E. Zagrodzka
E. Zagrodzka
Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka
90
BLOG

Zadrzeć z Absolutem!

Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka Kultura Obserwuj notkę 4
Kiedyś w filmie " Wodzirej" Jerzy Stuhr śpiewał: " Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej..." To samo dotyczy każdej dziedziny sztuki. Na ile procent film jest sztuką? Czy filmy może robić każdy? No właśnie! Jest w polskiej kinematografii trzech wielkich tuzów: Andrzej Wajda, Roman Polański i... Agnieszka Holland...

Absolut to odpowiednik Boga w wierze ateistycznej. Absolut to byt najwyższy, do którego dążymy. Każdy z nas ma jakiś Absolut, do którego sięgamy marzeniami. Dla ludzi wierzących to jest Bóg. A Bóg to świętość , to tabu, którego naruszyć nie wolno. I to nieważne w jakiej religii: czy to chrześcijanie, czy to muzułmanie, czy Żydzi, wszyscy wierzący tak samo wielbią swojego Boga i zrobią wszystko na jego chwałę.  Ile może zrobić człowiek, by chwalić swojego Boga?

Wyjaśnienie tego zagadnienia próbuje podjąć egipski film " Chłopiec z Niebios".

Akcja filmu toczy się w Egipcie. W wyznaniu muzułmańskim odmiany arabskiej są dwa odłamy: Szyici i Sunnici. Między tymi odłamami trwa konflikt. Film pokazuje to ze strony Sunnitów. Bohaterem filmu jest młody chłopak imieniem Adam. Mieszka w małej rybackiej wiosce, a jego ojciec jest rybakiem. Na początku widzimy, jak płynie z ojcem łódką na połów ryb. Potem matka go błogosławi i ojciec wysyła go na studia na religijnym uniwersytecie w Kairze. Adam przyjeżdża do Kairu i zakwaterowany zostaje w akademiku. Na uczelni zostaje  wyrzucony z okna i zabity student zza granicy i tu... zaczyna się cała intryga filmu. Służba Bezpieczeństwa aresztuje przywódcę Sunnitów ślepego  szejka. Oficer Urzędu Bezpieczeństwa, któremu zostaje zlecone śledztwo werbuje Adama do współpracy. Spotykają się w kairskiej kawiarni i rozmawiają przez komórki. Na jaw wychodzą różne tajemnicze sprawy ślepego szejka, między innymi to, że mieszka z nim młoda kobieta, a ślepy szejk jest żonaty i ma prawdopodobnie z nim dziecko. Służba Bezpieczeństwa odnosi sukces i wpływa na wybór nowego imana, a ślepy szejk zostaje zmuszony do przyznania się do zabójstwa zagranicznego studenta. Jednak władze oficera prowadzącego śledztwo każą uciąć łeb sprawie , aresztować Adama , osądzić i... powiesić za zabójstwo studenta. Oficer Urzędu Bezpieczeństwa jednak lituje się nad Adamem, zrywa z nim współpracę, ostrzega i każe uciec. Jednak Służba Bezpieczeństwa aresztuje Adama. Oficer jednak przekonuje prezydenta, że gdy Adam przekona ślepego szejka do odwołania zeznań, to zostanie uwolniony. Adam rozmawia ze ślepym szejkiem i ten odwołuje zeznania. Rozmawiają o... Bogu i Koranie. Ostatnia scena: Adam wraca do rodzinnej wioski. Wypływa z ojcem na ryby. Płyną łódką po jeziorze. Koniec.

Film " Chłopiec z Niebios" to thriller polityczny. Różnie go można oceniać i są różne gusta, może się nawet podobać, bo ma pomysłowy scenariusz. Ja osobiście nie gustuję w takich filmach i moje zdanie jest takie, że film jest płytki i miałki. Nie jest to klasyczny thriller, w którym napięcie się stopniuje, by w kulminacyjnym punkcie spowodować, że naprawdę widz się boi. To raczej film klasyczny jak kryminał oparty na teatralnym scenariuszu. Film jest statyczny i polega głownie, że bohater wędruje po Kairze i na rozmowach. Niezaprzeczalną zaletą filmu jest jednak to, że poznajemy widoki Kairu, to film krajoznawczy. Także problematyka islamu potraktowana jest... bardzo pobieżne. Cytaty z Koranu nie mają nic wspólnego z Koranem. Ale nie to jest najważniejsze. Nie o to w filmie chodzi. To film z kluczem. Kair i problematyka sunnizmu to w rzeczywistości Europa Polska i problematyka walki katolicyzmu z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. I w pokazaniu tej walki i działania polskiego SB i radzieckiego KGB jest perfekcyjny, Bardzo dobrze pokazuje metody działania komunistycznej bezpieki, tak jakby autor filmu znał te stosunki od środka. Film także podejmuje tematykę historyczną, a mianowicie próbuje odpowiedzieć, kto stał za zamachem na Papieża Jana Pawła drugiego i pokazuje mechanizmy wpływu komunistycznej bezpieki. I moim zdaniem autorom filmu to się udało. Zrobili to bardzo dobrze, choć nie bez drobnych potknięć. Tytuł " Chłopiec z Niebios" nie jest przypadkowy. To symbol. Pokazuje, że żadna zbrodnia nie pozostaje bez kary. Bóg zesłał Adama, by pokazał ludziom, że nie tędy droga. Czy to się twórcom udało? Obejrzyjcie i odpowiedzcie sobie sami! Film polecam każdemu. Naprawdę warto obejrzeć. To mimo wszystko dość ciekawy kryminał.

Demokracja contra komunistyczna bezpieka to ciągle jeszcze palący problem. Po przewrocie ustrojowym 4 czerwca 1989r na mocy wywiązania się z porozumień Okrągłego Stołu Tadeusz Mazowiecki powiedział, że trzeba było odkreślić przeszłość Grubą Kreską i iść do przodu. Ale już parę lat póżniej Antoni Macierewicz zaczął rozliczać byłych funkcjonariuszy SB i bawić się teczkami. Na tym tle powstał w Narodzie konflikt, który trwa na ostro do dzisiaj. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości częściowo rozliczono byłych esbeków, uchwalając ustawę dezubekizacyjną, czyli obniżającą emerytury i renty byłym funkcjonariuszom pracującym w strukturach MSW PRLu. Jednak tak naprawdę byłych ubeków i esbeków nie rozliczono w pełni do dzisiaj. Wciąż jest ich pełno w sądownictwie, prokuraturze, adwokaturze, pośród dziennikarzy i chyba najwięcej pośród księży. I... mącą, skłócają Naród ze sobą. A to jest bardzo widoczne zwłaszcza w trakcie obecnej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej. Czy kiedyś Naród się pogodzi? Czy schizofrenia rozpętana przez byłą bezpiekę długo jeszcze zatruje ten Naród i rany będą leczyć pokolenia?

Dzisiaj już byłych ubeków już prawie nie ma, esbecy się powoli wykruszają, ale są ich dzieci i wnuki. Czy ma sens polityka Grubej kreski?

Biblia mówi, że za grzechy ojców będą cierpieć potomkowie do ósmego pokolenia, a przysłowie mówi, że czym skorupka nasiąknie, tym jajo trąci. Słowa biblijne, choć może trochę sprzeczne z nauką Jezusa Chrystusa o Miłości Bliżniego, mają jednak bardzo głęboki sens. To jacy jesteśmy często mamy zapisane w genach, a nasze postępowanie w dorosłym życiu zależy od wychowania rodziców. To jacy jesteśmy wynosi się z domu. Jak esbek wychowa syna na esbeka, to on na zawsze zostanie esbekiem.

Czy zatem karać czy przebaczać? Chrystus niezaprzeczalnie mówił, by przebaczać i coś tam o nadstawianiu drugiego policzka. A ty czy jesteś chrześcijaninem? Mnie bardzo trudno jest przebaczyć. Powiem, że to wręcz niemożliwe... Czy jestem chrześcijanką?

Podchodzę życzliwie do wszystkich, co mają coś mądrego do powiedzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura