Panuje przekonanie, że jak tylko zostanie się posłem, to od razu człowiekowi poprawia się byt materialny. Nie potrafię temu zaprzeczyć i nie dam wiary, że tak nie jest.
Zakładam, że każdy ambitny człowiek chciałby wnieść jakąś cegiełkę w nasz wspólny byt. Pozostaje już tylko złożyć akces w wyborach... i je wygrać. Najbliższe wybory parlamentarne będą dopiero za cztery lata. Uważam, że dla poważnego kandydata na taki urząd czas pracy zaczyna się właśnie teraz.
Poseł występuje w imieniu swoich wyborców i tu jest pierwszy problem - jak reprezentować wyborców, którzy tego kandydata nie popierali ?
Jest to pierwszy poważny błąd w założeniach. Ordynacja wyborcza stanowi dokładnie - kto może ubiegać się o wybór. Zasady wyboru są proste. Wyborcy udzielają swoje poparcie wybranemu kandydatowi i przyjmuje się, że kandydat, który uzyska mandat, zostaje przedstawicielem wyborców swojego okręgu wyborczego.
W tym miejscu zaczynają się pewne problemy – bo niektórzy łamią tę zasadę odcinając się od kandydata wyłonionego zgodnie z trybem ordynacji wyborczej. Uważam, że czteroletni okres przed następymi wyborami jest czasem, który należy przeznaczyć na przełamanie przekonania, że jak na kogoś nie głosowałem, to nie jest to MÓJ przedstawiciel... Niestety, wiąże się to z oceną – na ile obowiązujaca ordynacja spełnia oczekiwania wyborców w sprawie wyłonienia ich przedstawiciela.
Obowiązująca ordynacja wyborcza preferuje kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze tworzone przez ugrupowania partyjne. W efekcie przeliczeń – zgodnie z ordynacją wyborczą – głos poparcia dla konetnego kandydata przelicza się na głos poparcia dla partii politycznej, która tego kandydata wystawiła.
Jak nietrudno zauważyć – już takie podejście preferuje komitety wyborcze dużych partii politycznych i może dorowadzić do niewłaściwego, względem woli wyborców, pominięcia w przydziale mandatów kandydata bez zaplecza partii politycznej...
Zapraszam do refleksji na ten temat i zaproponowania takiej zmiany treści ordynacji wyborczej, aby wyeliminować ten problem...
Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka