitary: " Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, w którym milkną wszystkie spory." W polskich rodzinach jest taka tradycja, że w Wigilię nikt się nie kłoci, a pokłóceni się godzą. Znam przypadek, kiedy jedna małolata zaszła w ciążę i bała się powiedzieć rodzicom, bo miała bardzo konserwatywnych rodziców. Powiedziała przy Stole Wigilijnym i... stał się cud Nocy Wigilijnej: rodzice się ucieszyli, że będą mieli wnuka. Boże Narodzenie obchodzone jest na pamiątkę Cudu Narodzin Mesjasza - Jezusa Chrystusa, to jedno z najważniejszych wydarzeń w chrześcijaństwie. Dzień narodzin Chrystusa był różnie określany. Klemens Aleksandryjski określił go na 17 listopada, niektórzy twierdzą, że Chrystus urodził się na przełomie kwietnia i maja i ta data ma dzisiaj coraz więcej zwolenników pośród historyków.  W II wieku w Egipcie obchodzono Boże Narodzenie 6 stycznia i w tym dniu obchodzone jest do dzisiaj w wyznaniu prawosławnym. Dzień 25 grudnia zostało wprowadzony przez Kościół jako święto Bożego Narodzenia w Rzymie, prawdopodobnie podczas zwycięstw Konstantyna Wielkiego. 25 grudnia jest związany z dniem narodzin Mitry - Niepokonanego Boga Słońca. Boże Narodzenie dużo wzięło z tradycji pogańskiej, jego atrybuty też. W religii katolickiej tradycją jest, że noc przed Bożym Narodzeniem obchodzi się uroczyście Wigilię. Do Kolacji Wigilijnej trwa ścisły post, a podczas Kolacji z mięs je się tylko ryby. Tradycja Wigilijna to dzielenie się opłatkiem, sianko pod obrusem, dwanaście potraw, puste miejsce dla zbłąkanego wędrowca, a o północy Pasterka w kościele. Tradycja bożonarodzeniowa to też choinka i też wywodzi się z tradycji pogańskiej. W Polsce zwyczaj ubierania choinki przyszedł z Niemiec. W kulturze celtyckiej ubiera się ostrokrzew. A wieszanie nad wigilijnym stołem jemioły, pod którą tradycyjnie całują się na szczęście zakochani wywodzi się z praktyk okultystycznych. Tak więc widać Boże Narodzenie to czysta tradycja, zwyczaje z nim związane to też tradycja. Czy dla nas tradycja jest święta?

Tradycja wg. wikipedii pochodzi od łac. słowa traditio. Są to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury / takie jak obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne/, uznawane przez zbiorowość za społecznie doniosłe dla jej współczesności i przyszłości. Dla Narodu Polskiego tradycja o obyczaje bożonarodzeniowe, to właśnie Boże Narodzenie. Czy tradycja jest ważna dla Narodu?

Ateiści, a raczej nihiliści, czyli ci co nie uznają żadnych wartości twierdzą, że nie ma co się roztkliwiać nad przeszłością, że trzeba żyć terażniejszością i robić wszystko dla dobrej przyszłości. Przeszłość i tradycja ich zdaniem powoduje grzężnięcie narodu w upiorach przeszłości i powoduje cofanie się, a nie marsz w przyszłość. Jednocześnie ci sami ateiści obchodzą Wigilię, ubierają choinkę, dają dzieciom prezenty. Kiedy ich się pyta dlaczego, odpowiadają, żeby ich dzieci nie były prześladowane w szkole za to, że nie obchodzą świąt i nie dostają prezentów. Moim zdaniem ci ludzie są bardzo biedni, bo człowiek bez tradycji jest biedny. Żeby iść w przyszłość trzeba znać swoją przeszłość. To nasza tradycja - tradycja Narodu wyznacza nam normy społeczne, w których żyjemy. Bez norm społecznych człowiek wyznaje... filozofię Kalego z W Pustyni i w Puszczy Henryka Sienkiewicza : Dobry uczynek jest jak Kali komuś ukraść krowy, zły jak ktoś Kalemu ukraść krowy. Polska wraz ze swoim chrztem weszła w sferę tradycji chrześcijańskiej. Polska tradycja to tradycja chrześcijańska. Boże Narodzenie...

Jednocześnie politycy przede wszystkim ci spod znaku tzw. chrześcijańskiej albo raczej katolickiej demokracji, a w Polsce taką partią jest rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość na wszelkie sposoby używa pojęcia Tradycja chrześcijańska. Jednocześnie te slogany w polityce nie znaczą nic poza blichtrem i zewnętrznymi pozorami. Przykładem może być... stosunek do Bożego Narodzenia. Co roku przed świętem / to już tradycja/ w sejmie jest symboliczna Kolacja Wigilijna i opłatek. Parlamentarzyści dzielą się opłatkiem, a już nazajutrz partia rządząca i opozycja na siebie plują, a politycy obrzucają się inwektywami. Obecnie za rządów pisu partia rządząca nie robi już nawet pozorów, że ... w tym dniu gasną wszelkie spory. W sejmie własny opłatek ma rządząca partia, opozycja dzieli się we własnym gronie. A ludzie to widzą...

Nic więc dziwnego, że ludzie odchodzą od wiary. Zdaniem ateistów wiara to fałsz i... nie ma bardziej zakłamanych ludzi niż katolicy. I... podają przykład Bożego Narodzenia. W Wigilię wszyscy do siebie się uśmiechamy, składamy życzenia ciepła rodzinnego, a już na drugi dzień wyrzucamy z domu szczeniaka, którego nasz junior otrzymał pod choinkę, mąż robi żonie karczemną awanturę, bo na obiad była zupa grzybowa, a w jego rodzinie tradycją był barszcz z uszkami, babcię odwozimy do szpitala na przechowanie, bo do domu przychodzą znajomi, a babcia jest prostą kobietą, mówi gwarą wiejską i wstyd oraz przeszkadza. Jednocześnie ci sami ateiści... obchodzą Boże Narodzenie. Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Jednocześnie Bóg przecież jest Ideałem. Czyżby Bóg stworzył człowieka i się pomylił? Nie, Bóg wiedział, co robi. Dał człowiekowi intelekt i wolną wolę. Człowiek sam kształtuje swoje życie i jak mówił filozof: rzeczą ludzką jest błądzić. Tradycja Bożonarodzeniowa to najpiękniejsza tradycja, jaką stworzył człowiek, nie przez choinkę, prezenty czy kolędę, ale właśnie przez to, że... w Wigilię gasną wszelkie spory. Niech każdy obchodzi Boże Narodzenie, ateista i nihilista też. W tym roku może  Boże Narodzenie skończy się karczemną awanturą, ktoś w Wigilię podzieli się jajeczkiem, ale magia świąt Bożego Narodzenia jest święta i zadziała. I... w końcu człowiek - pomyłka Boża zrozumie sens tradycji. Stanie się wielki.  Dla wiary w tę wielkość człowieka warto być chrześcijaninem!!!

W kultowej komedii Stanisława Barei o komuniżmie " Miś" jest taka scena: jeden z prostych wozaków, którego gra Marek Siudym mówi, że swoją nowo narodzoną córkę nazwie Tradycja. Na to jego kolega odpowiada, że ona nie może nazywać się tradycja, bo tradycja to nasza historia, to drzewo w lesie, to niebo, pod którym żyjemy i... film kończy się piękną kolędą.

" Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, w którym gasną wszelkie spory... " Z okazji tegorocznego Bożego Narodzenia wszystkim i prostym ludziom i katolikom i ateistom, pisowcom i kodowcom oraz politykom odkrycia wreszcie w tym roku jak piękna jest polska tradycja Bożego Narodzenia!

Ponoć polska partia rządząca ma misję. Czy tą misją jest tradycja? Ahoj, niech ten rejs nie będzie rejsem Tytanica!!!

Podchodzę życzliwie do wszystkich, co mają coś mądrego do powiedzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura