Erevnitis istorias Erevnitis istorias
208
BLOG

Nowe dowody przygotowań ZSRR do ofensywy na Zachód latem 1941.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Kultura Obserwuj notkę 6

Zawarte we wspomnieniach  gen.Chrenowa

Aрка́дий Фёдорович Хре́нов (5 февраля 1900, Очёр — 29 декабря 1987, Москва) — советский военачальник, генерал-полковник инженерных войск (1944), Герой Советского Союза (21.3.1940).

Naczelnika Wojsk Inżynieryjnych A.Cz.

Bohatera Związku Radzieckiego.


Wystarczyło  dotrzeć do jego wspomnień w jezyku rosyjskim

http://militera.lib.ru/memo/russian/hrenov_af/05.html

I cóż tam znajdujemy ?

wiosną 1941  roku  generał  Chrenov  słuzył w  Nadbałtyckim Okregu Wojskowym

był Szefem Wojsk Inżynieryjnych

a na początku czerwca ...

В начале июня командующий собрал руководящий состав штаба округа и сообщил, что нам приказано готовиться к выполнению функций полевого управления фронта. Какого? Этот вопрос вырвался у многих.

— К тому, что я сказал, ничего добавить не могу, — ответил Тюленев.
Na początku czerwca D-ca  zebrał kadrę Sztabu Okręgu i powiadomił, że otrzymaliśmy rozkaz przygotowania się do pełnienia funkcji

polowego kierowania Frontem ! Jakiego frontu ?

to pytanie wyrwało się wielu  z nas.

- Do tego co już podałem nic wiecej dodać nie mogę - odpowiedział D-ca  Okręgu generał Tiuleniew.


-Oczywiście - zapewne sam niewiele więcej wiedział..

 Stalin  rozstawiał  armię do ofensywy jak figury  na szachownicy; pionki,

dopiero w momencie  rozpoczecia ofensywy miały dowiedziec się  jakie czekają ją zadania...
image

( organizacja  Frontowa  w A.Cz. była przyjmowana dla prowadzenia działań wojennych)


Do wybuchu wojny jeszcze  3 tygodnie a  Armia Czerwona zaczyna zmieniać  organizacje na Frontową  i przygotowywać   polowe  stanowiska dowodzenia  Frontem !


- Jak się  to ma do rozpowszechnianej kiedyś wersji o zaskoczeniu  atakiem Niemiec;

 o pokojowo nastawionym  Związku Radzieckim zaskoczonym agresja hitlerowska ?

..

 owszem zaskoczenie było

ale nie wojną latem 1941!

 tylko tym,   że  Niemcy wyprzedzili ofensywę  A.Cz !


 - A do czego szykowała się Armia Czerwona ?

- nie do obrony..

 świadczą o tym  informacje o ćwiczeniach wojska  podane we wspomnieniach generała Chrenowa.

 наступающая сторона открывала огонь. Пехота и танки двигались за огневым артиллерийским валом. Впереди находились саперные группы, отряды разведки и разграждения. Разведка, преодоление заграждений и полосы обороны производились в реальном темпе наступления

- ćwiczono atak , rozpoczynany przygotowaniem artyleryjskim,. przełamywanie umocnionej obrony..

 Пехота и танки двигались за огневым артиллерийским валом

piechota i czołgi szły  do ataku za artyleryjskim wałem (  miejsce ostrzału przesuwało się tuz przed atakującymi oddziałami)

image

gdy generał Chrenov  wystepował do wyższego dowództwa o zwiekszenie produkcji i dostaw

wyposażenia dla wojsk inżynieryjnych w tym min i otrzymywali odmowy ;

Marszałek Kulik odpowiadał im:

 Tak czy tak walczyć będziemy na obcej ziemi

a dla operacji ofensywnych  takiej ilości  wyposażenia  inżynieryjnego ( np. drutu kolczastego) nie potrzeba

 Маршал Г. И. Кулик, через которого передавались заказы в промышленность, и некоторые другие работники Наркомата обороны, распоряжавшиеся выделением материально-технических средств и лимитов, считали наши запросы непомерно завышенными. “Все равно воевать будем на чужой территории, — любили порассуждать они. — А для наступательных операций такого количества заградительных средств и прочей инженерной техники не потребуется


Проверялась готовность к форсированию с ходу водных рубежей.

sprawdzano gotowość oddziałów do przekraczania  przeszkód wodnych


Maskirowka:

 Mierieckow " tłumaczył"

już po upadku Francji ...

все разведданные докладываются куда следует, что правительство проводит внешние и внутренние военно-политические мероприятия для улучшения стратегических позиций и дальнейшего укрепления оборонной мощи страны, а все это требует времени. Единственная возможность выиграть время — делать вид, что мы всерьез относимся к советско-германскому пакту о ненападении

,, jedyna  możliwość by "wygrać  czas"( mieć dość czasu na przygotowania do obrony przez atakiem Niemiec) to  sprawiać wrażenie,  że ściśle przestrzegamy paktu  niemiecko-sowieckiego o nieagresji...

i to Stalin robił

-ukrywał swe zamiary- nie reagował na koncentracje  wojsk niemieckich , gdyż był przekonany o sile, wyższości swojej armii - mógł to interpretować  tak że Niemcy obawiając się ataku koncentrują siły  przy granicy... wręcz był pewien ze Niemcy nie zaatakują, nie mają dość sił by poważyć sie na inwazję...

a o faktycznych przygotowaniach do ofensywy  ZSRR na Zachód  w 1941 wiedziało tylko kilka  najbardziej zaufanych osób z Najwyższego kierownictwa...

..

nawet  drobne kwestie

świadczą,  że  Stalin w czerwcu 1941 nie szykował kraju do obrony

...

otóż żołnierzy, oddziałów nie ćwiczono w  ryciu okopów !

 jedyne  co ćwiczono to szybkie wykonywanie tzw. dołków strzeleckich na jednego czy kilku żołnierzy...

takie dołki strzeleckie były zupełnie nieprzydatne w obronie - to była pułapka bez wyjścia

 są zdjęcia  żołnierzy  którzy zginęli właśnie w takich dołkach w pierwszych dniach walk..

 okopów, linii transzei nie przygotowywano...


******************

Podsumowanie

image

z  pracy  zbiorowej: Tragedia 1941 . Przyczyny katastrofy.

- Żukow nigdy by się nie przyznał, że przygotowywał ( w 1941) ofensywę na Niemcy..ale Hitler owinął Żukowa wokół palca.

Załamanie się planu uderzenia na Niemcy było nawiększa klęską w życiu nie tylko Stalina ale i Żukowa  i oczekiwać od niego by szczerze sie do tego przyznał jest naiwnością.

.. po 15  maja( data tzw. Planu Wasilewskiego) żadnych Dyrektyw  do armii nie kierowano..

jednak .potężne ugrupowania pancerne koncentrowały się na występach białostockim i lwowskim ( jak w planie..)

image

Naiwnością jest uważać,  że  taka niebezpieczna dla obrony koncentracja  sił była by możliwa bez odpowiednich poleceń z Moskwy .

,



Dodatek:

Nie poddawać się prowokacjom!

  Sowiecka propaganda wiele uczyniła  by wtłoczyć opinii  publicznej  fałszywy sens tzw. nie poddawania się na prowokacje; rzekomo  chodziło  Stalinowi  o to, aby jakimiś zachowaniami, działaniami przy  granicy nie spowodować agresji Niemiec, w tym np. obsadzaniem przedpola  w celu obrony, osłony  linii  bunkrów.
- To absurd:
- jeśli Niemcy  nie szykowali (by)  się do agresji  to  nawet wiedząc, widząc oddziały A.Cz. okopujące się przy  granicy nie mogli  by o tak od razu  atakować; na przygotowania  do takiej kampanii potrzeba minimum pół rok- taka „prowokacja” mogła  by więc skutkować  atakiem, ale  w 1942 roku.
( natomiast gdyby  zaatakowali nie przygotowani -  to była by  to bardzo dobra  sytuacja dla ZSRR, gdyż ich oddziały  były już w znacznym stopniu  skoncentrowane)
- gdyby  jednak Niemcy  szykowali  się do  agresji( co miało  miejsce  i Stalin  był dobrze poinformowany o  skali  tych przygotowań)  to  rozlokowanie oddziałów  w ważnych i dogodnych  dla obrony miejsca  - np. od 13 czerwca- zamiast  durnego  komunikatu TASS- umożliwiło  by  zadanie  wielkich  strat  Niemcom  przy  przełamywaniu  linii  granicznej;  Niemcy nie mogli by zaatakować  ani 13 ani 15  ani 17 -  może udało by im się przyspieszyć atak o kilka dni- ale w tym czasie I linia obrony byłaby bardzo wzmocniony, zapewne przygotowano by  już  osłonę  mostów w strategicznych miejscach etc.

Rozkaz był jednoznaczny: „Nie poddawaj się prowokacjom
”. Wielu żołnierzom łatwiej było wybrać poddanie się  niż złamać rozkaz Stalina.
A poza tym można przypuszczać, że żołnierze Armii Czerwonej, którzy poddali się 22 czerwca, mogli się upewnić, że nie była to wojna, a jedynie „prowokacja” w osobnym sektorze frontu.
Wszystko zostanie szybko wyjaśnione i natychmiast, być może nawet po otrzymaniu przeprosin, wrócą do domu. Czy to naiwne? Na pewno. Czy jednak była to wina żołnierzy Armii Czerwonej postawionych w tej  sytuacji   przez decyzje sowieckiej władzy?
Np. wzięty do niewoli szeregowy Kuźma T. powiedział:

„Porucznik powiedział, że jeśli Niemcy zaatakują, to wystrzelić zieloną rakietę. Nie wiedział, czy atakować, czy nie. Nie było rozkazu”.

Dlatego odpowiedzią na niemiecką agresję jest zielona rakieta!



W  rzeczywistości sens stalinowskiego” Nie poddawać się  prowokacjom”  był zupełnie inny:
-  Stalin obawiał  się , że to Niemcy  mogą wykryć  mocno  zaawansowane przygotowania  ZSRR do ataku;  dlatego  wydawano  rozkazy  dotyczące  strefy przygranicznej- nawet o zdawaniu  amunicji  na składy – aby nikt przypadkiem nie  wystrzelił;  oddziały piechoty nie mogły  obsadzać I  linii obrony; z reguły  stacjonowały co najmniej kilkanaście kilometrów  od granicy  i po ataku Niemiec nie były w stanie  dotrzeć  do linii  bunkrów  czy rzeki.
Decyzje  Stalina skutkowały straszliwą  klęska  już 22 czerwca.
**

Inny fałszywy postulat sowieckiej i postsowieckiej propagandy  to  opinia jakoby  stan mobilizacji RKKA  w  czerwcu  1941 był nie wystarczający do  rozpatrywania wersji  ataku  na Zachód  latem  tego roku.
- Tymczasem  stan zmobilizowania  był podobny  jak Wermachtu  i Luftwaffe;  mobilizacja  i przerzuty  oddziałów nadal trwały  i na początku  lipca  RKKA liczyłaby  ok 6 mln ; to aż nadto  do rozpoczęcia  natarcia;
 Logistycznie przygotowano  podstawy  dla natarcia przez  zgromadzenie ogromnych  zapasów amunicji , paliwa i innego  zaopatrzenia na terenach przygranicznych;( np. w Dzienniku Haldera  zapis  o znalezienia  ogromnych  zapasów żywności dla wojska  w …Taurogach- tuż przy granicy)
 główne siły  pancerne były  skoncentrowane  na występach  białostockim  i lwowskim ;dopiero po dniu M  nastąpiłyby ostateczne  przesunięcia na pozycje  wyjściowe.
    Doktryna  sowiecka  zakładała  uzyskanie panowania w powietrzu już w pierwszym dniu  wojny przez  zmasowane ataki  lotnicze  na lotniska  wroga; omawiano to m.in. na naradzie  w grudniu  1940 roku.
  Stalin mógł  uważać,  że jest to możliwe; miał  dość  samolotów nadających się do tego celu – wiele starych myśliwców- jak I-16 -  było  przystosowane do wystrzeliwania  rakiet; do atakowania  celu  powierzchniowego i wrażliwego  na ostrzał  - jak samoloty była by to  wystarczająca  bron.
Do czerwca  1941  wyprodukowano ponad  100 tys. rakiet RS-82 i RS-132



a tak przedstawia to rosyjska propaganda:

image

Dlaczego ZSRR nie mógł przygotować się na atak na Niemcy w 1941 r

Józef Stalin, do którego z różnych źródeł docierały niepokojące wiadomości o planach Hitlera, nadal ze wszystkich sił starał się nie prowokować Niemiec, ale wcale nie przyspieszać wojny. Był przekonany, że latem 1941 r. uda się uniknąć działań wojennych. Nie ulega wątpliwości, że przywódca radziecki jest osobą skrytą i nieufną. Nie da się z całą pewnością powiedzieć, o czym wtedy myślał.Ale..
Stalin dobrze znał historię i był pewien, że wojna na dwóch frontach będzie dla Niemiec katastrofalna.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


https://www.salon24.pl/u/istorias/1256753,stalin-nabiera-churchilla-co-do-czerwca-41-historykom-do-sztambucha



https://www.salon24.pl/u/istorias/1328276,przygotowania-zsrr-do-ataku-na-zachod-latem-1941-wspomnienia-gen-leluszenko

***


 Za prezentowanie  opinii że  Stalin zamierzał uderzyć na Europę latem 1941 zostałem na zawsze usunięty z forum dws ( Druga wojna światowa)

image


Tak wielkie są nadal

wpływy rosyjskie, postsowieckie, postalinowskie w Polsce..

podobnie faktycznie byłem zmuszony opuścić  forum historycy.org ze względu na nękanie przez Administrację i hejt użytkowników forum

Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura