Tytuł tej notki zaczerpnięty został z tytułu słynnego światowego szlagieru z musicalu " Evita" o Pierwszej Damie Argentyny, żonie najsławniejszego prezydenta Argentyny Perona.
W historii dwudziestego wieku i jak dotychczas dwudziestego pierwszego wieku tylko dwie kobiety weszły do historii jako najbardziej znane Pierwsze Damy w świecie. Pierwsza to Eva Peron, a druga to Jacqueline Kenedy, żona tragicznie zmarłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna Kenediego. Jacqueline Kenedy przez społeczeństwo amerykańskie nazwana pieszczotliwie i życzliwie Jackie była bodaj najbardziej spektakularną Pierwszą Damą świata, zasłynęła nie tylko jako żona prezydenta Kenediego, ale także poprzez swoje nietuzinkowe życie i jako żona greckiego multimiliardera Onasisa. Historia Evity Peron to dla mnie dawna historia, więc nie mam do niej osobistego stosunku. Jackie Kenedy to bohaterka mojego dzieciństwa, lata siedemdziesiąte, dorastałam obserwując jej życie i jej " wyskoki" jako żony Onasisa, odegrała więc znaczną rolę w moich poglądach na...instytucję Pierwszej Damy. O Jackie Kenedy nakręcono wiele filmów i seriali. Pokazywano w nich obrazowe życie Wielkiego Świata. Na film " Jackie" przyszło dużo kobiet chętnych zobaczyć kolejny spektakularny obraz o życiu najciekawszej kobiety świata. I...wiele się rozczarowało. Film " Jackie" nie był bowiem kolejną hollywoodzką produkcją z rozmachem o życiu Jacqueline Kenedy. Jest to film z głębią, psychologiczny i nie każdemu może się podobać. Film dla wyrafinowanej publiczności...
Kanwą opowieści w filmie " Jackie" jest wywiad, jaki udziela główna bohaterka dziennikarzowi tydzień po pogrzebie prezydenta Johna Kenediego. Akcja się cofa i film opowiada o czasie, jaki przemierzał od chwili zastrzelenia prezydenta Kenediego do jego pogrzebu. Przeplatany jest scenami z oprowadzania przez Jackie Kenedy publiczności po Białym Domu. Jackie Kenedy bowiem wprowadziła bowiem coś co było w świecie głów państwa novum, udostępnienie publiczności zwiedzania Białego Domu. Film opisuje jej przeżycia od chwili, kiedy w jadącym samochodzie usiłowała zatamować krwawienie martwego już prezydenta Kenediego, przez jej udział w szybkim zaprzysiężeniu prezydenta Jonsona, przez organizowanie uroczystości pogrzebowych męża. Na pytanie dziennikarza, co powie ludziom, kiedy spytają, co zrobił jej mąż, że ma taki wystawny pogrzeb, Jackie odpowiedziała: Był prezydentem! Film pokazuje tragizm żony, która musiała ukrywać osobistą rozpacz po stracie męża, by organizować uroczystości pogrzebowe, a także zajmować się dziećmi. Dokładała wielu wysiłków, by dzieciom nie pokazać swojego cierpienia, by w tych trudnych chwilach dać im normalny świat. Bez przerwy łykała środki uspokajające, by zachowywać się normalnie. Środki te ją zobojętniły na to, co się działo. Przejawem jej emocji były rozmowy ze starym księdzem, przyjacielem rodziny. Przy księdzu się otwierała. Wywiad zakończyła powiedzeniem dziennikarzowi ostatniego zdania z musicalu " Camelot", który był ulubionym musicalem Johna Kenediego: " Za jego prezydentury ludzie się dowiedzieli, że istniał niegdyś Camelot." W ostatnich scenach film pokazuje powtórny pogrzeb jej dwojga dzieci, które przeniosła do grobu męża. Film kończy się sceną balu w Białym Domu. Do walca z musicalu " Camelot" Jackie tańczy z mężem, a lektor mówi: Niech ludzie zobaczą, że istniał niegdyś Camelot! Film został zrobiony w ciekawej konwencji. Sceny aktorskie zostały w mistrzowski sposób połączone ze zdjęciami autentycznymi z zamachu i pogrzebu prezydenta Kenediego. Sceny w których Jackie oprowadza publiczność po Białym Domu zostały zrobione w konwencji dokumentu i są czarno - białe. Dało to znakomity efekt dramatyzmu ukazującego tragedię żony, matki i...Pierwszej Damy Ameryki. Pokazał, że Jackie Kenedy miała obsesję na punkcie prezydenta Abrahama Lincolna. Ich sypialnię urządziła w dawnej sypialni Lincolna. Czyżby przeczuwała, że jej mąż skończy jak prezydent, który wygrał Wojnę Secesyjną i zniósł niewolnictwo? Czy tęsknota za Jackie jest w Polsce tęsknotą za...rasową Pierwszą Damą?
Dzieje Polski w dwudziestym wieku dzieli się na dwa okresy, które przedziela II Wojna Światowa. Są to to okresy tak różniące się od siebie i tak przeciwstawne jak Niebo i Piekło. Okres do II Wojny Światowej to okres II Rzeczpospolitej - przedłużenie Belle Epogue, okres dam i dżentelmenów, okres Wyższych Sfer, bon tonu, wysokiej kultury i obyczajów. Okres po II Wojnie Światowej - okres PRL i Komuny, okres, który zanegował dawne obyczaje jako zgniłe i zmurszałe społecznie obyczaje zaplutego karła reakcji i wprowadził obyczaje tzw. ludu pracującego, co się w praktyce przełożyło na kult chamstwa i prostactwa. Demokratyczna Rzeczpospolita, która powstała po 4 czerwca 1989r na siłę próbowała przywrócić wartości II Rzeczpospolitej. Niestety, ludzie tak przez 45 lat władzy ludu pracującego nasiąknęli manierami ...robola, że dziś nawet potomkowi przedwojennej arystokracji wystaje słoma z butów na kilometr. III Rzeczpospolita przywróciła instytucję prezydenta i...Pierwszej Damy. Czy współczesna polska Pierwsza Dama jest...towarem eksportowym?
Przed II Wojną Światową Polska miała trzy Pierwsze Damy: Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką. Wszystkie trzy polskie Pierwsze Damy były kobietami z klasą, wychowanymi w wysoce kulturalnym środowisku polskiego ziemiaństwa. Posiadały klasę, a maniery cechowały się wrodzoną lekkością i dobrym smakiem. Dla mnie polską Pierwszą Damą wszech czasów była pierwsza żona prezydenta Mościckiego Michalina Mościcka. Nie była dodatkiem do prezydenta na zasadzie kwiatu do kożucha, była osobowością. W Zamku Królewskim w Warszawie stworzyła prawdziwy salon reprezentacyjny. Zajmowała się dobroczynnością, patronowała wielu akcjom dobroczynnym. Naród Polski ją uwielbiał. Dzisiaj wszystkie polskie Pierwsze Damy porównuję z Michaliną Mościcką i to porównanie wypada... żałośnie na rzecz Pierwszych Dam III Rzeczpospolitej.
Pierwszym prezydentem Wolnej Polski po 1989r został Lech Wałęsa, pierwszą polską Pierwszą Damą jego żona Danuta Wałęsowa. Danuta Wałęsowa została Pierwszą Damą z przypadku i nie potrafiła się odnależć w Wielkim Świecie, w który los ją rzucił. Była prostą kobietą rzuconą w Wyższe Sfery i niestety, zachowywała się jak...pani Bukietowa w słynnym angielskim sitcomie " Co ludzie powiedzą". Pomimo, że zanim została prezydentową pracował nad nią sztab wizażystów, odchudzono ją, wstawiono zęby, założono jej kapelusz na głowę. Niestety, lud polski szybko wychwycił jej snobizm. W Polskę poszedł niewybredny dowcip o Danucie Wałęsowej: Przychodzi prezydentowa do lekarza i mówi: - Mam straszliwą migrenę. Na to lekarz odpowiada: - Migrenę to mogła mieć prezydentowa Mościcka , a panią zwyczajnie łeb na...
Drugim prezydentem został Aleksander Kwaśniewski, a Pierwszą Damą jego żona Jolanta Kwaśniewska. Kwaśniewski pod koniec lat siedemdziesiątych pracował w konsulacie polskim w New Yorku. Jolanta Kwaśniewska miała więc okazję przebywać w światowych wyższych sferach, a ponieważ jest inteligentna więc przyswoiła sobie maniery towarzyskie. Jako jedyna polska Pierwsza Dama miała towarzyskie przygotowanie do tej roli i na tle pozostałych Pierwszych Dam pozytywnie się wyróżniała. Niestety, nie obyło się bez wad. Jako Pierwsza Dama nie była sobą. Zbyt pozowała na Jackie Kenedy. Złośliwi nawet twierdzili, że...była w Polsce Jackie Kenedy dla ubogich.
Trzecim prezydentem został Lech Kaczyński, a Pierwszą Damą jego żona, Maria Kaczyńska. Na tle Pierwszych Dam powojennej Polski Maria Kaczyńska wyróżnia się prostotą, naturalnością, ale niestety nie klasą i szykiem. Była nie tyle Pierwszą Damą co Matką Narodu i to...można nazwać ją Matką Polką. Skromna, nie wybijała się na świecznik, nie korzystała ze sławnych projektantów, co szyli jej stroje, ubierała się jak przeciętna kobieta. Nigdzie z mężem nie jeżdziła. Była jego cichym doradcą i napominała go, kiedy robił gafy. Była dla prezydenta tym, co Indianie nazywają...odpoczynkiem wojownika. Kiedy pierwszy raz wybrała się na wizytę razem z mężem. skończyło się to dla niej tragicznie...
No i ostatni prezydent, Bronisław Komorowski. Pierwszą Damą była jego żona Anna Komorowska. Niestety, jedyną dobrą o niej rzeczą, którą można powiedzieć, jest to, że...była wykształcona, co odróżniało ją od Wałęsowej. Poza tym była podobnie jak Wałęsowa kobieta, którą przypadek rzucił w wyższe sfery. Urodziła pięcioro dzieci i gruba, nawet się nie odchudziła do roli Pierwszej Damy. Nie zależało jej na wyglądzie, na manierach, nie udzielała się towarzysko, nie zajmowała się dobroczynnością. Była nijaka. Jako osoba otyła dobrze wyglądała tylko...w worku. Moja znajoma, która była zwolenniczką prezydenta Komorowskiego o Annie Komorowskiej mówiła: Nie mogę patrzeć jak za prezydentem człapie ten kaszalot. Psuła wizerunek społeczeństwa.
Obecnie mamy nowego prezydenta i nową Pierwszą Damę. Jak zapamięta ją polskie społeczeństwo?
To se ne wrati - mówią Czesi. I tak można powiedzieć o czasach Belle Epoque w Polsce. Obecnie na całym świecie obyczaje i życie się pauperyzują. Pierwsze Damy Ameryki obecnie bardziej pozują na zwykłą Amerykankę z ulicy niż na Jackie Kenedy. W Polsce jednak po " rządach ludu pracującego" za Komuny wśród społeczeństwa panuje głód na wyższe sfery. Śnią nam się książęta Radziwiłłowie, Krasińscy, Czartoryscy. Marzy nam się taka Pierwsza Dama jak Jackie Kenedy. Nic więc dziwnego, że na film o Jackie przyszło tyle kobiet spragnionych widowiska o życiu kobiety z wyższej sfery. Czy czeka nas Pierwsza Dama będąca Jackie Kenedy, a nie ...tylko pozująca na Jackie Kenedy? Czy należy zakończyć czasy Belle Epogue słynną piosenką z musicalu " Evita: " Do not cry for me Argentina!" " Trzeba z żywymi naprzód iść!" - Jak napisał polski klasyk.
Inne tematy w dziale Rozmaitości