Idea jednomandatowych okręgów wyborczych jest prosta. Podstawą tej idei jest liczba mandatów do obsadzenia.
/.../ W obecnej sytuacji w Polsce doszło by do tego, że 460 mandatów zdobyli by ośmiogwiazdkowcy /.../
/.../ Patrz wyniki senatu (2023 r. => tendencje i 1989 r. -> wynik) /.../
za:
https://www.salon24.pl/u/ja-wojownik/1355802,idea-jow-jest-bardzo-prosta#comment-25708302
Zacznijmy od przypomnienia, że idea JOW dotyczy wyłonienia najlepszych kandydatów w okręgu wyborczym do reprezentacji swoich wyborców w sejmie. Senat, samorząd czy parlament UE - nie są przedmiotem rozważań nad ideą jednomandatowych okręgów wyborczych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by te zasady obowiązywały także w wyborach innych niż do sejmu.
Komentator zwraca uwagę, że w niewielkich okręgach JOW mandat uzyskali by zwolennicy o radykalnych poglądach...
Myślę, że nie jest to do końca prawda. Podstawową zasadą JOW jest wyłonienie kandydata do sejmu z okręgu wyborczego. TO przyjęte kryteria decydują, czy kandydat spełnia warunki ubiegania się o mandat posła z jednomandatowego okręgu wyborczego. Ta ordynacja nie obowiązuje. Obowiązuje ordynacja preferująca duże partie polityczne...
Zobaczmy - jak wygląda wybór kandydata do sejmu z małego okręgu wyborczego. Przede wszystkim musi to być osoba znana w większej społeczności, ale to PARTIA jest założycielem komitetu wyborczego.
To partia tworzy listę swoich kandydatów, którzy będą zabiegać o mandat w wyborach i strategia wyborcza polega na wpisywaniu na listę kandydatów osoby, które miałyby zwiększyć poparcie dla listy wyborczej komitetu wyborczego. Już w założeniach wiadomo jest, że dany kandydat owszem, przyciągnie pewną grupę osób popierających listę, ale te kandydatury są tylko tłem i nie im PARTIA przydzieli mandat w ramach uzyskanej puli.
W ordynacji JOW kandydat występuje samodzielnie i tylko w swoim okręgu wyborczym. Tylko ten kandydat uzyska mandat - który zdobędzie największe poparcie i nie ma tutaj kandydatów mających zwiększyć poparcie dla komitetu wyborczego kandydata.
Jeżeli przyjrzymy się poszczególnym kandydatom, którzy uzyskali największą liczbę głosów poparcia - to są to osoby znane z mediów. W okręgu wyborczym JOW głosuje się nie na kandydata głośnego medialnie, ale na kandydata, który uzyska największe zaufanie wyborców.
O ile obecnie kandydat do pracy w sejmie uzyska mandat z niewielkiego okręgu wyborczego położonego daleko od stolicy, z reguły już w czasie kadencji sejmu przenosi się w okolice Warszawy.
W przypadku ordynacji JOW warunkiem ubiegania się o mandat do sejmu jest nieprzerwane zamieszkanie na terenie okręgu, z którego ten kandydat ubiega się o mandat...
Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka