Putinowska władza utrzymywała się w dużym stopniu dzięki mitowi Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, mitowi ZSRR jako obrońcy i Wyzwoliciela Europy od faszystowskiego najeźdźcy..
..
tylko , że w 1941 roku Stalin szykował się do Marszu " Wyzwoleńczego" na Europę; nie chodziło o Niemcy; Stalin błędnie oceniał siłę Niemiec ( tak jak teraz Putin siłę Ukrainy) i nie uważał by Armia Czerwona miała jakiś problem z pokonaniem Niemiec i dalszym marszem na Zachód;
zresztą do 22 czerwca 1941 za głównych wrogów uważał Francję i Anglię.
-Tylko wcześniejszy atak Hitlera zmienił bieg zdarzeń w kierunku jakiego w ogóle Stalin nie uwzględniał w swym strategicznym planowaniu; doszło do starcia dwóch zbrodniczych reżimów.
***
Jest bardzo dobre świadectwo jednoznacznie potwierdzające , że Stalin latem 1941 roku szykował się do Wielkiej Ofensywy na Zachód; z czym by się to wiązało - z tym samym co robił w Polsce i z Polakami w 1939/40 roku; z bombardowaniem miast zabijaniem ludności cywilnej i jej okrutnym prześladowaniem pod hasłami pokoju i dobrobytu mas pracujących;
Putin nie tylko werbalnie opiera się na tradycji stalinowskiej - on realizuje agresję w stylu stalinowskim.
Świadectwo Wsiewowłoda Wiszniewskiego - pisarza - komisarza politycznego Armii Czerwonej
z książki Michaiła Mieltiuchowa - znanego historyka rosyjskiego ( książka w języku rosyjskim; znajomość języka się przydaje..)
https://unotices.com/books-u/32216/138
Wsiewowłod Wiszniewski
z jego zapisków po słynnym wystąpieniu Stalina do absolwentów uczelni wojskowych 5 maja 1941 roku:
Речь огромного значения. Мы начинаем идеологическое и практическое наступление... Речь идет о мировой борьбе: Гитлер тут просчитывается [...] Впереди - наш поход на Запад. Впереди возможности, о которых мы мечтали давно
Przemówienie o wielkim znaczeniu. Rozpoczynamy ideologiczną i praktyczną ofensywę... Chodzi o wojnę światową: Hitler się przeliczył [...] Przed nami marsz na Zachód. Przed nami możliwości, o których od dawna marzyliśmy.
w innym miejscu Wiszniewski pisze na temat propagandy wewnętrznej:
Пишите так, чтобы ни тех, ни других не обижать и не дразнить. Зачем нам сейчас вооружать против себя Германию или Францию? Мы всегда будем делать так, как выгодно нашему делу
Piszcie w taki sposób, aby jednych czy drugich nie drażnić....
Dlaczego mielibyśmy teraz nastawiać przeciw sobie Niemcy czy Francję przeciwko sobie?
Zawsze będziemy robić to, co jest dobre dla naszej sprawy.
Mieltiuchow:
Na przełomie maja i czerwca 1941 r. wydano w dużych ilościach i rozprowadzono w zachodnich okręgach przygranicznych rozmówki rosyjsko-niemieckie dla żołnierzy i młodszych dowódców. Ich treść miała pomóc żołnierzom radzieckim w operowaniu wśród ludności niemieckojęzycznej, ułatwiając im w ten sposób "misję wyzwolenia".
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura