Za Komuny pośród nastoletnich dziewcząt był taki piękny zwyczaj: dawało się przyjaciółkom i przyjaciołom pamiętnik i wpisywali tak oni różne piękne wierszyki, rysowali kwiatki i zwierzatka i w ogóle takie różne sympatyczne sprawy. W czasach świetności kabaretu Pod Egidą za komuny, kiedy Pietrzaka cytowała cała Polska, a Jan Pietrzak zasłynął z bardzo pięknych patriotycznych piosenek, Janek napisała też następującą piosenkę pod tytułem " Ku pamięci" , " Na wieczną pamiątkę publice kochanej z wiadomym wyjątkiem wpisuje się Janek..." A zatem ku pamięci...
Zbliża się kolejna rocznica powstania Solidarności - tego spontanicznego zrywu ludności polskiej, który był szpicą demokratycznych zmian, które doprowadziły do zmiany ustroju i powrotu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie normalności. Wtedy w dniu 30 sierpnia 1981r, kiedy podpisano Porozumienie w Szczecinie i w dniu 31 sierpnia 1981r, kiedy podpisano Porozumienie w Gdańsku, ludzie jeszcze nie myśleli o obaleniu ustroju. protestowali przeciwko wynaturzeniom socjalizmu. Ruchło się jednak okazało, że...socjalizm z ludzką twarzą to utopia.
Rychło się okazało, że nasz ówczesny Wielki Brat - Związek Radziecki nie dopuści do usamodzielnienia się kraju, na którym niegdyś zbudował podwaliny swojej władzy w Europie, czyli w Polsce. Grożba najazdu wojsk Układu Warszawskiego i własne wewnetrzne niepokoje polityczny doprowadziły, że okres wolności i demokracji w Polsce był krótki. 13 grudnia 1981r gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził Stan Wojenny i...uciął wywalczone przez ludzi w sierpniu 1980r swobody demokratyczne. Ustawodawstwo Stanu Wojennego zawiesiło wszystkie prawa obywateli, z prawem do zgromadzeń publicznych, a służbom specjalnym dało do ręki broń i ostrą amunicję.
W sierpniu 1982r, kiedy Stan Wojenny był w pełni społeczeństwo polskie we wszystkich miastach szykowało się do obchodów zakazanej Rocznicy Porozumień Sierpniowych i protestu przeciwko naduzyciom Stanu Wojennego. Wielki protest ludności szykował także Lubin / woj. dolnośląskie/...
W Lubinie manifestacja ludności odbyła się 30 sierpnia 1982r, tzw. Wydarzenia Lubińskie trwały trzy dni... W dniu 30 sierpnia 1982r wielka manifestacja mieszkańców ruszyła pod Komitet Miejski PZPR, by na ręce sekretarza złożyć petycję z postulatami ludności. Do spotkania z sekretarzem nie doszło. Na skutek prowokacji, ktoś z tłumu rzucił pod drzwi komitetu butelkę z benzyną, ZOMO zaczęło okrutnie rozpędzać ludzi. Zaczęli strzelać. To było prawdziwe polowanie na ludzi. Zginęlo trzydzieści osób bezposrednio zastrzelonych, prawie sto zatruto gazem w kanałach . Zginął także sekretarz Komitetu Miejskiego...Pośród mieszkańców krąży przekonanie, że Służba bezpieczeństwa miała listę mieszkańców i polowanie na ludzi odbywało się wg. tej listy. W dniu 31 sierpnia 1982r wczesnym rankiem w Lubinie był osobiscie gen. Jaruzelski i zabronił używania ostrej amunicji. od rana 1 dniu 31 sierpnia 1982r w rynku w Lubinie zbierali się ludzie, by zaprotestować przeciwko masakrze. O godz. 15 doszło do prowokacji służb specjalnych. Przyjechała jakaś nikomu nieznana delegacja, rzekomo z Solidarności z kopalni i złożyła kwiaty pod pomnikiem bohaterów I Armii Wojska Polskiego, który stał na rynku. To było hasłem do rozpędzania ludzi. ZOMO znowu użyło ostrej amunicji. Zginęły trzy przypadkowe osoby. Pośród mieszkańców Lubina krąży plotka, że była to prowokacja skierowana przeciwko gen. Jaruzelskiemu...Następnego dnia 1 września 1982r ludzie zbierali się w miejscach, gdzie widzieli jak zginęły ofiary i palili znicze. ZOMO rozpędzało ludzi i pałowało ich. Broni palnej już nie używali, bo...odebrano im ostrą amunicję.
Zbrodnia Lubińska praktycznie nie została nigdy rozliczona. w 1993r był wprawdzie we Wrocławiu proces " winnych masakrze", ale była to farsa. Sądzono tylko trzech winnych ZOMOwców, którzy bezpośrednio strzelali, wybranych chyba...za pomocą gry w marynarza. Sądzono ich wyłącznie za...zabicie trzech w dniu 31 sierpnia 1982r, o masakrze dzień wcześniej nikt nawet nie wspomniał. Komendat MO w tamtych dniach w Lubinie w ogóle nie został pociągnięty do odpowiedzialności, bo uznano, że ...wszystko się działo bez jego wiedzy. Wyroki też były farsą...3 lata w zawieszeniu. Trzech ZOMOwców skazano, nikt nie apelował, o sprawie zapomniano. Czy jednak mieszkańcy Lubina zapomnieli o wydarzeniach, które zostawiły trwały ślad w ich psychice?
Coroczna rocznica Porozumień Sierpniowych to także symboliczny dzień pamięci o ofiarach stanu Wojennego, a jest ich wcale nie mało. Ta rocznica powinna być dniem pamięci nas wszystkich, nie powinna dzielić na bohaterów naszych i waszych, czyli lepszych i gorszych. Bohaterowi są jedni, oni wszyscy walczyli i oddali życie za nasze lepsze jutro. I im wszystkim winnyśmy cześć! Niegdyś naszych dzisiejszych polityków łączyła przyjażń i wspólna idea, dziś jedni na drugich rzucają błoto. I przykro jest cytować słowa piosenki z Kabaretu Olgi Lipińskiej: " Zalednie z gałęzi się zeszło, już nudzi parlament, koledzy i przeszłość. Już ciągoty do dyktatur." Ta przeszłość to nasza wspólna historia. Ona powinna jednoczyć naród. Tragiczna historia Lubina właśnie o tym świadczy. Lubinianie pamiętają.... Czy można przebaczyć?
Ku pamięci! Zastanówny się chwilę, czy ofiara trzydziestu osób leżących na cmentarzu lubińskim we wspólnym grobie pod nagrobkiem z nazwiskiem : Jolanta Puniach, nie poszła na darmo. Jaką naukę na przxyszłość mamy wyciągnąć z ich tragicznej śmierci?
A tymczasem mój mąż zginął podczas Masakry w Lubinie w dniu 39 sierpnia 1982r. Byliśmy miesiąc po ślubie...
Czy podczas obchodów rocznicy Wydarzeń Lubińskich w Lubinie w dniu 31 sierpnia 2016r zasadna będzie obecność Gwardii Honorowej Wojska Polskiego i...odczytanie Apelu Smoleńskiego???
Inne tematy w dziale Społeczeństwo