Przed nami jeszcze trzy lata pracy sejmu pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że miniony rok pokazał, że sejm - mimo bardzo różnych stanowisk w tej samej sprawie - potrafi stanąć na wysokości zadania i wybrać to rozwiazanie, za którym opowie się większa liczba głosujących.
Powoli zaczynamy dostrzegać, że nie ma już tej arogancji władzy, która nie dopuściła niczego sobie niewygodnego do rozważań w sejmowych komisjach. Jednak nie jest to jeszcze w pełni demokracja, bo główny kierunek funkcjonowania zależy od jedności politycznej klubów sejmowych.
Aby taka struktura władzy była stabilna, trzeba włożyć jeszcze sporo pracy. Musimy nie tylko uwierzyć, ale wręcz doświadczyć sytuacji, w której posłowie wypowiadają się w imieniu swoich wyborców. Aby tak było, konieczny jest stabilny sytem wyłaniania kandydatów na posłów. System ten musi być prosty i skuteczny w działaniu. Po latach obserwacji sceny politycznej mogę przyznać, że kandydatem do sejmu moze zostać tylko osoba znana szerokiemu gremium wyborców. Jednak Ordynacja Wyborcza nadal sprzyja dużym partiom politycznym z możliwością eliminowania niewygodnego przeciwnika.
Wyjątkiem tutaj jest ruch Pawła Kikiza, który co prawda formalnie pozostaje stowarzyszeniem, ale nie jest jeszcze partią polityczną. Chociaż jest to przytoczenie słów samego Pawła Kiza, to ja nie mam wątpliwości, że nawet najbardziej swobodna organizacja towarzyska musi zachować sztywną organizację partii politycznej, aby skutecznie realizować swój cel. I jeżeli wszyscy członkowie takiego stowarzyszenia będą stosować tę samą zasadę, to będzie ono mogło skutecznie realizować zamierzenie osób stowarzyszonych.
Uważam, że społeczeństwo coraz bardziej dojrzewa do świadomości, że działać trzeba w grupie osób wzajemnie przekonanych co do słuszności wyboru. Jak zatem stworzyć struktury na tyle silne, aby mogły skutecznie zarządzać sprawami Obywateli ?
Jedną z przesłanek jest reprezentowanie stanowiska wyborców. Partia polityczna pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego posiada bardzo interesującą strukturę. Tu organizacja kół terenwych sprzyja zebraniu opinii członków partii i przekazaniu jej na forum zarządu partii. Dzięki temu istnieje możliwość wyartykułowania oczekiwań poszczególnych członków co do sposobu rozwiązania określonego problemu. Na forum zarządu aprtii pracuje zespół analizujący zgłoszone problemy. Na pewno próba rozwiązania każdego z nich z osobna jest niemożliwa. Pozostaje więc tak pogrupować zgłoszone uwagi, aby utworzyć z nich kilka grup i te problemy przypisać dla określonych grup.
Dzięki temu każdy zgłoszony problem, przypisany określonej grupie problemowej, może być brany pod uwagę. Na pewno taki sposób oceny pozwala na oddolne zastanowienie się, która grupa problemó ma charakter indywidualny i nie dotyczący społeczności, a któa grupa problemó ma charakter uniwersalny. Wiadomo, problemy indywidualne nie mogą być rozpatrywane przez Zarząd partii, te kierowane są do indywidualnego rozpoznania.
Natomiast grupy problemów o charakterze istotnym dla społecznosci można podzielić na problemy o charakterze lokalnym oraz problemy o charakterze ogólnospołecznym. Problemy o charakterze lokalnym pozostają do rozpoznania na szczeblu lokalnym - gminy lub powiatu, problemy wspólne dla obszarów ponadgminnych czy też o charakterze szerszym, niż jeden powiat będą rozponawane pod względem wazności problemu i terminu załatwienia sprawy.
Wyraźnie tu widać, że osoby zwracające się o pomoc prawną już po sposobie przekazania ich sprawy osobistej do rozważania na określonym poziomie są w stanie przyjąć wynik rozpoznaia ich wniosku jako prekonywujący i rozpoznany rzetelnie. Niektóre wnioski zostaną wdrożone do realizacji wprost, jeżeli prawo na takie rozwiązania pozwala. Część wniosków pozostanie bez rozpoznania z uwagi na ich charakter, ale w przekonaniu wnioskodawcy było to rozpoznanie merytoryczne i rzeczowe. I pewna część wniosków posłuży za podstawę inicjatywy ustawodawczej, jeżeli będzie to uzasadnione interesem społeczeństwa...
Warto zauważyć, że dotychczas - do czasu ukonstytuowania się Sejmu ostatniej kadencji w 2015 roku oraz Rządu Beaty Szydło - władza miała swoje priorytety a zgłaszane problemy były rozwiązywane pod kątem doraźnego interesu samej władzy w państwie...
Idea jednomandatowych okręgów wyborczych polega na tym, że każdy z 460 okręgów wyborczych w państwie ma swojego przedstawiciela w sejmie. Dzięki temu przedstawiciele będą czuć się mocno związanymi ze swoimi wyborcami i tak będa prowadzić swoje posłowanie, żeby nie utracić wiarygodności. O mandat poselski na pewno będą ubiegać się osoby znane lokalnej społecznosci, ale też wyborcom zależy, by powołać przedstawiciela do sejmu ze swojego środowiska.
Analizy pozwalają wysnuć wniosek, że tylko poseł wyłoniony przez lokalna społeczność będzie umiał tę społeczność reprezentować w sejmie. To w obowiązkach posła będzie rozpoznanie, jakiego sposobu rozwiazania problemu oczekuja jego wyborcy. Powstaje pytanie, w jaki sposób poseł dowie się o preferencjach politycznych wyborców w swoim okręgu wyborczym.
W moim przekonaniu nie jest to sprawa trudna. Wystarczy spotykać się z wyborcami...
Zobacz też ostatni biuletyn JOW, z września 2016:
/.../ [W Anglii] wyborcy mogą łatwo usunąć skorumpowanego posła z parlamentu w jednomandatowych okręgach wyborczych, a funkcjonariusze partyjni nie mają na to żadnego wpływu. W Anglii dzień wyborów to dzień sądu, a sądzony jest każdy poseł indywidualnie. Na podobnych zasadach posłów wybiera się w jednomandatowych okręgach wyborczych w USA, w Kanadzie, w Australii, we Francji i w dziesiątkach innych, dobrze funkcjonujących państwach świata. /.../
Tomasz J. Kaźmierski
http://jow.pl/wp-content/uploads/2016/09/Biuletyn-Nr-35.pdf
Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka