Erevnitis istorias Erevnitis istorias
232
BLOG

Gdyby ZSRR w 41r. szykował się do obrony: najlepszy termin uderzenia 21czerwca.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Kultura Obserwuj notkę 5

  Zapisy w archiwach ujawniają rzeczywisty  przebieg wydarzeń  1941 roku;

- ortodoksyjna narracja  sowiecka  mówiła o zaskoczenie, nieprzygotowaniu, próbie odsunięcia  ataku  Niemiec ( jak ????),

- później historycy rosyjscy wymyślili wersję jakoby ZSRR szykował się do obrony ,ale ze względu na sprzeczne dane wywiadu Stalin wątpił w prawdziwość  doniesień i uważał , ze Niemcy nie  zaatakują; dopiero w II połowie  czerwca zezwolił na przygotowania obronne ale  Armia Czerwona  nie zdążyła z przygotowaniami  i Wermacht uderzył na słabo przygotowaną obronę...


W rzeczywistości Stalin szykował Armię Czerwona do Wielkiego Pochodu  na Zachód latem 1941 roku;  rzeczywiście był przekonany , że Niemcy nie zaatakują- odrzucał  myśl o ich ataku gdyż... psuła  mu ona jego Wielki Plan - a uważał się za Geniusza Wojny.


Archiwa pokazują skale tych przygotowań  oraz  to że  Stalin był  dokładnie informowany o tym że  w II połowie czerwca  Niemcy  kończą  przygotowania do ataku; doniesienia były jednoznaczne..


..przykład  z 20 czerwca 1941 roku:

Документ № 594

Выписка из доклада источника НКГБ УССР «Седова» о военных приготовлениях Германии
20.06.1941

https://www.alexanderyakovlev.org/fond/issues-doc/1012022

Doniesienia na temat przygotowań wojennych Niemiec z rejonu Zamościa i Bełżca ( rejon przy granicy - pod drugiej stronie Rawa  Ruska)

- pod Zamościem 3 km od strony wschodniej  zbudowano lotnisko o powierzchni 2 x 2 km

- w Zamościu zakwaterowano około 3 tysięczny personel Luftwaffe\

- niedaleko stacji Zawoda w odkrytym terenie  składuje się ok. 6000  bomb lotniczych , większość ok 200 kg  ale są też bomby ok. 1,5 tony

- na tej stacji stoi pociąg  z pułkiem saperów ( 40 wagonów)

- Мой знакомый житель станции Звежинец — Печек Юзеф мне рассказал, что немцы, уезжая из Звежинца говорили, что освобождаемые ими бараки предназначены для использования под жилье для будущих военнопленных красноармейцев и командиров. (znany wywiadowcy  mieszkaniec Zwierzyńca powiedział, że  Niemcy wyjeżdżając ze Zwierzyńca mówili, że opuszczone baraki będą przeznaczone dla  jeńców z Armii Czerwonej)

-На юго-восток от ст. Звежинец в расстоянии трех с половиной километров в лесу в бараках расположен склад боев. припасов. Здесь сконцентрированы артиллерийские снаряды и патроны для винтовок. Об этом рассказал мне стрелочник ст. Звежинец Зажицкий Александр, который лично сам видел, как немцы возили в указанные склады боеприпасы с прибывавших вагонов на станцию.

- w lesie , ok 3,5 km od stacji Zwierzyniec skład pocisków i amunicji

- na stacji w wagonach węglarkach od dłuższego czasu składowane jest ok 700-800 ton paliwa w beczkach

-inny skład amunicji i benzyny k. miejscowości Wołże

- kolejny skład  amunicji w  Bełżcu - wiosną rozładowano tam 3  pociągi amunicji....

- w kierunku granicy  wykonano wiele dróg polowych ( wyłożonych drewnem)...

-- Inny meldunek  z 21  czerwca rano mówił ,o tym , że Niemcy usuwają zasieki przy granicy-

- w rejonie  Brześcia wykryto przygotowane łodzie desantowe  i elementy do budowy mostów...

- rozpoznanie lotnicze ( sowieci  tez wykonywali loty zwiadowcze!)  wykryło skomasowanie samolotów na lotniskach bliżej granicy  w tym bombowców  nurkujących JU-87


 Gdyby ZSRR szykował się do obrony

to mając tak dokładne  dane wywiadowcze mógł wykonać skuteczne naloty na  lotniska , składy amunicji, paliwa czy miejsca koncentracji  sprzętu

najlepszym terminem był by  21 czerwca,  gdy doniesiono  o zdejmowaniu zasieków..

. nie było na (by ) na co czekać

- Sowieci  dysponowali  bronią , której nie mieli  w tym czasie Niemcy; były  to niekierowane  rakiety  wystrzeliwane z samolotów;

 analogiczne jak pociski Katiuszy; na  21 czerwca mieli  ich ponad 100  tysięcy; i mieli masę samolotów  przystosowanych do ich wystrzeliwania w tym starsze I-16 czy nowe  Su-2, Ił-2 i część nowych myśliwców.

Przy użyciu  pocisków niekierowanych  tego typu  i ostrzale celów  powierzchniowych  jak wyżej - celność jest mało ważna; co któryś  pocisk  , jego odłamek trafi we wrażliwy cel, niszcząc samoloty i powodując wybuchy amunicji  czy zapalenie składów  paliwa.

Równocześnie mogli rozpocząć ostrzał artyleryjskich celów  wykrytych blisko granicy - jak choćby skład  łódek i materiałów  przeprawowych  k. Brześcia.



___

 Analogiczne przygotowania  trwały po stronie  sowieckiej: od wiosny  zwożono pod granicę  amunicje, benzynę, rację żywnościowe, zaopatrzenia dla Armii Czerwonej..

в приграничных военных округах 11635 вагонов боеприпасов хранилось на открытом воздухе.

..w rejonach przygranicznych 11635  wagonów amunicji składowano na ziemi ( na otwartym powietrzu !)

https://www.soldat.ru/doc/mobilization/mob/chapter6_2.html

Wszystkie główne magazyny z zapasami zasobów materialnych w przededniu wojny znajdowały się z reguły 30-80 km od granicy państwowej w dużych miastach. W związku z wycofywaniem się naszych wojsk wiele baz i magazynów, z powodu niemożności użycia i ewakuacji, zostało albo wysadzonych, albo zniszczonych przez wrogie samoloty, albo opuszczonych.
Do 29 czerwca na terytorium zajętym przez wroga pozostało ponad 60 magazynów okręgowych, w tym 10 artylerii, 25 paliw, 14 żywności

Łączne straty w tym ciężarze to: amunicja – ponad 2000 wagonów (30% wszystkich przednich rezerw), paliwo – ponad 50 tys. ton (50% rezerw), pojazdy opancerzone – około 500 wagonów. żywność paszowa - ok. 40 tys. ton (50% zapasów), odzież - ok. 400 tys. podstawowych zestawów (90% zapasów). Straty mienia inżynieryjnego, transportowego, medycznego i sanitarnego oraz środków ochrony chemicznej sięgały 85-90% rezerw frontu.

Ogromne składy były m,in. w  Grodnie,  Brześciu  i w Kowelu



Za główną przyczynę tak dużych strat w zasobach materialnych należy uznać bardzo bliskie położenie magazynów i baz od granicy państwa.


Te ogromne składy zapełniano od wczesnej wiosny  jeśli nie wcześniej - był to ważny element przygotowań do ataku za Zachód  latem 1941 roku.

Gdyby ZSRR szykował się  do obrony, te ogromne składy byłyby znacznie dalej od granicy.


Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura