1. LIKWIDACJA KOMUNISTYCZNEGO RELIKTU, CZYLI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO.
"W Polsce Trybunał Konstytucyjny ustanowiono ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a powołano do życia – po trzech latach ostrych sporów – ustawą z dnia 29 kwietnia 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Działalność orzeczniczą rozpoczął w 1986 roku."
"Po przemianach politycznych 1989 roku pozycja Trybunału Konstytucyjnego uległa wzmocnieniu: uzyskał on prawo (po zniesionej Radzie Państwa) do ustalania powszechnie obowiązującej wykładni ustaw. Niemniej jednak utrzymano możliwość odrzucania przez Sejm większością 2/3 głosów orzeczeń o niekonstytucyjności ustaw (w przeciwieństwie do lat osiemdziesiątych uzyskanie takiej większości w następnej dekadzie nie było jednak proste). Do czasu uchwalenia nowej ustawy zasadniczej w 1997 roku, Trybunał musiał dostosować dawne przepisy konstytucyjne do nowych realiów ustrojowych, politycznych i społecznych."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybuna%C5%82_Konstytucyjny
W Polsce obowiązuje trójpodział władzy: ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza. TK jest tworem komunistycznym, powstałym w okresie przygotowań komuny do okrągłego stołu, i nowy rząd, jako jedno z najważniejszych zadań służących naprawie Rzeczypospolitej, powinien doprowadzić do usunięcia tego nowotworu z polskiej przestrzeni politycznej.
Inne tematy w dziale Polityka