Erevnitis istorias Erevnitis istorias
48
BLOG

Naiwność polityki Anglii wobec Stalina w okresie WWII; poseł Cripps, minister Eden.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Kultura Obserwuj notkę 0

 Nie tylko, że Anglia miała totalnie błędne wyobrażenie o polityce  i zamiarach Stalina to jeszcze  przez  rażące zaniedbania

kontrwywiadu  wszystkie  "tajemnice"  angielskiej polityki, ich zamiary, oceny  etc.  były znane Stalinowi (  wywiad ZSRR  na bieżąco przekazywał mu przechwycone  treści  korespondencji );

m.in.  dlatego  Stalin tak łatwo rozgrywał aliantów ..


To jest meldunek wywiadu z dnia nr 421/ru  z dnia 10 listopada  1941  roku

przechwycono   korespondencję  ambasadora  Anglii  w ZSRR  Crippsa  do ministra spraw zagranicznych Anglii - Anthony  Edena.


pkt.3

  - Nie ma wątpliwości, że bezpośrednim powodem podpisania Paktu ( Ribbentrop-Mołotow) było- jak wielokrotnie podkreślali przywódcy radzieccy- ich dążenie do nieuczestniczenia w wojnie.;
pragnienie pozostania z dala od wojny. Uważali, że jest to możliwe do zrealizowania, przynajmniej tymczasowo, poprzez zawarcie umowy z Niemcami.

pkt.4

- Narodowi radzieckiemu pakt ten był przedstawiany jako arcydzieło sowieckiej dyplomacji, jako dowód dalekowzroczności i roztropności państwa Stalina. W początkowej fazie wojny pogląd ten był rozpowszechniony w Związku Radzieckim.
rozpowszechnione w Związku Radzieckim. Polityka ta nie tylko pozwoliła pozostawanie Związkowi Radzieckiemu  poza wojną, ale pozwoliła jej także przejąc terytoria sąsiednich  państw, które  to uważał za cenne w przypadku ataku Niemiec na  ZSRR.

Mój komentarz: w rzeczywistości  cele Paktu to:

1. Wsparcie Hitlera  by jak najszybciej rozpoczął działania  wojenne , rozpoczął wojnę w Europie na duża skalę.

2. Likwidacja Polski i przejęcie istotnej części   jej terytorium.

3. Uzgodnienie  z  Hitlerem stref wpływów ( tymczasowych...) czyli otrzymanie wolnej  ręki  dla przejęcia  siłą  kolejnych  terytoriów.

4. Przejęcie terytoriów sąsiednich  państw , przede wszystkim Polski było potrzebne dla przesunięcia pozycji  wyjściowych  do ofensywy na Zachód ( pierwotnie  planował ją na rok 1942 - licząc że wojna  między Niemcami a Francją i Anglią  będzie  długotrwała)






Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura