JA-woJOWnik JA-woJOWnik
54
BLOG

Zmiana granic okręgu wyborczego (JOW, 5)

JA-woJOWnik JA-woJOWnik Polityka Obserwuj notkę 11


Okręg wyborczy powinien liczyć między 80 a 90 tysięcy mieszkańców. Granice okręgu wyborczego należy poprowadzić tak, aby w jego granicach znajdowały się całe gminy.

za:

https://www.salon24.pl/u/ja-wojownik/1355802,idea-jow-jest-bardzo-prosta


Z reguły tak jest, że pewne miejscowości rozwijają się intensywnie i zwiększają swoją liczebność. Inne miejscowości w dłuższym okresie czasu są stabilne pod względem liczby mieszkańców, ale może zdarzyć się, że z jakiegoś powodu dana miejscowość po prostu wyludni się...

Jak wtedy patrzeć na granice okręgu wyborczego ?

Sprawa jest prosta. Przyjmijmy, że ogółem liczba ludności w państwie nie zmienia się w sposób istotny. Ale jeżeli pojawi się zjawisko nagłego rozwoju którejś z miejscowości i nagle zwiększy się w niej liczba mieszkańców ?

W takim przypadku mamy dwie możliwości. Jeżeli jest to zjawisko w granicach już istniejącego okręgu wyborczego - to nie powinno to powodować konieczności zmian granic takiego okręgu.

W sytuacji, gdy w jakiejś miejscowości powstanie ośrodek sprzyjający zwiększeniu liczby ludności przy jednoczesnej zmianie ludności w sąsiednich okręgach wyborczych - wtedy może zaistnieć konieczność zmiany granic okręgów wyborczych - gdzie taka zmiana spowodowała istotną różnicę w stosunku do średniej liczby mieszkańców/wyborców w okręgu wyborczym.

W tym miejscu należy zastanowić się - jaki charakter ma ta zmiana liczby mieszkańców w okręgu wyborczym.

Na pewno należy uwzględnić fakt - czy jest to zmiana stała, czy tylko okresowe zainteresowanie zamieszkaniem na terenie tej miejscowości. I drugim elementem takiej oceny będzie wielkość, przy której trzeba będzie zmieniać granice.

Tu można przyjąć, że zmiana liczby ludności w okręgu wyborczym przekracza na przykład 5, 8 czy może dopiero 10% w stosunku do średniej liczby mieszkańców/wyborców w tym okręgu i posiada charakter stały.

Takie zjawisko może wystąpić w sytuacji, gdy w którejś miejscowości powstanie duży zakład zatrudniający znaczną liczbę ludności i jednocześnie nastąpi przesiedlenie się tych pracowników z innych miejsc stałego zamieszkania.

Z kolei może zdarzyć się, że z uwagi na tendencje w gospodarce produkcja w danym przedsiębiorstwie ulegnie redukcji czy też likwidacji. Wtedy brak zatrudnienia może spowodować konieczność zamieszkania w innych regionach kraju i w takim przypadku liczba mieszkańców w okręgu wyborczym także ulegnie zmianie przekraczając przyjętą liczbę jako zobowiązującą do zmiany granic okręgu wyborczego i ta zmiana będzie miała charakter stały.


Warto jeszcze zwrócić uwagę, że używam zamiennie terminu "liczba mieszkańców/liczba wyborców".

Liczba mieszkańców to liczba osób stale zamieszkujących w danej miejscowości (okręgu wyborczym) bez względu na wiek.

Z kolei liczba wyborców - to liczba osób w tym okręgu wyborczym, która posiada czynne prawo wyborcze. Wiadomo, że wiek uprawniający do udziału w wyborach, do udziału w głosowaniu - to ukończone 18 lat w dniu wyborów. Można przyjąć, że stale zmieniająca się liczba ludności jest mniej więcej stała w czasie - a że przyjmujemy 1/460 ogółu ludności w państwie za średnią liczbę osób uprawnionych do udziału w głosowaniu - dokładniejsze analizy nie mają znaczenia z uwagi na prawa statystyki. Po prostu indywidualne różnice pomiędzy okręgami wyborczymi pod tym względem mogą być zaniedbywalnie małe - dlatego nie ma sensu tworzyć dodatkowych warunków.


cdn.




JA-woJOWnik
O mnie JA-woJOWnik

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka