izaluka izaluka
456
BLOG

Przepis na głodującego rezydenta. Krok po kroku.

izaluka izaluka Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

KROK 1 – Ukończyć 6 –letnie bezpłatne studia medyczne  na wydziale lekarskim, zdać egzamin końcowy i otrzymać dyplom lekarza, który jest równorzędny z dyplomem magistra.

 

KROK 2 – Odbyć trzynastomiesięczny bezpłatny staż podyplomowy oraz zdać z wynikiem pozytywnym Lekarski Egzamin Końcowy. Podczas wykonywania stażu pobierać wynagrodzenie* za pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej nauki udzielania świadczeń zdrowotnych.

 

*Lekarz oraz lekarz dentysta podczas wykonywania stażu podyplomowego otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2007 zł brutto.

Stażyście za każdą godzinę dyżuru medycznego pełnionego w porze dziennej oraz nocnej przysługuje wynagrodzenie w wysokości 125 % stawki godzinowej zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego.

 

KROK 3 – Uzyskać status rezydenta w trybie postępowania kwalifikacyjnego na podstawie wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

 

Wykonywać pracę w określonej dziedzinie medycyny na podstawie umowy o pracę, zawartej z jednostką prowadzącą specjalizację na okres specjalizacji, finansowaną ze środków przeznaczonych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia oraz Fundusz Pracy.

 

Czas trwania pojedynczego szkolenia specjalizacyjnego (po okresie studiów i stażu podyplomowego) wynosi 4–10 lat. Uzyskanie tytułu specjalisty wymaga dodatkowo zdania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego bądź równoważnego egzaminu zagranicznego uznawanego w Polsce.

 

Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne wykonuje pełny zakres obowiązków właściwych dla lekarza specjalisty w danej dziedzinie, jak i ma możliwość wolnego wykonywania zawodu lekarza poza miejscem szkolenia specjalizacyjnego. Nadzór nad lek. rezydentem pełni jego kierownik specjalizacji, którym jest lekarz specjalista w tej dziedzinie.

 

Pensja lekarza rezydenta waha się od 2200 do 2570 zł netto w zależności od tego, czy lekarz wybrał specjalizację zwykłą czy deficytową (listę specjalizacji deficytowych określa rozporządzenie ministra zdrowia – obecnie znajdują się na niej m.in. pediatria, onkologia kliniczna, anestezjologia czy medycyna rodzinna.

 

KROK 4 – Udać się na strajk głodowy, chociaż podjęli naukę specjalizacji z własnej woli, zgłosili się do rezydencji przez nikogo nieprzymuszeni, a warunki, na jakich ją rozpoczęli były im znane.
izaluka
O mnie izaluka

jestem jedynie pyłkiem na ziemi, ale Bóg mnie umiłował 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo