W Iraku wybuchła epidemia cholery.
Minister Zdrowia Iraku poinformował na dzisiejszej konferencji o wybuchu epidemii cholery.
We wrześniu - jak informowało WHO - w Iraku stwierdzono pierwszy od 2012 roku poważny wybuch epidemii cholery; odnotowano wówczas 121 przypadków zachorowań. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Bagdadzie iracka minister zdrowia Adela Hammoud Hussein poinformowała o 827 przypadkach zakażeń cholerą.
Cholera
Cholera to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Charakteryzuje ją nagły początek i gwałtowny przebieg: biegunka i obfite wymioty prowadzące często do odwodnienia oraz bolesne skurcze mięśni. Źródłem przecinkowców cholery są ludzie oraz ujęcia wodne zanieczyszczone ludzkimi odchodami. Człowiek zakaża się najczęściej przez wypicie skażonej bakteriami wody lub spożycie żywności zanieczyszczonej kałem albo wymiocinami osób zakażonych, chorych lub nosicieli. Niekorzystne warunki społeczno – ekonomiczne w danym kraju, słaba infrastruktura wodna i sanitarna, kataklizmy oraz klęski żywiołowe, sprzyjają powstawaniu warunków korzystnych do wystąpienia ognisk cholery.
Epidemia
Oficjalne dane irackiego ministerstwa zdrowia mówią już o 827 zarażonych na całym terytorium kontrolowanym przez rząd. Rzeczywista liczba zarażonych może być dużo większa. Minister zdrowia uspokaja i informuje, że 95% ludzi u których zdiagnozowano cholerę udało się wyleczyć. Nie wiadomo jak wygląda sytuacja z epidemią cholery na irackich terenach zajętych przez Państwo Islamskie. Przyczyną wybuchu epidemii są fatalne warunki bytowe milionów Irakijczyków, w tym uchodźców zakwaterowanych w prowizorycznych obozach. Rozwiązaniem problemu może być przekazanie władzom Iraku kontenerowych stacji oczyszczania wody, produkowanych m.in. przez polską firmę Partner Systems. W innym wypadku epidemia może rozprzestrzeniać się na inne kraje, w tym także do Europy.
Cholera już w Europie
W piątek greckie władze wezwały obywateli do podjęcia środków ostrożności w związku z możliwym przypadkiem zachorowania na cholerę na wyspie Kos, która stanowi swego rodzaju drzwi do Europy dla imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowało informację o przypadku 79-letniego turysty z Holandii, który z objawami typowymi dla cholery, tj. wysoką gorączką i biegunką, został przewieziony z Kos do szpitala w stolicy Grecji.
Źródło: Reuters, Rudaw
4 październik 2015
Tomasz Maciejczuk
http://pl.blastingnews.com/swiat/2015/10/w-iraku-wybuchla-epidemia-cholery-00588981.html
Greckie służby ostrzegają przed epidemią cholery na obleganej przez imigrantów wyspie Kos.
Greckie służby zdrowia ostrzegły mieszkańców wyspy Kos na Morzu Śródziemnym przed możliwym wybuchem epidemii cholery. Stwierdzono bowiem przypadek wystąpienia tej choroby u holenderskiego turysty.
79-letni obywatel Holandii został przewieziony z wyspy Kos do szpitala w Atenach, gdzie stwierdzono u niego objawy cholery oraz biegunkę i wysoką gorączkę. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało, że prowadzi badania mające na celu potwierdzić wstępną diagnozę, jednocześnie wzywając mieszkańców turystycznej wyspy do surowego przestrzegania zasad higieny przed spożyciem posiłków.
Wyspa Kos jest obecnie celem podróży tysięcy imigrantów z Syrii, Iraku i Afganistanu, co jest ważne zwłaszcza w kontekście wrześniowego wybuchu epidemii cholery w Iraku. Greccy urzędnicy twierdzą więc, że choroba holenderskiego turysty może mieć związek z kryzysem imigracyjnym.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ostatni przypadek cholery w Grecji wykryto w 1993 r., a po raz przedostatni w 1986 r.
Na podstawie: news.yahoo.com.
http://www.autonom.pl/?p=13591
Za Wiki:
Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę...
...Cholerę cechuje śmiertelność około 1% (skrajnie do 20%) przypadków prawidłowo leczonych i 50% przy braku leczenia. Według danych przekazanych oficjalnie do WHO, w 2001 roku na świecie zanotowano 184 311 przypadków tej choroby, a z jej powodu zmarło 2728 osób. WHO ocenia jednak, że zgłaszanych jest jedynie 5–10% przypadków tej choroby. Około 1,4 miliarda ludzi mieszka w krajach, w których stwierdzono występowanie cholery w ciągu trzech spośród pięciu ostatnich lat. W krajach tych zapada rocznie na cholerę około 2,8 miliona a umiera na tę chorobę około 90 tysięcy ludzi...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cholera
PS.
Słowo "cholera" w tytule notki nie zostało zaakceptowane przez słownik wyrazów dozwolonych na Salonie. I słusznie. Wkrótce jednak może się zdarzyć, że za sprawą inwazji islamistów z Bliskiego Wschodu i Afryki Płn. przestanie być li tylko przekleństwem słownym, a stanie się przekleństwem całkiem realnym w Europie, Polski nie wyłączając. Jeśli zwolennicy najazdu hord muslimów sądzą, że ich to niebezpieczeństwo nie dotyczy, to mogę na to odpowiedzieć jedynie gorzkim śmiechem. Gorzkim, bo nikomu źle nie życzę, nawet głupcom.
Inne tematy w dziale Polityka