Dywizje Pancerne skoncentrowane na występie białostockim miały do Warszawy niewiele ponad 100 km.
Nie koncentrowały się tam dla obrony - tylko do uderzenia na Zachód; pierwszym celem do osiągnięcia mogły być linia Wisły i Warszawa.
Do osłony skrzydeł, działań dywersyjnych i rozpoznawczych 10 Armia miała 6 Dywizje Kawalerii - " kozacką" - jedną z najlepszych w Armii Czerwonej
na uzbrojeniu posiadała m.in.
48 czołgów BT-7, 8 haubic 122mm, 24 działa 76mm , 4 dział p-lot 76mm, 20 dział p-panc 45mm
oraz
155 pistoletów maszynowych, 64 karabiny maszynowe, 15 karabinów p-lot, 9 samochodów ppanc BA-21 oraz 66 radiostacji.
Stan 6759 żołnierzy , koni 5758, 175 samochodów: 13 lekkich, 91 ciężarówek, 71 specjalnych, 10 motocykli, 6 traktorów
Poważna siła ...ale tylko w ataku, przydatna w tym miejscu tylko w przypadku gdyby Armia Czerwona zaatakowała pierwsza;
przy ataku Niemców i ich przewadze w powietrzu była praktycznie bezbronna ..... i tak się stało 22 czerwca 1941...
( Doktryna A.Cz zakładała uzyskanie przewagi powietrznej wskutek wyprzedzającego ataku lotniczego ( że uzyskanie takiej przewagi było mało realne to inna sprawa... )
W dniu 21 czerwca 1941 Dywizja nie zajęła jeszcze pozycji wyjściowych do ofensywy i stacjonowała w rejonie Łomży i Jeziorek;
tylko 2 szwadrony kawalerii i kilka czołgów skierowano 19 czerwca na granicę dla wzmocnienia 87 Oddziału Wojsk Pogranicznych NKWD.
21 czerwca w Łomżyńskim Domu Oficera odbył się uroczysty wieczór z tańcami i bankietem z okazji ukończenia studiów przez młodszych podporuczników, a 22 czerwca, w niedzielę, spodziewano się dywizyjnych i korpusowych zawodów konnych..
Około godziny 3.30 wycie syren "alarmowych" i głosy kawaleryjskich trąbek grających na alarm stały się pierwszymi dźwiękami wojny dla Kozaków z 6 Kubańsko-Terskiej Dywizji Kawalerii. Niemniej jednak, po absurdalnym rozkazie "być w gotowości, ale nie wyprowadzać ludzi z koszar" (w którym major Greczaniczenko, szef sztabu 94 Kubańskiego Północno-Donieckiego Pułku Ułanów, sugerował później nawet sabotaż przez niemieckich agentów podłączonych do dywizyjnych linii telefonicznych), Kozacy zaczęli przemieszczać się na pozycje ..
Bezpośrednio pozycje 6 Kubańsko-Terkiewskiej Dywizji Kozackiej atakowała niemiecka 23 Dywizja Piechoty.
( Dywizje Pancerne Wermachtu obchodziły występ białostocki manewrem oskrzydlającym )
Podczas gdy chrzest bojowy 6 Dywizji Kozaków Kubańsko-Terskich zakończył się względnym sukcesem sukcesem - zatrzymano posuwanie się niemieckiej piechoty - jej tyły i jednostki wsparcia 22 czerwca odczuły tragiczne skutki całkowitej niemieckiej przewagi powietrznej zdobytej przez Luftwaffe w pierwszych godzinach wojny. Według meldunku bojowego nr 1 sztabu 10. Armii z godz. 14.40 nieprzyjaciel przeprowadził "10 nalotów, każdy po 30-35 samolotów... Ju-87, Do-17 i Do-53" na obiektach wojskowych 6 Dywizji Kawalerii i 6 Korpusu Kawalerii w Łomży.
W wyniku tego tylne oddziały kozackie, które nadal pozostawały na swoich pozycjach, poniosły ciężkie straty, a
zapasy amunicji i paliwa oraz smarów i innych materiałów bojowych i pomocniczych zostały praktycznie zniszczone.
Według relacji naocznych świadków, pożary zbombardowanych składów wojskowych trwały ponad dobę, a nad płonącym składem paliwa wzbił się w powietrze słup płomieni i dymu, widoczny z odległości wielu kilometrów.
W ten sposób w pierwszych godzinach wojny 6 Dywizja Kawalerii została pozbawiona swoich tyłów, a co za tym idzie zaopatrzenia niezbędnego do prowadzenia regularnych działań bojowych...
.. i w nocy rozpoczęła odwrót w kierunku Białegostoku.
resztki dywizji wycofując się brały udział w walkach a ostatni zapis , że ta jednostka jeszcze istniała pochodzi z 29 czerwca..
http://samlib.ru/m/mihail_kozhemjakin/6_kavdivizia_rkka.shtml
10 Armia został oskrzydlona i w trakcie wycofywania bombardowana z powietrza, została rozbita - wiele czołgów i pojazdów porzucono z braku paliwa ( zniszczone składy i środki transportu)
w jej skład wchodziło m.in
415 czołgów 7 Dywizji Pancernej, w tym 50 KW-1 i 178 T-34
w 4 Dywizji Pancernej było m.in 63 czołgi KW i 88 Т-34
183 czołgów BT i 127 czołgów pływających Т-37А/Т-38/T-40 z 29 Dywizji Zmotoryzowanej
czołgi pływające miały ułatwić zdobywanie przyczółków i forsowanie Wisły
czołg pływający T-40
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura