Jacek Żalek Jacek Żalek
1808
BLOG

Polityczna i ponadczasowa bajka o wilku w owczej skórze

Jacek Żalek Jacek Żalek Polityka Obserwuj notkę 8

Przebiegły wilk znalazł baranią skórę i dołączył w takim przebraniu do stada owiec. Czekał na odpowiedni moment, kiedy będzie mógł skonsumować najdorodniejszą owcę. Ostatecznie sam padł ofiarą własnego spisku. Zabił go juhas, ponieważ chciał mieć baraninę i pomylił wilka z owcą. Morał z tej bajki jest taki, iż chytrość może doprowadzić do własnej zguby. W myśl znanego powiedzenia – chytry dwa razy traci.

Bajka z morałem napisana przez słynnego greckiego bajkopisarza Ezopa bardzo dobrze ilustruje sytuację w krajach praktycznie na całym świecie, gdzie państwa konsumują środki budżetowe. Kiedy słyszymy o "bezpłatnej" służbie zdrowia to widzimy niewinną owcę, a w tym czasie wilk nakłada wysoką składkę ubezpieczeniową, zaciąga długi, obsadza stanowiska innymi wilkami i załatwia dla firm farmaceutycznych dopłaty do cen leków. Kiedy słyszymy o "bezpłatnym" szkolnictwie to widzimy niewinną owcę, a w tym czasie wilk podwyższa podatki, zaciąga długi i decyduje (czasami nawet indoktrynuje) czego powinny uczyć się nasze dzieci oraz co powinno być tematem tabu.

Kiedy słyszymy o emeryturach gwarantowanych przez państwo to widzimy niewinną owcę, a w tym czasie wilk podwyższa składki ubezpieczeniowe, załatwia kontrakty dla firm budowlanych na marmurowe schody i satynowe poręcze. Natomiast gdy nie dożyjemy emerytury to wilk przywłaszczy nasze składki. Kiedy słyszymy o mediach publicznych to widzimy niewinną owcę, a w tym czasie wilk obsadza stanowiska innymi wilkami i decyduje jakie informacje powinny docierać do wyborców, a jakie powinny zostać przemilczane. Kiedy słyszymy o interesie narodowym i dotacjach dla przedsiębiorstw o "strategicznym" znaczeniu to widzimy niewinną owcę, ale w tym czasie wilk załatwia posady dla rodziny i znajomych oraz uznaniowo ustala im pensje. Można by tak ezopowe interpretacje wymieniać bez końca...

Wilk umiejętnie wkomponował się w stado, ale to wyborcy pozwolili mu na wielką ucztę. Jego imiona najczęściej zaczynają się na literę „S”: socjalny, solidarny, społeczny. Istnieją również inne imiona tj. bezpłatny, darmowy. Niestety wielu wyborców nie dostrzega niebezpieczeństwa w tych na pozór łagodnych nazwach. Nie ma co się dziwić skoro wilk mówi, że pewne dziedziny jak lecznictwo i nauka muszą być "bezpłatne", bo zdrowie i wiedza nie mają ceny. Jest to czysta gra na ludzkich emocjach, z którą ciężko polemizować. Warto pamiętać, że wilk przede wszystkim myśli o pełnym żołądku, dlatego należy go zagłodzić na śmierć poprzez zredukowanie państwa do minimum i wprowadzenie konstytucyjnego zakazu obciążania długiem przyszłych pokoleń.

Czym bardziej opasłe państwo, tym mniej zdolne do szybkiego działania. W słynnej bajce chytry wilk ostatecznie sam stał się ofiarą, ale w przypadku państwa każdy z nas może być ofiarą, czego najlepszym przykładem jest obecnie Grecja, z której pochodził Ezop. Klasyczne bajki mogą zawierać głębsze treści niż niektóre opasłe dzieła z dziedziny ekonomii, czy politologii. Dzieło Ezopa ma wymiar ponadczasowy, a dzieła Marksa odeszły do lamusa. Socjaliści oraz osoby odwołujące się do haseł socjalnych próbują grać na emocjach, aby móc decydować o losie innych ludzi, a przede wszystkim o pieniądzach podatników.

Warto odświeżyć pamięć z czasów dzieciństwa, bo w bajkach zawarte są mądrości, których niestety często brak w wypowiedziach osób publicznych. Ponadto bajki, na których wychowały się pokolenia Europejczyków, są lepszą alternatywą niż współczesne ogłupiające programy telewizyjne. Szczególnie powinni o tym pamiętać rodzice, bo takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Jacek Żalek - prawnik, rocznik 1973, żonaty, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy, poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego. Członek Komisji Ustawodawczej. Pełnomocnik Sejmu RP przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka